Consum 1.6 T-GDi

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by bondalicir »

da la 30000 pe an poate te uiti. acum evident ca nu te uiti la 0.5 litri... dar daca sunt 2-3 chiar se simt
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by default »

La 30k pe an iti iei motorina...sigur!

Aici vorbim de benzina!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by bondalicir »

pai de ce sa imi iau motorina... nu vreau 1.7. vreau mai performanta si automata ... deci 2dsl hp care consuma cu un litru mai putin decat ai spus tu. la o diferenta de achizitie de 3000 de euro cu acel litru nu stiu in cati km scoti cheltuiala... dar foarte multi oricum...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by default »

Suntem pe topic de benzina, am pus consum de benzina. Daca tu vrei motorina ai gresit topicul si oricum benzinara nu va consuma sub sau egal cu una pe motorina...never! Deci despre ce discutam?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by bondalicir »

Pai citeste si tu bine ce s a scris.
Eu am intrebat cat mai consuma masinile pe vremea asta. Cu ac si altele. Si mi ai sugerat sa imi iau diesel la cat merg si eu am spus ca nu vreau. Si am scris si o chestie relevanta daca chiar vrei ca dieselul 2 hp nu consuma la mers normal decat cu 1 litru mai putin...
Multumit?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by default »

Ca sa incheiem...nu stiu cine va scoate pe 1.6 turbo consumul dat de producator. Se mai adauga cca 1 litru in realitate. Ar trebui sa fie suficient de orientativ pentru oricine. Asa e la orice marca si model de masina. Eu ti-am raspuns clar cat consuma masina acum-vara, cu AC on! Multumit?

Consum foarte ok mi se pare mie. Bani de SUV, fara bani de benzina insa! Cam asa vine treaba.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by bondalicir »

nu scoate nimeni la nici o masina consumul dat de producator asta e clar... peste consumul din carte mai adaugi 1.5 chiar 2 litri ca sa vezi cat consuma in realitate... vezi si ce ai declarat tu 8-8.5. consumul mediu declarat este 6.5 in exterior la 7dct.
si testat si de mine pe traseu mixt 50/50 consumul a fost 8.9 de la 7.5 declarat
eu vin si spun chestii pertinente aici pe topic si tu vad ca te tii de atacuri la persoana. de unde ai dedus tu ca nu am bani de benzina? nu vad unde este problema sa intrebi cat consuma o masina... nu am zis nici o secunda ca consuma mult acest motor pentru performantele oferite si tipul caroseriei. doar am intrebat... multumesc pentru raspuns!
drumuri line!!
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by default »

Nu am atacat pe nimeni! Nici macar pe tine! Te-ai simtit tu, poate se simt si altii, dar degeaba, e realitatea cruda. Am facut doar o exclamatie-afirmatie generala. Nu dai si peste 20000 euro pe o masina si apoi te miri ca, consuma cu 1-2 litri peste ce e scris de producator. Eu nu m-am uitat la consum la aceasta masina niciodata, primeaza altceva la ea, pentru mine.

Sincer...nici nu vad rostul topicului asta! Se va inchide probabil, cand cineva atinge nivelul dat de producator? Ca dupa aia, chiar nu isi mai are rostul pe forum.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by quelloo »

vorbim de masini de 20000 de parca sunt d-alea de 100000 :)
cum pana mea sa nu conteze consumul? a, bine daca imi plateste munca atunci nu mai conteaza. dar atata timp cat platesti tu, orice litru conteaza. mai ales cand ai talpa grea.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by default »

Asa...conteaza consumul pentru oricine, dar ce facem daca nu il putem cobori pana la nivelul dat de fabricant? Aruncam bucati din masina sau ce? Mergem subturat, doar-doar ne apropiem de 6,5?

Conteaza, dar nu il bag in seama, ca nu am ce face in plus! Nu imi place, vand masina! Masina merge cu benzina, atata cat vrea ea, nu cum vreau eu!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by Nesta3 »

Hai sa nu degeneram treaba.
Colegul bondalicir nu cred ca a facut topicul asta pentru a se interesa strict de consum.Dupa parerea mea si cred ca si a lui si a altora, nu cred ca consumul e un impediment pentru a cumpara masina asta, fie benzina fie diesel.Eu cand ma uit la masini,nici nu ma uit la consumul dat, pentru ca e egal cu 0.Sunt alte aspecte MULT mai importante la Sportage-ul asta.Si cred ca toti le stim.
Intre cele 2 motorizari expuse, eu as alege benzina.Poate consuma cu 1 litru sau chiar 2 mai mult decat diesel-ul, dar alta e senzatia, altfel se simte un benzinar turbo fata de un diesel.Ca si consum in oras, niciuna nu scade sub 10 garantat, in conditii de trafic de Bucuresti gen.In afara, s-au postat consumuri pe turbo benzina si alea sunt intre 7 si 8.Poate diesel scoate 6, dar nu are nicio relevanta atata timp cat costa cu 3000 mai mult iar costul reviziilor poatw fi chiar dublu la un 2.0 Diesel HP.
In fine, topicul nu exista daca pe 1.7 dct exista tractiune integrala.:)
Eu zic sa iei benzina pentru ca asta ti-ai dorit de la inceput.Nu te sperie de eventualele probleme ale cutiei dct.Ai 7 ani garantie si asta ar trebui sa te linisteasca.Daca dupa 7 ani sau 150mii te lasa cutia, o repari si aia e.
Bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by bondalicir »

multumesc de sfaturi nesta. cam asta a fost si rationamentul meu... ma intereseaza si consumul totusi in limita bunului simt... adica imi asum un consum MIXT de pana la 10%... dar daca consumul mixt depasea 11-12% probabil ma reorientam... in oras consuma si nu ma sperii. asta e traficul si e si normal. si dieselul meu in conditii doar de bucuresti consuma 8.5-9... nici nu ma astept sa consume sportage-ul cu turbo benzina mai putin de 10. am vazut consumuri de 11-12-13 chiar si 14 si le vad absolut normale. va multumesc inca o data pentru sfaturi si raspunsurile legate de consum.
eu vad foarte utile asemenea topicuri pentru ca poti vedea consumuri reale si nu cele declarate de producator. uneori pot fi discrepante foarte mari si e mai bine sa fii pregatit, sa stii ce te asteapta.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by default »

Nesta3 ai dreptate, gandim la fel, in acest sens! Totusi ce relevanta are in context, daca cineva consuma cu 0,5-1 litru mai mult ca altul? Sunt multi factori implicati aici. Ce facem aici, intrecere? Nu ajungem la capat niciodata. Informativ e bun, dar concluzia rezulta din primele posturi.
Topicul e mai vechi, vad, din 2016 inca.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
alexdragos
Posts: 50
Joined: 06 Apr 2017, 19:26
Auto: Kia Sportage 1.6tgdi awd 7dct

Consum 1.6 T-GDi

Post by alexdragos »

10.2, consum Buc-Vama Veche
Vit medie 123 km/h - 266 km efectuati.
Fără AC
Mașina 2 Adulți + copil cu scaun iso + portbagaj plin
Pe A2 am mers 80% cu pilot 150 hm/h fix


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sportage 1.6tgdi awd 7dct GT line +++

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by default »

Masina noua, 4x4, viteza peste 120km/h-neconomica, DCT, turbo, incarcata, la ce sa te astepti? Cam mult totusi!

In stilul asta, cine intra pe aici, nu mai cumpara sigur Sportage-benzina turbo. Se multumeste cu un 1.6 aspirat, mai usor, ieftin, linistit si economic. Sau trece pe motorina.

Dpmdv nu as renunta la turbo niciodata. Performanta se tine cu ceva-in acest caz consum mai mare.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Post Reply

Return to “Generalităţi”