Clampanit volan sau caseta directie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Ahyle
Posts: 89
Joined: 11 Feb 2011, 13:50
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ahyle »

Cred ca asta era si scopul lor: sa scape de schimbari pe garantie. Nu avea cum sa le aduca profit.
Oricum, sper sa rezolv cat de curand cu reparatia asta. Si apoi sa vad de unde cumpar pachetul de revizie pentru 90k. Daca as gasi in alta parte ceva mai ieftin (>=200 RON diferenta) cred ca as cumpara de acolo.
Kia C'eed 1.4 Best 2008, 109 CP

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by eugenflorinmanea »

Sa stii ca asta e o perceptie gresita: dealerul factureaza costul pieselor inlocuite pe garantie + costul manoperei catre producator => dealerului chiar ii convine sa schimbe cat mai mult pe garantie pentru ca face rulaj pe service si e si sigur ca cineva il plateste (spre deosebire de asiguratori :) ).
Singura problema este dc producatorul refuza plata din motiv ca nu trebuia schimbata piesa respectiva.
Acum depinde si de service si de cat de comunisti sunt mecanicii care se ocupa/ sefii de service. Dar overall pentru business ul dealerului- inlocuirea pieselor pe garantie este benefica.
SAAB 9-5

Ahyle
Posts: 89
Joined: 11 Feb 2011, 13:50
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ahyle »

eugenflorinmanea wrote:Dar overall pentru business ul dealerului- inlocuirea pieselor pe garantie este benefica.
Singura problema e ca plata de la producator vine cu intarzieri de multe zile, pe cand daca platesti direct - ei au banii in cont in aceeasi zi :D
Oricum eu sunt de parere ca cel mai bine e sa te duci la service-uri autorizate, insa cand mai aud si alte pareri, incep sa imi pun semne de intrebare...
Kia C'eed 1.4 Best 2008, 109 CP

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by eugenflorinmanea »

Da ai dreptate dar pe foamea asta de clienti decat cei 5 mecanici sa stea degeaba si sa astepte clienti cu plata cash care nu mai vin (tu dealer oricum trebuie sa le dai salariul la sf lunii), mai bine faci un ban pe garantii
SAAB 9-5

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by ionutz »

http://www.kingauto.ro/caseta_directie_ ... 25767.html

Eu iti recomand sa schimbi caseta de direcție cu totul, dat fiind pretul unei casete vs kit

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by eugenflorinmanea »

Nu stiu ce sa zic- cei de la Mit Baneasa se lauda ca nu s a mai intors nimeni cu probleme dupa ce au aplicat acel kit- care cica ar schimba ceva . Daca iei caseta mi-e ca peste un anumit nr kilometri sa nu patesti la fel.
Cel mai bine e sa interesezi la reprezentanta- daca prin acel kit se imbunatateste ceva sau merita sa schimbi caseta cu totul.
SAAB 9-5

Ahyle
Posts: 89
Joined: 11 Feb 2011, 13:50
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ahyle »

Mersi mult de info. O sa mai sun pe la ei, la urma urmei ar trebui sa fie ok si kitul ala...
Kia C'eed 1.4 Best 2008, 109 CP

narcis1974
Posts: 14
Joined: 17 Aug 2013, 19:01
Auto: kia ceed 1.4 Best

Re: Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by narcis1974 »

Ahyle wrote:Mersi mult de info. O sa mai sun pe la ei, la urma urmei ar trebui sa fie ok si kitul ala...
Asa ca si tine, acum vreo 6 luni cand am cumparat masina, eram disperat de zgomotul care il simteam in volan, la mici denivelari si cand mergeam pe pietris.In rest nu se auzea.
Dupa ce am citit forumuri de Kia si Hyundai, dupa ce am "terorizat" pe privat cativa colegi de forum, dupa ce mi-am cumparat bucsa-coloana volan, dupa ce au incercat cei de la reprezentanta Cj sa imi ia 600-700 ron , exact inainte cu o zi de a merge la service, am rugat un amic, care era mecanic si avea o cheie de 12, sa imi stranga cele doua suruburi (sus si jos) de la cardanul dintre coloana volan so caseta de directie.
Nu pot sa va descriu bucuria care am resimtit-o cand am vazut ca e treba ok...

Asa ca...incearca treaba asta inainte...Poate scapi de 700 ron.
P.S.Tu simti acele batai pentru care vreau sa-ti schimbe kit-ul coloanei de directie ? Sau te iei dupa "urechea" lor ?

Sent from my SM-N9005 using Xparent Cyan Tapatalk 2
[b]Kia ceed,1.4 GSL,Best,Metalic silver,61000 km,GPL de la 54500 km[/b]

Ahyle
Posts: 89
Joined: 11 Feb 2011, 13:50
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ahyle »

Le simt foarte putin. Problema mea este ca volanul se misca foarte greu, ca si cum nu as avea servo, indiferent de viteza cu care merg. Plus ca parca simt ca am frana de mana trasa cand accelerez. Mi-au nenorocit masina astia :)). Inainte nu aveam probleme nici cu volanul, nici cu directia, doar cu bataia bieletei/pivotului...
Kia C'eed 1.4 Best 2008, 109 CP

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by ionutz »

Eu am schimba kit caseta(2010), apoi caseta(2011), iar kit in ian 2012, iar in aprilie 2012 am schimbat iar kitul din caseta...asadar kitul nu rezolva problema definitiv.in cazul in care aveti îndoieli asupra celor spuse pot atasa o copie a caietului de garanție.
Cei drept mi s-a spus in aprilie ca kitul a picat din cauza pivotului dreapta care avea joc...dar totuși parerea mea este ca ar fi trebuit sa pice bieleta de directie și nu caseta.
socurile sunt preluate intai de bieleta de directie și apoi ajung la caseta. ..dar când caseta e proasta(proiectata sau materialele folosite la realizarea acesteia)...
Apropo operatiile de schimbare au fost realizate la Mit Baneasa, doar cel din APRILIE 2012a fost schimbat laMit Aviatorilor o dată cu pivotul (la insistentele mele s-au schimbat pana la urma ambii pivoti)
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

Ahyle
Posts: 89
Joined: 11 Feb 2011, 13:50
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ahyle »

ionutz wrote:Eu am schimba kit caseta(2010), apoi caseta(2011), iar kit in ian 2012, iar in aprilie 2012 am schimbat iar kitul din caseta..
Mama ce de-a probleme ai avut cu caseta de directie!
Si eu ma gandesc serios ca mai bine sa o cumpar noua si asta e. Am sunat totusi si la IMG Jilava si un nene mi-a zis ca posibil sa fie vorba doar de cateva componente, si ca nu exista niciun risc sa aleg kitul. Dar pentru 300 RON diferenta parca nu m-as incumeta sa risc. Manopera oricum va fi de ~4 ore din cate am inteles, asa ca nu o iau in calcul...

Sau as putea sa cumpar caseta si sa o montez la un atelier independent de MIT/IMG - cu conditia sa imi dea factura&garantia lucrarii. Aveti ceva recomandari?
Kia C'eed 1.4 Best 2008, 109 CP

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by eugenflorinmanea »

Ionutz nu ti-au schimbat si coloana volan?
Mi se pare super aiurea ce ti s-a intamplat- acum cel putin e OK?
SAAB 9-5

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by ionutz »

Mi-au schimbat si coloana in Martie 2012.Momentan e liniste :D

@Ahyle Eu, daca as fi in situatia ta, as schimba caseta cu totul, iar pt cea de pe masina as cumpara Kitul separat si l-as schimba singur(e foarte simpu cand caseta este demontata).Astfel as avea si caseta de rezerva.
Pretul ridicat la schimbare kit este dat de manopera montare/demontare de pe masina a casetei de directie.
La momentul schimbarii kitului (aprilie2012), pretul kitului cu caseta dusa la pachet era in jur de 200lei
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

Ahyle
Posts: 89
Joined: 11 Feb 2011, 13:50
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ahyle »

Mie mi-au spus ca kitul de reparatie se ridica la 700 RON. Ceea ce sincer mi se pare multisor. Si a mentionat ca dureaza cam 4 ore, deci inca 400 RON sau cat o fi manopera la ei...
Kia C'eed 1.4 Best 2008, 109 CP

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by eugenflorinmanea »

700 s-ar putea sa includa si manopera.Dar vezi ca nu cumva sa trebuiasca si coloana volan.
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Generalităţi”