Jante pentru cee'd

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Jante pentru cee'd

Post by Stefan47 »

In mod normal ar trebui sa nu se stranga corect...totusi uita-te la gaurile jantelor daca ai ocazia si vezi sa nu ai ceva damage la ele. Eu stiu sigur ca difera capul piulitelor intre jantele de aliaj si cele de tabla.
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Jante pentru cee'd

Post by Minu »

Eu am jante pe 16 si am incercat cu piulitele de la jantele de tabla pe 15,nu merg,nu se strang pana la sfarsit,loveste floarea aceea de la piulite in gaura de la janta(floarea aceea tine loc de antifurt pt capace,sa nu iasa). :wink:
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Jante pentru cee'd

Post by Stefan47 »

Salut @Minu la tine e problema ca nu sunt jantele originale de Ceed, e oarecum normal sa nu se pupe cu piulitele originale....noi vorbeam de jantele de aliaj originale.
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Jante pentru cee'd

Post by Billy »

Am fost cu jantele la vulcanizare. N-au vrut sa mi le monteze. Nu se potrivesc piulitele de la tabla, cica "mananca" din janta.
Acu' caut piulite de aliaj, mai ieftine.
Jantele achizitionate sunt originale Kia, dar Carens 2003-2008.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Jante pentru cee'd

Post by Billy »

Am gasit piulite potrivite pana la urma.
Am montat si jantele. Par destul de late/iesite spre exterior.
Oricum arata destul de bine.
Incerc sa-mi dau seama de diferente, dupa 5 ani de mers pe 15".
Jantele sunt de Kia Carens III (2006-2012), am gresit modelul in post-ul de mai sus.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Jante pentru cee'd

Post by Stefan47 »

Arata foarte bine, sa le rulezi sanatos si fara probleme!
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Jante pentru cee'd

Post by Billy »

A observat cineva dupa montarea jantelor aftermarket, suspensia/articulatiile au devenit mai zgomotoase decat jantele pe tabla. La mine se aude, chiar si la viteze mici. E clar a jantele de aliaj sunt mai grele decat cele tabla, dar exista o limita de greutate la folosirea altor jante decat cele vandute de producator???
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Daca ai pis jante pe 17 diferenta e evidenta. Nu mai ai cauciuc sa amortizeze gropile. Chiar si de la 15 la 16 e posibil sa simti gropile...

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re:

Post by Billy »

colin wrote:Daca ai pis jante pe 17 diferenta e evidenta. Nu mai ai cauciuc sa amortizeze gropile. Chiar si de la 15 la 16 e posibil sa simti gropile...

Am pus jante pe 16 (sunt postate mai sus).
Intrebam doar daca diferenta de zgomot e normala, sau au jantele mele ceva, poate sunt mai grele.
Poate amortizoarele "au imbatranit", tre' sa le fac un test.
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante pentru cee'd

Post by quelloo »

iti garantez ca sunt mai grele. dar zgomotele nu ar trebuie sa fie de la asta. mai repede de la balonul mai mic si gropile mai multe
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Jante pentru cee'd

Post by Billy »

Ok, am inteles, deci e chestie generala.
Prima chestie care m-a surprins cand am cumparat masina, a fost linistea din habitaclu.
Acum, de vreun an, parca se cunoste ca au trecut 6 ani, si pedalele au o vibratie la mers, care l-a inceput nu era.
Oricum masina se comporta bine, cu exceptia punctelor de rugina care au aparut pe la chedere. E treaba de garantie?
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Jante pentru cee'd

Post by bubumisu »

Confirm faptul ca zgomotul la rularea pe drum cu denivelări cu jantele pe 16 e destul de pronunțat, dar mare parte din zgomotele din habitaclu sunt date de uzura anvelopelor și de zgomotul la viteze mari datorat frecării aerului pe oglinzi. În orice caz, mi - a confirmat o amica, părinții ei au achizitionat sw generația a 3 -a. E diferența enorma , mă refer la insonorizare. Comparația a facut -o ea, după ce a mers și cu a mea și cu a părinților ei.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Jante pentru cee'd

Post by Billy »

Nu cred ca tine de uzura anvelopelor, am cauciucuri noi de 1 an, iar zgomotele apar si la viteze mici.
Am mers cu un i30 fabricatie 2013 si diferenta de zgomot este sesizabila, aproape ca nu aude nimic.
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by bogdan-alin »

Am si eu o intrebare, am gasit niste jante pe 16 sunt 7,5 j ET 35! nu prea inteleg care este treaba cu ET si daca se potriveste pe masinile noastre. Daca stie cineva sau are pe masina jante cu ET 35 sa ma ajute si pe mine cu niste informatii...vreau sa stiu daca sa le cumpar sau nu pretul este mai mult decat decent!
Sau poate vinde cineva, am nevoie urgent!

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by eugenflorinmanea »

Billy wrote:A observat cineva dupa montarea jantelor aftermarket, suspensia/articulatiile au devenit mai zgomotoase decat jantele pe tabla. La mine se aude, chiar si la viteze mici. E clar a jantele de aliaj sunt mai grele decat cele tabla, dar exista o limita de greutate la folosirea altor jante decat cele vandute de producator???

Eu am jante de aliaj originale Kia. Cand trec pe gumele de iarna care sunt cu jante Rial after market- creste considerabil si zgomotul.
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”