2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by Qalex21 »

Felicitari pentru achizitie ! Foarte frumoasa, arata ca un GT :) Si aparent culoarea Track Red este in voga anul asta.

Multi se pare ca am primit optiuni in plus anul acesta. Majoritatea ISG din cate am vazut, eu am primit geamuri electrice spate... Probabil ceva prin configurator a ramas outdated si acum exista unele dependente la optionale.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by darksleep »

Alex, mai traiesti ?

Ceva noutati ? Cum se comporta masina, ce iti place, ce nu, etc :D

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by Qalex21 »

Salutare. Inca respir :)

Ca rulaj ma apropii de 4000km. In mare sunt multumit de masina, sunt cateva chestii care ma deranjeaza (nu au fost prezente initial) dar sper sa le rezolv. Una peste alta, pot sa spun ca am fost mai multumit de primul Ceed, si daca ar fi sa mai faca inca o data achizitia, as lua un Ceed GT :D

In rest, abia astept sa vina primavara sa montez jantele de aliaj. Cred ca o sa arate fenomenal !

Sarbatori fericite !

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by darksleep »

Hello,

Cam care sunt chestiile alea care te deranjeaza si nu s-au prezentat ?

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by Qalex21 »

Motorul parca si-a pierdut din rafinament, mai ales la rece, in rest nimic care sa ma deranjeze cu adevarat (un mic zgomot la interior, greier nu stiu cum sa ii zic, ceva ce n-am avut deloc la prima masina in 2 ani si jumatate / 30.000km). Dar poate ca am eu ceva la bibilica...

Doua poze de sezon atasate.
WP_20161229_11_27_33_Pro.jpg
WP_20161229_11_29_16_Pro.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

bogdanmi
Posts: 16
Joined: 30 Oct 2016, 01:22
Auto: b------

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by bogdanmi »

Salut,
Pentru cei care ati cumparat din Bucuresti, puteti sa-mi recomandati un dealer?
Si inca o intrebare, stiti cum e cu REMAT-ul? Ideea este ca tatal meu are o rabla pe care vreau sa-o casez, doar ca e din Constanta.
Cum e procedura la KIA? Ma duc eu direct cu tichetul? sau ma duc direct la ei cu rabla?
Intreb ca sa stiu daca o cumpar din Buc, sau la un dealer din Ct.

Multumesc,

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by dragosv »

Qalex21 wrote:Salutare. Inca respir :)

Ca rulaj ma apropii de 4000km. In mare sunt multumit de masina, sunt cateva chestii care ma deranjeaza (nu au fost prezente initial) dar sper sa le rezolv. Una peste alta, pot sa spun ca am fost mai multumit de primul Ceed, si daca ar fi sa mai faca inca o data achizitia, as lua un Ceed GT :D

In rest, abia astept sa vina primavara sa montez jantele de aliaj. Cred ca o sa arate fenomenal !

Sarbatori fericite !
ce nu îți place la modelul asta? sau ce era mai bun la primul ceed? tot diesel era?
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by Qalex21 »

dragosv wrote:
Qalex21 wrote:Salutare. Inca respir :)

Ca rulaj ma apropii de 4000km. In mare sunt multumit de masina, sunt cateva chestii care ma deranjeaza (nu au fost prezente initial) dar sper sa le rezolv. Una peste alta, pot sa spun ca am fost mai multumit de primul Ceed, si daca ar fi sa mai faca inca o data achizitia, as lua un Ceed GT :D

In rest, abia astept sa vina primavara sa montez jantele de aliaj. Cred ca o sa arate fenomenal !

Sarbatori fericite !
ce nu îți place la modelul asta? sau ce era mai bun la primul ceed? tot diesel era?
Prima masina a fost benzina 1.6 GDi Best. Principala dezamagire este faptul ca au facut downgrade la sistemul audio, fata de modelul de 2014. Deasemenea, am avut un mic greier in consola centrala, dar in ultima perioada nu prea l-am mai auzit. Nu am avut asa ceva la prima masina. Ce ma deranjeaza este ca nu au folosit noul volan pe toata generatia PE ci doar pe Ceed GT PE. Volanul de la Peugeot 2008/208/308 mi se pare mult mai placut la condus, mai ales la cel sportiv. Macar ca optionala, la fel si maciulia de la schimbator de pe Ceed GT.

Overall ramane o masina foarte rafinata cu un nivel calitativ extrem de ridicat. Motorul diesel 1.6 CRDi este cel mai rafinat diesel pe care l-am condus vreodata, vibratii 0 la orice turatie, foarte receptiv de la turatii joase. Nu se compara cu cealalta masina din familie, Peugeot 2008 1.6 BlueHDi, care este mult mai "rough around the edges" ca sa zic asa comparativa cu Ceed-ul. Se simte ca o masina premium, cu micile exceptii de mai sus.
bogdanmi wrote:Salut,
Pentru cei care ati cumparat din Bucuresti, puteti sa-mi recomandati un dealer?
Si inca o intrebare, stiti cum e cu REMAT-ul? Ideea este ca tatal meu are o rabla pe care vreau sa-o casez, doar ca e din Constanta.
Cum e procedura la KIA? Ma duc eu direct cu tichetul? sau ma duc direct la ei cu rabla?
Intreb ca sa stiu daca o cumpar din Buc, sau la un dealer din Ct.

Multumesc,
Salut,

Eu am luat de la Mit Motors Baneasa ambele masini. A fost o experienta placuta overall, mai putin la ultima comanda unde a durat mai mult decat ar fi trebuit livrarea de la fabrica, iar o perioada nu prea am mai avut informatii, dar le-am obtinut intreband/insistand. Am inteles ca problema a fost cu transportatorul angajat de fabrica, mai ales ca am fost mai multe persoane in aceiasi situatie, si nu toti am luat prin Mit. Persoana cu care am lucrat in ambele cazuri, foarte prietenoasa si receptiva.

In legatura cu remat-ul mai bine vorbesti direct cu ei. In cazul meu, mi-au facut ei rost de tichet. Chiar s-au descrucat foarte bine tinand cont ca au fost foarte putine tichete disponibile (totusi s-a reflectat asta in pretul tichetului)

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by Qalex21 »

Vazand prognoza meteo pentru saptamana viitoare, mi-am pierdut rabdarea si am fost sa imi montez jantele de aliaj (si asa ma uit la ele de vreo 6-7 luni).

Cateva poze mai jos. Imi cer scuze pentru murdaria de pe masina. Chiar am spalat-o in dimineata asta, dar pana ajung la Autosoft s-a murdarit iar ...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by Qalex21 »

Apropo, indicatorul de TMPS (care de data asta pare ca nu se mai stinge), cum se reseteaza la KIA ? La Peugeot este un buton care trebuie tinut apasat vreo 5 secunde, re-citeste presiunea in pneuri, apoi se stinge. In manualul de la KIA, nu am gasit nimic similar, doar partea cu vizita la service-ul KIA :|

Robepa
Posts: 11
Joined: 08 Oct 2016, 05:40
Auto: Cee'd 1.6 CRDI 136 CP City HP
Location: Constanta

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by Robepa »

Qualex, indicatorul TPMS se stinge dupa ce rulezi 5-10 km cu ea,calculatorul ii recunoaste imediat. Eu am cumparat senzorii de la Raver service Constanta originali KIA.
Apropo mi-a venit Kiuta!!. Acum 3 saptamani. Din fabrica a venit cu jante de aliaj si anvelope Michelin Primacy 3. Am cumparat un nou set de jante de otel pentru anvelopele de iarna Continental Winter Contact TS 860 si i-mi dadea si mie in bord eroarea TPMS. Asa ca am cumparat un nou set de senzori. Revin cu un post cu poze cu noua masina.

Robepa
Posts: 11
Joined: 08 Oct 2016, 05:40
Auto: Cee'd 1.6 CRDI 136 CP City HP
Location: Constanta

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by Robepa »

Noua Kiuta :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Robepa
Posts: 11
Joined: 08 Oct 2016, 05:40
Auto: Cee'd 1.6 CRDI 136 CP City HP
Location: Constanta

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by Robepa »

Pentru bogdanmi
Eu am cumparat-o de la Raver Constanta.
Comandata pe 2 Noiembrie. Sosita pe 21 Ianuarie(am o gramada de optionale pe ea de asta a durat mai mult) dar nu venise cartea de identitate asa ca am receptionat-o pe 28 cand a venit si cartea.
Seriosi si prompti la orice telefon am dat.

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by Qalex21 »

Felicitari pentru achizitie ! Imi plac : culoarea exterioara si dotarile :) Trebuia sa merg si eu cu display-ul color si bordul supervision, dar deh..

Cand mi-am pus anvelopele de iarna pe jantele originale de tabla, indicatorul de presiune s-a stins dupa vreo 2-3 KM de mers. Acum pot sa zic ca am mers vreo 20 de km si tot nu s-a stins. O sa mai incerc sa mai merg un pic, poate am noroc si se stinge.

Robepa
Posts: 11
Joined: 08 Oct 2016, 05:40
Auto: Cee'd 1.6 CRDI 136 CP City HP
Location: Constanta

Re: 2016 Kia Ceed 1.6 CRDi 136 Star

Post by Robepa »

Multumesc Oualex,
jantele le-am schimbat la Vianor Constanta ,imediat cum am receptionat-o.
Parca eram la Formula 1 la fiecare roata cate un muncitor, un altul facea echilibrajul. Un sfert de ora a durat schimbatul jentilor cu echilibraj , montat senzori si
dupa ce au pus masina jos de pe rampa fiecare piulita verificata cu cheia dinamometrica. Culoarea nu am mai luat Black Pearl (sotia :D ) am luat Planet Blue.
Mai mergi cativa km cu ea si va dispare eroarea.Sa ai multi km fara probleme cu Kiuta si multumesc de sfaturi pentru configurare.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”