Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

Salutare,

Intr-un final a ajuns si masina mea la dealer. Masina din titlu + senzori parcare fata/spate si parbriz cu dejivrare.

Vin de pe o Elantra, 1.6, 132CP, neavand asteptari mari, nu poate decat sa le depaseasca :)

O sa revin cu poze si impresii dupa ce o ridic Sambata asta si cand e programata la un prim drum lung.

enio_conti
Posts: 134
Joined: 23 Mar 2009, 22:31
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by enio_conti »

Sa o stapanesti sanatos. Sa revii si cu impresii despre puterea motorului in depasiri dar si consumul in oras/afara.

Merci
Kiac Cee'd 1.4 GSL Classic Machine Silver
Comanda 24 martie 2009-ridicata pe 9 iulie 2009.
Claxon dual,Geamuri electrice spate,Climatronic,Volan imbracat in piele,Consola centrala cromata,ISG
http://picasaweb.google.ro/catalin.rasv ... 3876033218

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by Flavyus »

Felicitari pentru motorizare, echipare si culoare :)

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

Sotia a avut 2 pretentii: rosie si incalzire in scaune :)

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

Revin cu impresii dupa un prim lung drum.
17506074_10156073527623902_396282962_n.jpg
Intr-adevar, masina mi-a depasit asteptarile :D Tinuta de drum, felul cum se aseaza, cum trage motorul asta (chiar si in rodaj), vizibilitate, insonorizare, interiorul, confortul totul e la superlativ pentru mine. Spatiul la interior mai mare, am cum compara, cu scaunul de copil rear-facing, in pozitia de somn nu ating scaunul din fata, la masina anterioara statea fix si cel din fata statea chiar ghemuit. Chiar si sunetul ma multumeste. Plus ca la versiunea Style a mea, a venit cu elemente de design de la GT line,dubla evacuare. A zis dealerul ca pana acum nu veneau asa, poate colegii pot sa confirme.
Am testat LKAS si impreuna cu pilotul automat, pur si simplu pe A1 si pe centura la Craiova nu mai faceam nimic, doar ca ma avertiza masina sa tin mainile pe volan. Nu ca nu le-as fi tinut, probabil nu mai simtea ca fac si eu ceva. Ciudata senzatia cand iti trage de volan, parca ar conduce altul in locul tau :D. Nu e sa te bazezi 100% pe el, te baga prea in margine si daca mai e cineva pe cealalta banda sau masini parcate, oameni care merg pe margine, atunci problem, dar e fun. Curbele line le ia fara probleme si la 100km/h, alea mai stranse nicio sansa.
Consum dus Bucuresti-Pitesti-Craiova-Severin 7.0 pe CB, mers la rodaj, legal in localitati si in afara, tinuta din pilot automat in marea majoritate a timpului.
consumExtern.jpg
Consum prin Bucuresti, din Titan pana la iesire la A1, Sambata la pranz, consum 9.2, am prins un pic aglomeratie pe la Unirii. Probabil un consum bara la bara va fi de 12-13 clar.
consumBuc.jpg
Acum chestii care pot fi imbunatatite:
- suspensiile un pic cam tari, se cam simt denivelarile si am rotile totusi pe 17, probabil ca pe 19 ar fi durere :)
- lipsa roata de rezerva. Daca mai pui si roata de rezerva nu mai poti cobora podeaua la portbagaj, plus ca spatiul ala de sub podea se cam duce.
- portbagajul mai micut decat eram obisnuit sau doar altfel construit. Nu stiu cum calculeaza astia volumul ala ca pe foaie era la fel cu masina anterioara, dar fiind mai mult pe inaltime e mai tricky de aranjat. Te forteaza cumva sa fii eficient la impachetat :)
- tavita de portbagaj de cauciuc se aseaza ok numai cu podeaua aia inaltata, daca o cobori nu se mai potriveste si arata chiar aiurea. Poate ar trebui sa fie dintr-un cauciuc moale ca si covorasele, sa se muleze.
- sistemul de alarma e de la Hyundai, are sticker pe geam, plus ca se vede ca e adaugat dupa cu senzorii aia in interior.
- cutia de viteze parca nu intra atat de usor in trepte, mi se pare ca are tendinta sa agate un pic.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by nirox on 27 Mar 2017, 10:49, edited 1 time in total.

Fantomel
Posts: 109
Joined: 24 Jan 2017, 22:40
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by Fantomel »

Nu stiam ca exista style cu motor de tgdi :)

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

Au bagat din Ianuarie. Nu erau pe site, trebuia sa intrebi la dealer.

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

Mi-am pus Android Auto pe masina. Mi-am conectat telefonul, dar dezamagitor ce ofera. Ce poate face:
- Google maps, daca folosesti Waze, useless
- dai/primesti telefoane, asta faci oricum cu bluetooth-ul masinii, nu ai avea nevoie de Android Auto
- primesti/vezi pe navi mesajele de pe messenger facebook, nu am insistat, mi se pare ca nu te lasa sa si raspunzi, normal, doar conduci
- vezi lista de contacte, cred ca si SMS, iarasi no big deal
- poti asculta muzica de pe Google music, evident prin netul telefonului. Daca folosesti media de pe telefon sau usb, again useless

Android Auto, nu e chiar matura, poate cu timpul mai multe aplicatii or sa fie compatibile si va fi mai atragator. Interfata e chiar basic, grafica ca pe vremuri.

Mai interesant ar fi mirror link, dar cumva nu am reusit sa fac asta. Daca alti colegi au reusit, poate ne impartasesc si noua.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Post by Flavyus »

Pai AAuto in curand va scoate Waze, e chestie de saptamani se pare. Google se jura ca designul si functiile AA sunt basic cu intentia declarata de a nu distrage soferul, doar strictul necesar.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

Ati observat pe usile din spate, pe interior, putin sub inchizatoare, e o gaurica cu un semn de copil si o sageata. Ma gandesc ca de acolo se blocheaza usa?

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Post by Flavyus »

Pe 19 sunt incantat de suspensii, amortizoarele pe gaz isi fac treaba excelent. Dar eu vin de pe o masina cu suspensii sport.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re:

Post by nirox »

Flavyus wrote:Pai AAuto in curand va scoate Waze, e chestie de saptamani se pare. Google se jura ca designul si functiile AA sunt basic cu intentia declarata de a nu distrage soferul, doar strictul necesar.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Toata lumea asteapta Waze pe AAuto, de cand a iesit AAuto sunt discutii. Waze ar fi singurul avantaj.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by Flavyus »

nirox wrote:Ati observat pe usile din spate, pe interior, putin sub inchizatoare, e o gaurica cu un semn de copil si o sageata. Ma gandesc ca de acolo se blocheaza usa?
Da, e in manual. Se blocheaza cu cheia , fizic.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Post by Flavyus »

La usile spate coltul exterior jos ai observat o mica folie aplicata din fabrica ?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

Da, mi-a zis dealerul ca e pt protectie. O fi n-o fi, ceva o proteja :)

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”