Presiune pneuri

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Presiune pneuri

Post by bubumisu »

Multumesc de sfat.
O sa revin cu noutati.
Maine dimineata verific presiunea la rece la acelasi centru anvelope ca sa fie acelasi manometru. Daca am sub 2,2 cat am bagat saptamana trecuta, dupa ceva km facuti intre timp, inseamna ca e o problema. Dar daca se constata aceeasi presiune pe toate 4 roti (azot 2,2) :? . La urma urmei, mi s-a pus la montare anvelope azot, care ar trebui sa nu incalzeasca pneul ca in cazul aerului, am specificat intr-un post anterior ca dupa reglare presiune in acea zi si dupa 120 km facuti, am verificat la cald la intoarcerea in oras si arata 2,3 pe dreapta, atat fata cat si spate.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Presiune pneuri

Post by Ogy »

La urma urmei, mi s-a pus la montare anvelope azot, care ar trebui sa nu incalzeasca pneul ca in cazul aerului
https://ro.wikipedia.org/wiki/Azot

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Presiune pneuri

Post by bubumisu »

Pai si atunci care-faza?
Eu stiam foarte bine ca e un gaz inert care e bun de umplutura, da volum si atat.
Lucrez in industria alimentara si la produsele ambalate in atmosfera protectoare, utilizam amestec de CO2 cu rol conservant si NO2 ca sa aiba volum ambalajul.
Azi am verificat presinea din nou, la rece, sunt 2,2 pe toate rotile.
Nu inteleg si ramane in continuare un mister de ce am gasit mult sub 2.0 presiune pe rotile de pe dreapta.
Si la cald daca verific, reiese de obicei 2,3 indiferent ca am azot sau aer.
Are sens sa mai dau banii pe azot la montare anvelope? Basca 1 leu verificarea de roata
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Presiune pneuri

Post by Ogy »

Nu inteleg si ramane in continuare un mister de ce am gasit mult sub 2.0 presiune pe rotile de pe dreapta.
Verifica si capacelele de la ventil (sa nu ai ceva in ele-pietricele ceva) si ventilele daca rasufla. Poate ai deranjat pe cineva prin parcare...
Si la cald daca verific, reiese de obicei 2,3 indiferent ca am azot sau aer.
Daca erai cu avionul poate constatai diferente la franare/aterizare...
Are sens sa mai dau banii pe azot la montare anvelope? Basca 1 leu verificarea de roata
Sunt banii tai, faci ce vrei cu ei.
Eu folosesc cu succes un mini compresor de masina(l-am folosit doar o data la mingiile lu fi-miu :) ). Cauciucurile sunt schimbate in vara si nu m-am ostenit pana acum sa le verific.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Presiune pneuri

Post by bubumisu »

Ventilele le-au verificat astia la centru anvelope cand au reglat presiunea. Nu scapa.
Sunt curios in timp la variatii de temperatura. Din experienta, la setul original Michelin de vara, la variatii mari de temperatura trebuia sa bag aer in toate anvelopele,primavara si toamna, la azot nu prea aveam treaba cu presiunea, si asta chiar daca am inceput sa folosesc second hand-uri iarna / vara. Acuma se intampla iar si culmea, cu anvelope noi cu tot cu azot.
Deocamdata sunt in presiune constanta. Mai urmarim fenomenul.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Presiune pneuri

Post by bubumisu »

Acum câteva săptămâni m-am nimerit în Iași si am solicitat o presiune pneuri azot la centrul de anvelope unde am pus pe cele de iarna. Mi se păreau un pic cam moi pe fata. Mă gândeam la un 2.0 / 1,9 , când colo ce sa vezi, 1,7 -1,8 pe fata.
În fine, au băgat presiune, nu am băgat de seama cât am umblat prin Iași decât faptul ca e mai stabila în curbe, /schimbări de direcție , am mers mai mult pe asfalt bun.
Acasă însă, pe asfalt cu denivelări / trecere peste canalizări , cu pasageri în spate chiar care au remarcat, am constatat ca nu e stabila, fuge de spate. E prea mare coincidenta, la începutul verii s-au verificat bieletele și brațele punte spate (bănuiam o janta cu probleme) , nu au constatat nimic.
Aveți idee ce o fi?
PS: Nu am mai verificat presiunea în oraș din lipsa de timp (nu toate vulcanizare în drumul meu au azot), și oricum diferă ce da manometrele la vulcanizari/centre anvelope.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Daca la tn pe stalp scrie 2.2 de ce sa faci altfel?

Trimis de pe al meu SM-T705 folosind Tapatalk

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Presiune pneuri

Post by bubumisu »

@colin
Ma refeream la faptul ca apreciasem ca fiind scazuta presiunea la 2.0 / 1,9 fata de 2,2 cat obisnuiesc sa le las si cat au bagat aia.
Repet, dupa 2,2 reglat presiune, am identificat problema cu instabilitatea la trecerea peste denivelari, fuge sesisabil stanga dreapta.
Poate sa aiba legatura cu o presiune prea mare sau trebuie s-o bag in service?
Daca verific iar la ei si iar o gasesc sub 2,2 inseamna ca ventilele originale (care nu le-am schimbat cand am montat anvelopele noi pentru ca nu aveau valve metalice) nu sunt etanse. Si jantele aliaj de la atatea hartoape nu mai sunt drepte, una am fost nevoit s-o roluiesc, se echilibra greu si avea joc.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Presiune pneuri

Post by BAU »

Pai daca ai dubii in privinta etanseitatii , incearca sa verifici singur daca pierde pe undeva presiune . si atunci te duci la vulcanizare , la sigur.

Prepara intr-un pahar o emulsie de apa cu sampon sau cu sapun ( este cel mai bine ) si cu o pensula sau prin pulverizare verifica valvele , ventilele si etansarea anvelopelor pe jante.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Presiune pneuri

Post by bubumisu »

Luni dimineata am verificat presiunea pneuri cu azot la o vulcanizare de cartier.
Aveam ceva dubii la anvelopa dreapta spate. Mi-au gasit 1,5 pe dreapta spate si 1,8 chipurile pe celelalte.
Nu am zis nimic. A bagat un angajat 2,2. Sambata ma intorc sa vad cum s-a comportat presiunea dupa o saptamana. Alt angajat, alte valori:2,2 pe dreapta spate si 2,4 pe celelalte. Il intreb pe "expertul"de Luni dimineata cum e posibil si emite firmatia - "probabil la caldura a crescut presiunea". :roll:
Dupa ce intru in vorba cu baietasul il intreaba pe expertul de Luni la ce gradatii s-a uitat pe manometru, pe verde sau albastru(nu am retinut care sunt pentru azot si care pentru aer). In fine regleaza el presiunea (cu acelasi manometru) si plec.
Am totusi inspiratia la iesirea din oras sa opresc la un centru zonal de anvelope unde verific de obicei presiunea si unde am siguranta ca e calibrat.
Surpriza, presiune aratata 2,6 :shock:
Dupa ce regleaza presiunea ma uit si eu sa memorez gradul de umflare a anvelopelor.
In orice caz, cu presiunea bagata de expertii de la vulcanizare am scos consum bun cu aer conditionat Vaslui Iasi si retur, dar mi-au cam zdranganit dintii in gura (am ales traseul mai scurt)
De la anul renunt la azot, vad ca se comporta ca si aerul la temperaturi ridicate :lol:
Si la cat merg pe autostrada, nu prea se incalzesc pneurile :mrgreen:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Presiune pneuri

Post by Vincze Szilard »

si la mine scapa la o roata, dar o data la 3 saptamani ma opresc la benzinarie, (ca oricum tre sa ma opresc), si il mai umflu.....nu-i stres.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
anveloshop1
Posts: 13
Joined: 11 Sep 2017, 16:23
Auto: Kia Sorento
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Presiune pneuri

Post by anveloshop1 »

Se recomanda respectarea indicatiilor producatorului cu privire la presiune anvelopelor. Presiunea recomandata se gaseste pe un abtibild lipit ori pe capacul de la rezervor, torpedou sau pe stalpul masinii. Presiunea variaza in functie de incarcatura masinii si viteza cu care se conduce, insa de obicei variaza intre 2.0 si 2.6, in functie de greutatea autoturismului si a incarcaturii.

cristianst85
Posts: 48
Joined: 03 Dec 2017, 22:12
Auto: Kia Pro Cee'd
Location: Bucharest

Re: Presiune pneuri

Post by cristianst85 »

Salutare și bine v-am găsit!

Primul meu mesaj aici :)

Azi dimineață am fost la vulcanizare și am trecut de la anvelopele de iarnă (195/65/R15) la cele de vară (215/40Z/R17), iar în seara asta aveam impresia că mașina "sălta" de spate la trecerea peste porțiuni de drum mai denivelate. Tipul de la vulcanizare m-a întrebat dacă am vreo preferință pentru presiunea din roți, dar neștiind ce să-i spun cred că le-a băgat 2.2 (~222.915 kPa). Azi temperatura de afară a fost undeva în medie de 19C (București) - destul de rece.

Știu că pe eticheta mașinii recomandarea este de la 220 kPa (pentru încărcare ușoară, față/spate) la 240 kPa (față) și respectiv 260 kPa (spate) pentru încărcare mare, pentru toate dimensiunile, inclusiv pentru R17.

Întrebarea mea este ce presiune ar fi potrivită pentru configurația mea de 215/40Z/R17, dar care diferă fața de cea standard 225/45/R17.
Cert este că în zilele următoare voi reverifica ca să mă asigur că este în regulă.

Numai bine,
Cristian
Kia Pro Cee'd 1.6 GSL 93kW 126cp (2009) Black Pearl
Anvelope de vară: Michelin Pilot Sport 4 215/40 ZR17 (87Y) XL

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Presiune pneuri

Post by Ogy »

Întrebarea mea este ce presiune ar fi potrivită pentru configurația mea de 215/40Z/R17
Salut, ai trecute aceste dimensiuni in talon?

d3xt3r
Posts: 223
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: Presiune pneuri

Post by d3xt3r »

Pe un 225/40/R18 pe stalp imi zice 2.35
Presupun ca pt R17 e tot 2.2 - 2.3

Post Reply

Return to “Generalităţi”