Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Inclusiv campanii de rechemări.
andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by andytzu »

Uite un post de pe forumul din UK, de la Kia Customer Service (sursa oficiala):

--- CUT HERE ---
Hi Tomc107

Thanks for posting.

The posts that you’ve read are indeed correct.

The new Kia Sportage requires servicing every 12 months or 20,000 miles (whichever comes first).



Thank you again for posting.

Kia Customer Service
0845 6017521

Visit http://www.kia.co.uk
Join In http://www.facebook.com/kiamotorsuk
Enjoy http://www.youtube.com/kiamotorsuk

Call centre opening hours:
Monday to Friday - 8:30am - 6pm
Saturday: 9am - 1pm
Sunday: Closed

--- AND HERE ---

Intervalele de service sunt 12 luni sau 20k MILE (adica peste 32k km!), inclusiv pentru schimb de ulei. E adevarat ca aceste intervale sunt pentru UK. In Romania dealerii sunt mai jmecheri...

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by chinezu81 »

Da, asta e pe UK. Oricum nu trec de 15.000 pe an. Am facut-o. Am schimbat placutele pe fata. La 30.000 e ciudat cum de am schimbat placutele. Mi le-au si aratat erau intr-adevar tocite (asta daca erau alea de le-au luat de pe masina - ma rog nu o dau in teoria conspiratiei). Faza ciudata a fost ca la ITP nu am trecut cu cauciucurile de iarna. O fi din cauza ca sunt 18 grade afara?

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by stenso »

Ca o paranteza, tot pe UK , am carte service pt o corsa c 1.0 2001 in care spune 1 an sau 20.000 mile , am ramas socat , iar pt un honda civic 1.8 2007 da ceva mai omenesc 1 an sau 12.500 mile.

Referitor la sportage acum 2 ani cand eram hotarat sa imi iau un 1.6 gdi stiu sigur din reprezentanta se spunea 2 ANI sau 20.000km ( de la reprezentantul de vanzari, sau ceva brosura , numai stiu exact) ca ma si gandeam...ia uite ma e la jumate de pret intretinerea fata de logan (daca o faci la 2 ani). La diesel nu stiu cum e. Trebuie vorbit in reprezentanta sau vazut exact ce scrie in cartea masinii.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Post by andytzu »

Ideea e asa: se poate face si la 2 ani sau 20k km. Totusi, cei de la reprezentanta recomanda 1 an si 15k. Daca tine, tine. Cu cat mai multi care platesc mai repede (si implicit mai mult pe termen lung), cu atat mai bine.
However, nu au ce sa comenteze daca le spui clar si raspicat ca faci revizia la 20k, asa cum recomanda producatorul. Deci, alegerea e a fiecaruia dintre noi.
Eu am discutat acest aspect cu ei si decizia e la mine. Ca sa fie clar, nici nu se pune problema de a pierde garantia daca se face revizia la 20k!
In alta ordine de idei, fiecare stie in ce regim foloseste masina. Daca e regim intens sau majoritar urban, logic, revizia trebuie facuta mai repede. Daca e masina de concedii, mai rar. Samd... ;)

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by chinezu81 »

OK, cu garantia ne-am lamurit, dar cu ITP-ul ? Cred ca nu a citit nimeni... am picat ITP-ul cu Sportage-ul :) la frane :)

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by mongol »

Nu ai ce cauta cu cauciuri de iarna peste 8 grade celsius (sa nu zic chiar 5). Nu ai frane, aderenta, nimic. In tarile civilizate e interzis dupa o anumita temperatura sa circuli cu gumele de iarna. Dar lasand legea, tu nu simti ca nu e masina in ordine?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by quelloo »

e temperatura aiurea in perioada asta. ai 18 grade ziua si 4 grade seara.
ziua iti scartie anvelopele la fiecare curba dar seara sunt mai bune astea de iarna. (plus daca mai vrei sa faci o tura la munte in perioada asta)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Ogy »

chinezu81 wrote:OK, cu garantia ne-am lamurit, dar cu ITP-ul ? Cred ca nu a citit nimeni... am picat ITP-ul cu Sportage-ul :) la frane :)
Dupa ce ai schimbat placutele ai facut si tu 100-200km cu masina ca sa se aseze? Am trecut eu ITP-ul in iulie august cu rotile de iarna. ITP pe bune. Pt colegu cu cauciucurile: ce treaba are aderenta cu testul ITP? Asta daca ai vazut cat de poroase sunt rolele alea pe care se face testul de franare.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by mongol »

Am sarit partea cu placutele, sorry! De acolo e, de obicei mecanicii te atentioneaza ca e buba cu franele la inceput, imediat dupa ce le schimbi.
PS cauciucurile de iarna oricum sunt periculoase la temperaturi mari.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by andytzu »

inteleg ca cei de la Mit ti-au schimbat placutele si apoi au bagat masina la itp si a picat testul de franare? LOL! Incredibil... Si nu s-a gandit niciun mecanic de acolo ca asta ar putea fi cauza?! Dulce Romanica...

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by chinezu81 »

Nu oameni buni, au facut ITP inainte de a schimba placutele...pai tocmai ce ma intorsesem de la munte si am avut nevoie de gume de iarna. am urcat pana la Susai pe zapada/ gheata...un GL cu gume all season pe la jumatatea drumului nu a mai urcat, a prins gheata intr-o panta destul de mare si la revedere, eu i-am dat rusine cu Kia, mai eram si patru in masina. anyways si eu cred ca a fost de la gume ca era prea cald si intr-adevar isi pierd aderenta. de obicei si eu simt un pic de pierdere de aderenta, dar nu sa nu mai franeze masina, chiar la capitolul asta sunt foarte multumit de ea. oricum acu a trecut, peste doi ani ma duc si imi pun rotile de vara si pe urma ITP. oricum a doua zi am trecut la roti de vara.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by andytzu »

Trebuie sa fac si eu prima revizie (am 12k km si 1 an de la achizitie). Ma poate ajuta cineva cu un pret la Mit Baneasa si cateva detalii? Masina e diesel de 184cp, awd, manuala. Multumesc mult!

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by chinezu81 »

Revizia cam 800-900 de lei la mit baneasa...la ce te referi detalii? Schimba filtrele, uleiul si cam atat si iti verifica placutele. La 12k nici nu ai prea multe de schimbat. Poate la 30 k sa schimbi placutele fata. in cateva ore e gata.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Post by andytzu »

920 a fost revizia, asa cum foarte corect a precizat chinezu. A durat cca. o ora si au schimbat filtrele si uleiul. Mi se pare cam maricel pretul. La alti dealeri (img, autonet) tot atat e?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by quelloo »

sigur e mai ieftin. cand am facut eu revizia era de 2 ori mai scumpa la MIT. (de, chiria mai scumpa probabil in Baneasa)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”