Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by frantic »

M-am gandit si la varianta cu inele din MDF. Se gasesc oare pe undeva gata facute pentru Cee'd?
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by Nesta3 »

Pai la noi nu e un tipar special,cum e la audi de ex., unde inelul nu e complet rotund,ci are un cioc in partea de jos.
La noi e rotund si se muleaza pe tabla intermediara...Doar ca inelul trebuie facut dupa dimensiunile boxei:diametru(16,5cm),adancime,dispunerea gaurilor de prindere pe boxa...
Specificatiile boxelor se gasesc pe net,asa ca nu e greu de realizat un set de inele..
http://forum.4tuning.ro/561-anunturi-ca ... -5-cm.html
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by panzer »

De curiozitate: de ce sunt mai bune cele de MDF? Te gandesti ca vibreaza mai putin si fac o cutie de rezonanta mai buna decat cea de plastic?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by Nesta3 »

Vibreaza mai putin,se pot face in aproape orice forma,muchii ingropate,grosimi diferite si se realizeaza si o prindere mai buna a boxei.La cele de plastic exista riscul de crapare.Sunt foarte bune si cele din plastic,important e ca boxa sa nu fie prinsa direct pe tabla.As merge pe MDF deoarece usureaza foarte mult montajul...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

carsound
Posts: 22
Joined: 02 Apr 2014, 00:46
Auto: ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Post by carsound »

Salut
Te pot ajuta eu cu inele din mdf, eventual si cu montajul daca esti din Bucuresti.

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk
Car-Sound.ro

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by panzer »

Un lucru slab referitor la montaj: raman in mod constant fara midbass pe una din parti. Prima data au remediat ei ca era in 2 ani de la montaj. A doua oara m-au pus sa platesc. Nu mi-a convenit asa ca am inceput sa investighez singur.

Problema de montaj e data de cablul de legatura intre filtru si midbass. Ei folosesc niste cleme de prindere si pentru un motiv sau altul de fiecare data firul e oxidat si se rupe. Ori clemele sunt dintr-un aliaj f prost ori oxideaza de la calitatea f proasta a firului.

L-am inlocuit cu cablu de boxe "EAGLE CABLE", l-am cositorit pur si simplu pe bornele midbassului. Sa vedem cat timp tine. Ceilalti care va ocupati de montaj cum legati firul de boxa: clema, cositor?

Daca mai montati la BeLoud - cablul de boxe pe care il folosesc ei este chiar ieftin. Luati de la un magazin HiFi (mag muzica de ex) un cablu de calitate. Cuprul e mai pur, lita mai solida. Va trebuie doar cativa metri si chiar de este 6-10 lei/m tot nu spargeti banca. (6 lei este clablu de 1.5mmp, 10 lei este cel de 2.5 mmp).

PS: un cablu de calitate este cupru pe amble fire. Nu doar pe plus si aluminiu pe minius.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by panzer »

Au trecut 10 ani de folosinta aproape zilnica. HU l-am schimbat la un moment dat cu unul mai slab dar care avea bluetooth. Tot Kenwood.

In Martie 2022 am demontat boxele si amplif-ul Hertz doar ca sa le montez pe alt Kia Ceed 2012 achizitionat recent. Cu Alpine iLX-W650BT.

Am montat la loc tweeterele originale (clemele erau rupte, dar cu epoxy s-a rezolvat) si midbas-urile originale. Doar un mini panou de burete (care izoleaza tweeter-ul) a disparut intre timp.

Ce lucruri se faceau odinioara! Desi sasiul Energy avea mici urme de rugina, membrana impecabila, nici o urma de imbatranire. Amplif-ul are o mica problema la switch-ul de bypass: cateodata mai pierdea un canal de la vibratii. L-am fixat in locul lui cu niste plastilina lipicioasa. N-am dorit sa il desfac complet si sa curat contactul.

Nu stiu pe cata lume intereseaza, dar acel Kenwood 6051u este cel mai bun HU pe care l-am auzit vreodata. Daca cineva mai alege o solutie aftermarket din tona de specificatii DAC-ul 24 bits este important. La fel si Digital Time Alignment. Desi si Alpine are aceasta optiune, nu este acelasi lucru ca la Kenwood unde poti "ridica" scena. Practic, vocile si chitarile se ridica in fata ta in loc sa vina de undeva de la nivelul urechii. Mare idiot ca la momentul acela nu am achizitionat si modul bluetooth! De atunci nu l-am mai gasit pe nicaieri, nici macar la chinezi.

Foiletonul aventurii mele cu Kenwood si Hertz pe Kia Ceed 2008 1.4 mpi se incheie aici.
10 ani de super muzica in masina. =D>

Harware-ul ramane cu mine. Masina la sotie, boxele si amplif-ul montate pe alta masina.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by Nesta3 »

Confirm pentru Kenwood 6051u.
Folosit pentru sistem cu 3cai +subwoofer.A fost demențial.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”