Discuri si placute frana

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Discuri de frana

Post by catalin »

Mai baieti ce simplu este sa dai vina pe niste muncitori de la spalatorie ca-ti srtica tie discurile,in primul rand stii din timp ca vrei sa speli masina ,deci nu pui frana ca nebunu si doi , vrei sa-ti sufle spalatorul in discuri pana la temperatura ambianta,serios ,tine de grija fiecaruia.Deci asta cu spalatoria nu tine,parerea mea.Chiar daca in realitate ele de la apa rece se ovalizeaza.
Golf 7 1.5 Tsi

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by alimos »

Unu, la 35 de grade de afara, dupa 5 km de mers in oras, nu este necesar sa franezi "ca nebunu" ca discurile sa ajunga la o temperatura considerabila, si doi,poate ne povestesti si noua cum procedezi sa-l impiedici pe Dorel sa-ti stropeasca discurile? Este posibil sa-l rogi sa incerce sa evite sa ude discurile, dar cand spala capacul/janta, poti tu sa juri ca nu spala si discul? Am aparat de spalat cu presiune acasa si nu de putine ori imi spal masina in curte. Crede-ma ca iti reconsideri pozitia cand iei in mana lancea la 12bar si in mod intentionat vrei musai sa speli rotile fara sa uzi discurile. Si trei, nu dau vina pe nimeni . Este una din explicatiile legate de legile fizicii in ceea ce priveste decalirea unui aliaj. Cat despre calitatea discurilor la o compacta de nivelul ceed-ului din prima generatie, nu consider ca 100000km la care le-am dat eu jos este chiar o varsta mica. Daca e sa criticam,ganditi-va ca 95% din noi mergem cu pivoti si capete de bara din fabrica,in conditiile in care tot 95% am schimbat bieletele antiruliu. Sunt piese si piese. Dar discurile...chiar nu am ce sa le reprosez. Inca le am la 120k pe cele de pe spate din fabrica si mai au carne bine de tot pana sa ajunga la 8.4, minimul admis de producator.
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by Ogy »

Eu in calitate de posesor, utilizator si patit cu discurile, consider ca o luati usor pe aratura si e pacat. :)
Ovalizarea discurilor se produce in cazuri foarte rare. Ce am patit eu si ce patiti voi se numeste depunere de pilitura. Nu stiu cine a nascocit acest nume (ovalizare) si sa-l asocieze cu acest "fenomen" dar sigur nu a trecut pe la orele de fizica si chimie.
Si acum ca sa va spun cum scapati de aceasta problema.
Varianta hard: decuplati abs, bas si esp

Varianta soft: scoateti placutele si curtati-le inclusiv in canelul de eliminare al piliturii. Curatati si discurile. Tratati discurile impotriva ruginei periodic. etc
Varianta indiferent: schimbati dupa caz placutele-discurile atunci cand situatia impune.

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by alimos »

Nu am comentarii la aceasta postare. Pare a contine adevarul absolut. Restul e aratura.
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

panna
Posts: 5
Joined: 21 Jun 2010, 13:36
Auto:

Re: Discuri de frana

Post by panna »

Salut!
Din fundul gradinii, ajung si eu la claca si adaug: discurile pe spate, SW din 2009, sunt ovalizate. Acest lucru se vede daca dai roata jos si invarti cu mana discul, tinand de unul din filetii de care se strange prezonul. Se vede cum placutele se misca in lateral cand se ajunge in partea stramba a discului.
Posibila cauza: mers cu frana de mana trasa sau franare animaleasca cu masina incarcata bine.
Image
Urmeaza a fi indreptate la strung.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

n-are cum sa fie de la frana de mana ca e pe tamburi.
franare animaleasca poate, dar ma gandesc ca ai sti sigur daca ai mers cu masina in frane d-astea (plus ca s-ar simti mai mult pe discurile fata)
nu m-as risca pe drum cu discuri indreptate. mai bine iei unele mai ieftine dar noi. parerea mea.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by Ogy »

De la ce masina e poza?

panna
Posts: 5
Joined: 21 Jun 2010, 13:36
Auto:

Re: Discuri de frana

Post by panna »

Nu stiu sa-ti zic, am luat una alandala de pe net.

adichinta
Posts: 2
Joined: 31 Jan 2016, 19:57
Auto: Kia ceed

Discuri si placute frana

Post by adichinta »

Buna ziua.
Am o problema cu rotile spate. Cand urc ceva freaca si se simte miros de ferodo. Unul duntre discuri s-a uzat neuniform si acum placuta prinde doar pe mijloc. Ce s-a intamplat? Am.atasat si o poza
Sper ca se vede. Daca stie careva care este problema va rog sa-mi spuneti. Am facut aprox 50000km din 2009.multumesc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Discuri si placute frana

Post by dragosv »

posibil sa fie un piston care acționează placuta blocat
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri si placute frana

Post by quelloo »

si placutele sunt cam duse cred.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by BAU »

Ori pistonul lucreaza greu si nu revine pe pozitie ( atunci ar trebui ca si pe interior sa fie la fel) ori placuta din exterior este blocata . Nu stim citi km ai cu placutele dar se pare ca sunt cam terminate.

Nu ramane decat de demontat etrierul si verificata culisarea placutelor .
Verifica si curata lamelele antivibratie si da-le cu putina vaselina .
Daca sunt din inox este ok , pot fi curatate cu peria de sarma , sunt si unele din tabla ordinara ce ruginesc si pot fi si rupte.

Verifica si discul ( discurile) daca nu sunt prea uzate sa fie necesara si inlocuirea lor (dupa cum arata cred ca nici ele nu au viata prea lunga) dar placutele trebuiesc inlocuite .
In zona ruginita a discurilor , daca deformarea este mare ( santuri ) trebuiesc inlocuite , daca nu , este bine sa fie curatate putin cu glass-papier si le vor lustrui ulterior placutele .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

adichinta
Posts: 2
Joined: 31 Jan 2016, 19:57
Auto: Kia ceed

Re: Discuri si placute frana

Post by adichinta »

Multumesc pentru raspunsuri. Placutele de pe spate au fost schimbate si nu am mai mult de 10000km. Cand s-au schimbat nu s-a uitat nimeni(cred) la pistonase. De cand am scos masina din reprezentanta am constatat ca dupa ce sta masina o noapte pina ce fac 2-3 franari se aude ca si sum ar fi ceva blocat si care freaca la roata, dar de la service au zis ca este normal...ce discuri si placute sa pun?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by BAU »

Daca placutele au numai 10.000 lei inseamna ca trebuie demontat etrierul si verificata culisarea placutelor .
Se pare ca cea din exterior este blocata .
Au vorbit prostii mecanicii, nu este normal ca la plecare sa se auda frecat de frane mai ales dupa ce ai scos masina din service . Daca suspendau masina si invarteau de roata isi dadeau seama ce se intampla. Cu franele nu trebuie sa te joci.
Ramane valabil postul anterior : demontat etrierul , verificat discul, verificate placutele , curatate si unse culisele antivibratie,

In privinta inlocuirii, parerile sunt impartite , depinde de fiecare dintre noi ce pune in balanta : Pretul , brandul , calitatea...
Eu pot sa spun ca am schimbat in pereche : Discuri si placute TEXTAR (pretul cred ca este mediu ) de la http://www.epiesa.ro/ si sunt foarte multumit pana acum . Am facut ITP-ul de curand si franele sunt ca la o masina noua.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Discuri si placute frana

Post by Nesta3 »

Pune poze si cu placutele
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”