Senzori de presiune - TPMS

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by Nesta3 »

http://www.ebay.com/itm/142338798262?rmvSB=true

senzorii sunt din nou la vanzare
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
cocos1969
Posts: 182
Joined: 06 Dec 2016, 17:10
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Style+opt
Location: Lugoj
Contact:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by cocos1969 »

Multumesc Nesta, i-am comandat eu. Termen de livrare 20 aprilie -11 mai. Sper doar sa ajunga cu bine, cred ca o sa-i ridic de la posta-vama din Timisoara, adresa de livrare este Lugoj.

anti77
Posts: 44
Joined: 09 May 2016, 14:17
Auto: sportage 2016
Location: Vistea

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by anti77 »

precum am fost intrebat pe privat:
Salutare, azi am comandat si eu acesti senzori de pe ebay
http://www.ebay.com/itm/142338798262?rmvSB=true.
Nesta mi-a trimis linkul
Pentru mine i-a comandat un coleg care are cont de ebay.
Am niste intrebari: cand ti i-a trimis, ai primit un awb ? pe email, asa ai urmarit comanda?
Eu sunt din Lugoj, cred ca o sa trebuiasca sa-i ridic de la Timisoara la vama posta ?
Eu am primit ca va fi livrat coletul intre 20 aprilie si 11 mai.
Daca l-a comandat colegul trebuie sa-l ridice el sau merge sa-l iau si eu ?
Tu i-ai comandat pe mama ta ?
Trebuie sa merg cu factura ca am platit ?
Scuze ca te-am innebunit cu atatea intrebari dar nu am mai facut tranzactii pe ebay si mai ales din coreea.
Mersi de intelegere.
as vrea sa raspund totusi pe forum, poate si altii vor avea aceeasi intrebari, sau poate nu inteleg eu pentru ce-i forumul :)

Exact de la respectivul am cumparat si eu.
Am primit acel "awb" pe ebay, se poate urmari la koreapost.go.kr apoi cand ajunge in tara, pe posta-romana.ro
Trebuie sa mearga sa-l ridice a cui nume este pe colet / aviz. Poate sa mearga si un membru de familie cu nume identic si adresa identica in CI/buletin. Nu se va elibera coletul daca numele si adresa nu pusca, sau nu te stii cu tanti de la posta...
Foarte probabil va trebui sa mergi la Timisoara (resedinta de judet) daca nu este posta-vama la Lugoj, desi mai nou eu primesc colete acasa ( asa de multe sunt incat posta-vama nu mai face fata, coletele mici -in plic- ajung acasa cu postasul de cartier). S-ar putea sa primesti de la vama Bucuresti o scrisoare, prin care incearca ei sa te abureasca sa-ti faca formele vamale ei pt. o taxa de 25 lei (pe colet) + taxe vamale/tva. Daca asa se intampla asta sa o refuzi frumos prin email, la urmatoarele colete nu va mai trebui sa faci miscarea asta.
La vama e cu noroc. Eu nu am platit vama/tva pentru colete cu valoare peste 150$ dar am fost pus sa platesc cateodata sa platesc tva pentru colete de valoare de 30$. Peste 10-15$ teoretic trebuie platit tva pe valoare declarata. Aici vine bine sa ai un membru de familie mai in varsta, decat sa-i explice cineva ce trebuie facut, mai bine i se da coletul si gata. E bine sa duci cu tine tiparit extrasul paypal cu care o fost platit, scoate-l numai daca nu vrea sa-ti dea coletul fara, asteapta-te sa platesti 19% din aceasta valoare.

Nu va fie frica de ebay, aliexpress si payal. In 15 ani nu am luat teapa niciodata, peste 500 colete pana acum (adica o singura data, in Germania, cand am transferat direct in contul vanzatorului 15 euro, apoi respectivul a disparut cu banii - sigur nu era neamt).
kia sportage (kx5, ql) 2016 1.7 dsl

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by Nesta3 »

La fel si eu.Am comandat foarte multe produse si niciodata nu au fost probleme.Cred ca e mai sigur sa comanzi de pe aliexpress decat sa trimiti bani prin western:)).
Ma bucur cand vad ca au comandat atatia colegi senzorii.Chiar ii spusesem vanzatorului ca vor mai fi cateva comenzi:)
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
cocos1969
Posts: 182
Joined: 06 Dec 2016, 17:10
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Style+opt
Location: Lugoj
Contact:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by cocos1969 »

Astazi am ridicat si eu senzorii de la posta-vama din Timisoara. Pretul a fost 105.5 dolari(470 lei luati de paypall) cu tot cu transport dar pe mine nu m-au iertat de tva, am mai platit 85 de lei tva-ul. E ok si asa, fata de pretul pe care-l cer dealeri la reprezentante de 1200 ron. Urmeaza sa merg la o vulcanizare sa montez rotile de iarna si sa astept pana o sa le pun pe masina la toamna ca sa incerc senzorii. Multumesc lui Nesta pentru ajutorul dat cu ebay-ul si celor de pe forum, comuncarea si informarea este foarte importanta.O intrebare, stie cineva cu ce cuplu se strange piulita de la senzori ?

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by cristinub1 »

La service unde am montat eu senzorii aveau o trusa speciala de strans piulitele astea.

User avatar
cocos1969
Posts: 182
Joined: 06 Dec 2016, 17:10
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Style+opt
Location: Lugoj
Contact:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by cocos1969 »

Senzori sunt made in France si piulitele made in China.
Cel care le vinde pe ebay din coreea este yummyzlee.
Puteti sa luati cu incredere de la el dar trebuie sa urmariti cand apar la vanzare senzorii.
Acum urmeaza sa caut o vulcanizare buna ca sa montez rotile de iarna.
Jantele sunt cele originale ale masinii, pt. vara am pus Anzio Spark Diamond Black/17(are alt aspect masina cu aceste jante) si caucuiucuri am luat saptamana trecuta Hankook Winter ICept Evo2 W320 225/60 R17 99H .In total rotile de iarna m-au costat 4475 lei.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by cmusat2000 »

Salut cocos1969,

Sfatul meu ar fi sa mergi la noi in TM la Kia sa schimbi gumele. E doar 85 lei, se lucreaza mai incet, insa poti vedea toata procedura printr-un geam.
In urma cu 1 an jumate, m-am dus si eu sa schimb gumele la alt service si desteptii mi-au belit un senzor (dupa schimb palpaia mereu in bord martorul acela). M-am dus la Kia TM, au desfacut toate rotile, au gasit senzorul cu probleme si l-au schimbat pe garantie, chiar daca nu facusem schimbul la ei si nu ei produsesera paguba.
De atunci schimburile de pneuri le fac doar la Kia.

Toate cele bune.

User avatar
cocos1969
Posts: 182
Joined: 06 Dec 2016, 17:10
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Style+opt
Location: Lugoj
Contact:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by cocos1969 »

Multumesc de sfat, tocmai am sunat la ei si mi-au cerut(surpriza) 250 lei doar sa-mi monteze cauciucurile pe jante si sa le echilibreze, fara pus pe masina. Astia de la Timisoara nu-s pe treaba lor, si pe senzori mi-au cerut 455 lei /bucata. Am vorbit la Arad, de unde am luat si masina si pretul este de 80 de lei pentru acelasi lucru.Astia de la Timisoara cand i-am cerut sa-mi explice de unde a scos pretul asta mi-a zis ca pe 17 e mai complicat... vraja mari, in mod normal la o vulcanizare normala pretul e de 50 de lei.Prefer sa merg la Arad, pe autostrada, si ajung mai repede, nu inteleg de ce aia sunt ok si astia din Timisoara scot preturile astea, chiar nu realizeaza ca toti o sa fuga de ei, sunt multi din Timisoara care merg la Arad cred ca tot din cauza asta.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by Nesta3 »

Nu exista autosoft sau alte vulcanizari mai ok in Timisoara?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by b76bgaarh »

ia vorbiti cu colegul darksleep sa vedeti la care reprezentanta i-au stricat jantele la ceed, arad sau timisoara?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
cocos1969
Posts: 182
Joined: 06 Dec 2016, 17:10
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Style+opt
Location: Lugoj
Contact:

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by cocos1969 »

Astazi am rezolvat problema cu rotile de iarna. Am fost la cea mai buna vulcanizare din oras (dupa mine), am discutat cu cei 2 baieti de acolo, au mai montat roti cu senzori, le-am dat 20 de lei ciubuc si le-am zis sa monteze rotile ca pentru copilul lor.Intr-adevar au lucrat exemplar, incet si meticulos. Am stat langa ei tot timpul. Au montat senzori cu o tubulara, apoi cauciucurile fara sa ajunga sa atinga senzorii si apoi echilibrare. Manopera a fost 50 de lei. La toamna-iarna cand vine frigul o sa le fac proba. Nu vad sa fie vre-o problema sa nu fuctioneze senzorii. Rotile sunt imenese , cred ca au cam 24 kg. Le-am pus in saci de nailon de 240 litri si le-a depozitat in garaj la parintii mei caci au canal si acolo tin si rotile de iarna-vara de la masina mea. Initial am plecat cu ideea de cauciucuri all seazon apoi roti de 16 , in final am luat roti de iarna destul de bune. Parerea mea ca daca dam atatia bani pe o masina noua , trebuie sa investim si in roti de iarna, sunt foarte importante.
IMG_0381.JPG

apis21
Posts: 38
Joined: 13 Jun 2015, 11:00
Auto: KIA NEW SPORTAGE 1.6 GDI 6MT

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by apis21 »

Exista si alti senzori compatibili cu TPMS 52933D9100 ?
Last edited by apis21 on 17 Apr 2017, 20:38, edited 1 time in total.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by Nesta3 »

Cei din link nu.
Sunt cei de la CUB dar care sunt mai scumpi si decat cei OE si mai sunt cei cu codul asta:
D9F40AK800
Momentan,tot varianta celor din Korea ramane cea mai ok
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

apis21
Posts: 38
Joined: 13 Jun 2015, 11:00
Auto: KIA NEW SPORTAGE 1.6 GDI 6MT

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by apis21 »

Multumesc pentru raspuns !

Post Reply

Return to “Generalităţi”