Jante si anvelope Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: jante kia sportage

Post by b76bgaarh »

vedeti ca pe sportage 3 dimensiunea omologata a fost 235/55/18.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

dorian_sorin
Posts: 13
Joined: 19 Feb 2017, 18:48
Auto: sportage

Schimbat jante...

Post by dorian_sorin »

Salut !
Exista cineva sa imi lamureasca si
mie curiozitatile?
Daca masina vine cu jante de 17 si cauciuc cu talon inalt..dar eu schimb jantele cu unele mai mari si talon mic ..iar greutatea ambelor jante cantaresc aproximativ la fel...distanta dintre cauciuc si contraaripa este aceeasi in ambele cazuri ,modifica intr-un fel sau altul garantia sau afecteaza polita casco?
Ps. Este vb despre un sportage Style care ar tanji dupa un set de jante cu marime intre 20-22"(la 22 se depaseste cu 2 cm la inaltime dar cu 20" se poate iesi la aceeasi masuratoare/greutate)

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Schimbat jante...

Post by Flavyus »

Vezi un comparator de anvelope gen:
https://tiresize.com/comparison/
Compari cu anvelopele standard si vezi ce deviere iti da. Un 3% de ex. e acceptabil.

amarok
Posts: 53
Joined: 22 Jul 2016, 16:03
Auto: Kia Sportage 2017

Re: Schimbat jante...

Post by amarok »

Verifica atent termenii și condițiile poliței CASCO. E posibil sa nu acopere daune provocate de modificare dimensiune roti neomologate, altele decât cele prevazute în cartea de identitate a mașinii. Pe Sportage nu cred ca sunt permise la RAR jante de 20-22. Eu nu am în carte datorita motorizării decât R16 ȘI R17.
Kia Sportage 2017 1.6 GDI Style InfraredA9, Android Auto & Apple Carplay Ready

joeblow
Posts: 6
Joined: 15 Mar 2017, 12:39
Auto: Sportage

Jante Kia Sportage 2011

Post by joeblow »

Salut,

Va scriu in speranta ca ma puteti lumina putin, eu fiind cam lemn pe partea de mecanica. Am un Sportage din 2011, 2.0 benzina, 4x4 si mi-a oferit cineva niste cauciucuri Pirelli de iarna de 18, noi. Eu in momentul asta am jante de 16 (cred, dar verific) si nu mi-e clar daca masina mea accepta unele de 18. Din cate tin minte, in cartea masinii scrie de 16 si 17 (nu am apucat sa verific).

Ma gandeam sa imi iau niste jante de 18 pentru cauciucurile astea de iarna si sa raman cu cele de 16 pentru vara. Practic am doua intrebari:
1. Merg alea de 18 pe masina mea?
2. E o idee buna combinatia asta?

Eu sunt din Bucuresti, majoritatea drumurilor fiind facute pe aici. Consuma destul de mult oricum, deci ar fi si asta un criteriu, dar nu atat de important la cat de mult merg cu ea.

Orice sfat e binevenit.
Merci.

nae74bya
Posts: 78
Joined: 04 Jul 2014, 15:48
Auto: kia 2.0dslAWD184cp6MT-2014
Location: Banesti Prahova

Re: Jante Kia Sportage 2011

Post by nae74bya »

Am impresia ca pe stalpul masinii ai dimensiunile date de producator , deasemenea ar trebui sa fie si pe fisa producatorului...
In Cartea de Identitate a vehicolului si in Talon RAR-ul nu le-a mai trecut pe toate si apoi Politia nu se ia decat dupa actele de inregistrare in Ro...

joeblow
Posts: 6
Joined: 15 Mar 2017, 12:39
Auto: Sportage

Re: jante kia sportage

Post by joeblow »

Ok, multumesc pentru info. O sa arunc un ochi pe stalpul masinii, sa vad daca gasesc ce imi trebuie.
Cand zici de cartea masinii te referi la manualul ala gros in 15 limbi de vine cu masina?

Cat despre partea a doua - e bine cu anvelope de 18 de iarna - aveti vreo idee sau vreun material pe care sa il citesc?
Am vazut pe aici (citind in diagonala) ca lumea vorbeste de jante de 16 si incerc sa imi dau seama de ce e mai rau cu unele mai mari. Asa, la prima mana si fara nici un fel de pregatire tehnica, as fi zis ca inversul e valabil - roata mai mare inseamna masina mai inalta deci trecere mai usoara peste zapada si mormane :D.

Merci.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by Flavyus »

Janta mai mare inseamna balon mai mic - inaltimea anvelopei, ceea ce nu e bine la gropi si noroaie. Va trebui sa cumperi jante de 18, mai scumpe. Am facut test drive cu 18 si a fost ok, inclusiv in zapada.

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: jante kia sportage

Post by cristinub1 »

Cred ca per total lucrurile stau cam asa: circumferinta rotii ar trebui sa fie aproximativ la fel, pentru a nu da eroare de kilometraj. Asta e se pare si gandirea producatorului. Pentru a avea aceeasi circumferinta o janta mai mare inseamna un talon mai mic (mai sportiva pe viraje, un control mai bun, inclinare mai mica, dar mai sensibila la gropi datorita inaltimii mici a anvelopei + un pret mai mare de achizitie atat la anvelope cat si la jante) iar o janta mai mica inseamna un talon mai mare la anvelopa (amortizare mai buna, pret mai mic, un - la aspect poate). Niste jante mai mari, mai ales cu un ET modificat solicita suplimentar elementele articulatiilor. Mai mici nu prea sunt posibile din cauza etrierilor. Am zis bine?

User avatar
cocos1969
Posts: 182
Joined: 06 Dec 2016, 17:10
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Style+opt
Location: Lugoj
Contact:

Re: jante kia sportage

Post by cocos1969 »

Eu am gasit dimensiunile la jante pe linkul de mai jos :https://www.wheel-size.com/size/kia/spo ... t-gdi-eudm
M-am gandit sa iau un set de jante Aliaj ANZIO Spark Diamond Black 7,5XR17 5X114,3 ET 45 de pe http://www.ejante.ro/magazin-online/jan ... mo-/747553 si sa le pun pe vara si cele originale sa le pun pe iarna.
Am studiat pe configuratorul de la anzio si sunt ok.

http://wheel-configurator.anziowheels.c ... LE/573453/

A mai pus cineva cu et de 45 ?
Din ghidul de mai sus 48.5 et-ul e cel mai mare admis la roti de 17.

User avatar
cocos1969
Posts: 182
Joined: 06 Dec 2016, 17:10
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Style+opt
Location: Lugoj
Contact:

Re: jante kia sportage

Post by cocos1969 »

cocos1969 wrote: 19 Mar 2017, 21:24 Eu am gasit dimensiunile la jante pe linkul de mai jos :https://www.wheel-size.com/size/kia/spo ... t-gdi-eudm
M-am gandit sa iau un set de jante Aliaj ANZIO Spark Diamond Black 7,5XR17 5X114,3 ET 45 de pe http://www.ejante.ro/magazin-online/jan ... mo-/747553 si sa le pun pe vara si cele originale sa le pun pe iarna.
Am studiat pe configuratorul de la anzio si sunt ok.

http://wheel-configurator.anziowheels.c ... LE/573453/

A mai pus cineva cu et de 45 ?
Din ghidul de mai sus 48.5 et-ul e cel mai mare admis la roti de 17.
Asa arata cu aceste jante:
IMG_0335.JPG
IMG_0334.JPG
IMG_0333.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

joeblow
Posts: 6
Joined: 15 Mar 2017, 12:39
Auto: Sportage

Re: jante kia sportage

Post by joeblow »

Merci pentru sfaturi, m-am mai dumirit putin intre timp.
Am intrebat si la un service de dimensiunile anvelopelor care ma interesau si mi-au spus ca nu prea se potrivesc. Aia e, o sa ma reorientez.

apis21
Posts: 38
Joined: 13 Jun 2015, 11:00
Auto: KIA NEW SPORTAGE 1.6 GDI 6MT

Re: jante kia sportage

Post by apis21 »

Pot folosi ET 50 (la limita conform recomandarilor) pentru Sportage IV 1.6 gdi ?
As dori pentru iarna sa comanda un set de cauciucuri si jante conform atasament.
Pot aparea probleme pentru aceasta configuratie ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: jante kia sportage

Post by default »

Mi se pare fortat, trebuie chiar probat inainte. Sa nu loveasca in etrieri.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: jante kia sportage

Post by Nesta3 »

Subscriu la ce a zis @default
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”