kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Re: kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

Post by colin »

stenso wrote:Din pacate au dat.o putin in bara. Ii sta f urat. Pacat. Nu am mai vazut la nicio masina pana acum combinatia asta, pozitie pe led (sau tip "laser" cum ii spun eu la asta de ultima generatie) cu bec cu filament, pe frana.

Vestea buna e ca ai frana separata de pozitie si poti sa ii pui un bec cu led ca sa se vada mai frumos si mai "repede". Dar ceva de calitate, eventual un Cob led.

Edit: sigur au vrut sa "pacaleasca" cumparatorul...amintiti.va la ceed 1 fl cum aveau in tripla o imitatie de leduri adica cercuri in tripla peste pozitie si frana dar dedesupt era bec. Dar nu stiu cum era trecut in brosura de prezentare. Poate e la fel si aici.
Iti confirm eu nu scrie nicaieri de led la prima generatie de ceed inclusiv fl. In afara de stopul de sus nu exista alt led la ceed 1 & fl

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

Post by Nesta3 »

La ceed 1 facelift, stopul avea pe interior un fel de fagure,care, la aprinderea pozitiei(bec normal) proiecta lumina ca si cum ar fi fost alcatuit din leduri.
La ceed 2015,doar pozitia e pe led(toata banda aia),restul e pe bec normal- confirmat de un dealer.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

jack_cj
Posts: 37
Joined: 02 Nov 2013, 23:38
Auto: kia pro cee`d

Re: kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

Post by jack_cj »

Dealerii habar nu au ce vand : mie mi sa zis asa: 1. garantia de 7 ani e doar pentru grupul motopropulsor ( FALS , garantia e integrala excus bateria, cauciucurile , unitatea audio care au cate 2 sau 3 ani.) 2. Nu exista masina produsa de KIA cu camera video in oglinda retrovizoare. (FALS ) 3. Keyless -ul deschide toate usile doar de la portiera soferului. (FALS) 4. Varianta facelift nu mai are sine in portbagaj (FALS). 5 . Cheia Keyless e neagra cu butoane negre (FALS , vezi foto mai sus ) .6. Varianta City are standard unitate audio UVO (FALS , e cea cu afisaj rosu ) . Plus de asta mi-au facut discount 177 euro ceea ce inseamna o,o8 % . Asa ca d-aia intreb pe forum si nu un dealer ! Apropos : mi-au zis ca masina nu s-ar fi putut produce daca avea stopurile gresite ! :?:

jack_cj
Posts: 37
Joined: 02 Nov 2013, 23:38
Auto: kia pro cee`d

Re: kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

Post by jack_cj »

Azi am facut un drum scurt de 70 km in afara Clujului. Masinuta asta e exceptionala ! Sta neasteptat de bine in curbe chiar si la viteze mari. Pedala de aceleratie sau CB are un mic lag si deocamdata nu prea reactioneaza la kick-down sub 2500 de ture , dar sper sa se mai lase motorul odata cu rodajul. Mie unul nu mi-a spus nimeni nimic legat de rodaj iar in carte inca nu am gasit paragraful respectiv; cati km e masina in rodaj si pana la ce turatii o pot folosi?
Am mai descoperit si alte detalii de imbinare la interior facute in graba, iar la exterior capacele spalatoarelor farurilor stau putin departate de bara aprox 1 mm , cel din stanga mai mult.
Farurile pe timp de noapte sunt extrem de eficiente iar sistemul de autoreglare chiar functioneaza eficient.
Deocamdata sunt foarte multumit !

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

Post by Qalex21 »

Dealerii din Cluj inseamna ca sunt cam pe din afara. Eu in Bucuresti am avut o experienta excelenta cu Mit Motors.

Iti sugerez sa nu incerci kick down-uri pana nu iesi din rodaj, si sa studiezi manualul mai bine in acest sens. Incearca sa nu depasesti 3500 de RPM in primii 2000km, si fara acceleratii violente. Motorul isi va da drumul dupa 5000km. A mea trage excelent in orice treapta, chiar si de la 2000rpm. Insa nu uita ca nu este o masina turbo ! Comparativ cu alte masini aspirate, trage de la turatii foarte joase.

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

Post by stenso »

Si sa nu mergi preponderent cu o singura treapta de viteza. Sa incerci un stil cat mai variat. CB inseamna computer bord parca adica cel care iti arata distante consumiri etc. Te refereai cred la calculatorul masinii...care imi scapa acum cum se numeste generic.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

Post by Ogy »

RODAJUL MOTORULUI
Nu este necesar sa rodati motorul
la început. Pentru o viatã mai lungã
a vehiculului dvs, urmati precautiile
în primii 1.000 de km.
• Nu supraturati motorul.
• Nu conduceti cu aceeasi vitezã perioade
lungi de timp.
• Evitati opririle bruºte, cu exceptia
cazurilor de urgentã
• Evitati apãsarea la maximum a pedalei
de acceleratie.
Unii zic ca trage de la 2000rpm altii ca suna frumos dupa 4500rpm.
A mea trage de la primele rotatii pana la ultimele.
"Rodaj" la motor i-am facut vreo 30km (avea 4km cand am luat-o). Am condus-o intodeauna, cum conduc alti soferi masinile pe care le prind in mana (fara mila si menajamente). Nu m-a dezamagit pana in prezent.
Tot in prima 100km am trecut cu treapta 1 de 6500 (unde este limitarea), nu am reusit de atunci sa mai reproduc fenomenul. Nu am simtit nimic in plus sau in minus cand turatia a ajuns la 7000. Aproape la fiecare drum vede peste 6000rpm.
1.6 gdi-ul ala, trebuie sa poata mai mult decat un amarat de 1.4.

Sali3ri
Posts: 25
Joined: 08 Dec 2012, 21:48
Auto: Pro Cee'd 1.4 Best

Re: kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

Post by Sali3ri »

Te rog daca ai timp si chef, mai urca niste poze cu masina sa o vedem si noi mai bine. Mersi!

jack_cj
Posts: 37
Joined: 02 Nov 2013, 23:38
Auto: kia pro cee`d

kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

Post by jack_cj »

Azi un prieten care aduce masini din Germania de multi ani , m-a intrebat : masina ta a fost lovită? Am crezut ca glumeste pana cand mi-a arătat că usa din dreapta fată nu se închide complet .
Image
Ce pot eu sa fac in situatia asta ? Avand in vedere ca am preluat masina cu proces verbal ?
Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk
Last edited by jack_cj on 04 Aug 2015, 22:32, edited 1 time in total.

jack_cj
Posts: 37
Joined: 02 Nov 2013, 23:38
Auto: kia pro cee`d

Post by jack_cj »

Cum e posibil asa ceva ? Io nu inteleg cum a trecut de controlul de calitate. Greseala e a mea pentru ca nu am avut răbdare să verific mai in amănunt la predare- primire.

Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk

jack_cj
Posts: 37
Joined: 02 Nov 2013, 23:38
Auto: kia pro cee`d

kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

Post by jack_cj »

Legat de stopuri : e normal sa fie cu bec. Si la varianta gt line vor fi la fel.

Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

Post by Nesta3 »

Normal,se regleaza din balamale.
Nu e normal ca masina sa aiba atatea defecte la 0km:plafon,usa si ce ai mai zis
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

Post by Ogy »

Da-o inapoi si cere si o reducere ceva (pentru urmatoarea) sau daune....

jack_cj
Posts: 37
Joined: 02 Nov 2013, 23:38
Auto: kia pro cee`d

Re: kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

Post by jack_cj »

Ogy wrote:Da-o inapoi si cere si o reducere ceva (pentru urmatoarea) sau daune....
Nu mai am nervi pentru asa ceva, totusi in mare sunt multumit, merg azi la asa-zisul dealer de la CJ sa vedem ce parere are. Sper sa nu zică ca asa sunt toate !

Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: kia cee`d sw 1.6 gdi sand track 2015

Post by Ogy »

Rabdare?!?!? Asta e deabea inceputul....:)
Gandeste-te ca astea sunt la vedere. Poate mai sunt si altele.....

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”