Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor, preț

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Boby

Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor, preț

Post by Boby »

Consider utilă alcătuirea unei baze de date alcătuită de membrii ClubKia din țară eventual și din Europa, pentru utilizatorii de gpl cu numele stațiilor, adresele, coordonatele GPS, prețuri, presiunea de alimentare și calitatea gazului. Prin inițierea acestui demers, cu ajutorul colegilor din țară și străinătate vom putea afla date importante asupra stațiilor serioase și care oferă calitate, precum și prețuri și astfel vom putea planifica mai bine și mai economic traseele și deplasările în țară și străinătate.
Știu că există un site dedicat stațiilor de combustibili din țară, însă acesta nu este actualizat, multe stații gpl lipsind (în special cele în franciză).
Personal am convingerea că demersul meu va fi agreat de colegi, care-și pot aduce fiecare contribuția lui, în zona lor de interes-deplasare, știind faptul că este important să căutăm calitate la prețuri cât mai mici. Cu atât mai important este faptul că fiind limitați de volumul rezervorului de gpl facem de multe ori greșeli, ori mergem pe benzină ori alimentăm de la stații necorespunzătoare.
Pe de altă parte, topicul de față poate contribui în mod indirect și la creșterea calității produselor, marile companii fiind informate asupra neregulilor sesizate de către membri. Spre exemplu credeți că nu va lua măsuri Petrom S.A. cu remedierea situației stației gpl din Bd. Mamaia, Constanța, ce alimentează cu presiune 15 atm? Ar trebui să o facă din oficiu, fără a fi sesizat OPC.
Rog colegii să participe cu recomandările lor la crearea Hărții stațiilor gpl din România și EU, care se va dovedi de folos atât membrilor forumului cât și tuturor gpl-iștilor.

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor,

Post by _devilson_ »

o idee buna =D>
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

Boby

Re: Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor,

Post by Boby »

Am să sparg gheața pentru Iași cred că cea mai bună stație gpl este:
1. AUTO-GAS SRL Str. Ornescu nr. 1 Iași, intrarea pe T.Vladimirescu nr.30, GPL produs de Rompetrol, program non-stop, presiune încărcare: 10 atm, plin de taximetriști. Preț: 3,37, no card only cash.
2. Stație gpl franciză Petrom în Roman jud. Neamț pe E85 cum se intră dinspre Iași se trece de Petrom pe stânga și de barieră, undeva imediat pe dreapta. Presiune 10 atm, preț 3,25, calitate super.

A alimentat cineva de la Târgu Frumos la intrare dinspre Iași pe drepta, pe europeană?

Boby

Re: Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor,

Post by Boby »

_devilson_ wrote:o idee buna =D>
Te rog, dacă e o idee bună zi-mi primele 3 stații din București, cele mai bune.

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor,

Post by _devilson_ »

3 statii bune nu stiu...dar iti zic de unde alimentez eu mai des si e 3.05 ron / L de GPL: calea rahovei colt cu sebastian, pe drepta dupa semafor, cum vii dinspre trafic greu (sau mall Liberty). multi taximetristi alimenteaza colo, presiune pana in 10 atm parca si gazul e bun, tine mult.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor,

Post by eugenflorinmanea »

In Bucuresti eu alimentez de pe Soseaua Mihai Bravu 485-489
http://www.petrom.com/portal/01/petromc ... are_Petrom

E f bun gazul, costa 3.09 RON. La 15 litri alimentati iti dau si un bradulet cadou.
Mai e un Petrom pe la Aparatorii Patriei 3.1 RON
Din auzite: e o statie GPL particulara in spate la Gara Obor 2.93 RON . Cica e bun gazul.

Prin Brasov cel mai aproape de drumul spre Bucuresti ma ajuta cineva?
Si in Ramnicu Valcea.

Ce am observat: gaz f bun mai au si AGIP- si au gaz cam la toate benzinariile lor. pretul e mai sus
Pe Soseaua de centura a Ploiesti ului 3.2 RON
In Sebes pe soseaua care duce spre Deva la iesirea din Sebes lg Kaufland- 3.25 RON
In Bucuresti e 3.15 RON la Agip. (unul in Aviatiei la piciorul podului Baneasa, unul la Muncii, unul la Timpuri Noi, unul la intrarea in Bucuresti dinspre Urziceni.
SAAB 9-5

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor,

Post by seeds »

In Galati,
- pun in mod curent de la statia Rompetrol din str. Otelarilor langa Altex cu cel mai mare pret din Romania sau din lume: 3,33ron/l, 12 atm;
-statia de pe Cosbuc/Bariera Traian, nu stiu pretul
-statia Bulromgas de pe Centura (Drumul Viilor), 3,29ron/l dar sunt reclamatii.
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor,

Post by seeds »

n-am putut edita postul la timp.
La punctul doi se modifica asa:
In GL, N:45.46459,E:28.03361 la intersectia b-dului Cosbuc cu str. Lozoveni (in Bariera), acum 3,29lei/L
(conform @vas36)
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor,

Post by octav_ceo »

eugenflorinmanea wrote:Prin Brasov cel mai aproape de drumul spre Bucuresti ma ajuta cineva?
salut
in Brasov e statia OMV de langa Gara cu 3.12 unde e mereu trafic si Lukoil-ul Martaxului cu 3.19 la iasirea spre Sf. Gheorghe. Acolo alimenteaza toate taxiurile de la Martax, inclusiv Kia. mai gasesti la benzinaria Mol de lainga Carrfour, dar acolo mereu e mult mai scump.
drumuri bune.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

Boby

Re: Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor,

Post by Boby »

Azi am făcut plinul la Lukoil Iași, Calea Chișinăului 106, N 47.143164, E 27.651724, presiune 8 atm! preț 3,26. Să vedem câți km fac cu plinul acesta în regim combinat, oraș 50%+50% extraurban. Vă țin la curent. Normal trebuie să fac peste 400 km cu 36 litri.

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor,

Post by cmihai »

seeds wrote: pun in mod curent de la statia Rompetrol din str. Otelarilor langa Altex cu cel mai mare pret din Romania sau din lume: 3,33ron/l, 12 atm;-statia de pe Cosbuc/Bariera Traian, nu stiu pretul
nu cred...cel mai scump este la mol braila ...intrarea in oras dinspre slobozia,....3,38....din informatiile celor de acolo gazul este butan gas...presiunea undeva intre 8 si 9....eu numai de acolo alimentez si merge masina foarte bine....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor,

Post by seeds »

Da, m-au mai corectat si altii, din pacate. De la Mol cam cat mergi si cu cat?
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor,

Post by cmihai »

pai am facut un calcul...cu 50 de lei fac cam in jur de 120 km numai oras...in conditiile in care pe benzina asta vara cu aceeasi bani faceam cam 90 de km....mai mult ca sigur ca acum nu faceam mai mult de 75-80....din cauza frigului
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Boby

Re: Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor,

Post by Boby »

Boby wrote:Azi am făcut plinul la Lukoil Iași, Calea Chișinăului 106, N 47.143164, E 27.651724, presiune 8 atm! preț 3,26. Să vedem câți km fac cu plinul acesta în regim combinat, oraș 50%+50% extraurban. Vă țin la curent. Normal trebuie să fac peste 400 km cu 36 litri.
Am terminat plinul respectiv și am realizat 385 km combinat 50% oraș+50% exterior. Deci consum cu gpl de la Lukoil în regim combinat și în condiții de iarnă este de 9,35%.

User avatar
vas36
Posts: 84
Joined: 21 Jul 2008, 17:10
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Stații GPL din România/EU: nume, adresă, GPS, furnizor,

Post by vas36 »

[/quote]pun in mod curent..... cu cel mai mare pret din Romania sau din lume: 3,33ron/l,[/quote]

[/quote]nu cred...cel mai scump este la mol braila,....3,38....[/quote]



Vara trecuta, in Turda, am pus gpl cu 3,98 lei/litru. Tipul de la pompa m-a avertizat asupra pretului.Am alimentat doar 10 litri, desi butelia era goala, cat pentru a ajunge in Cluj.
Sunt 2 statii gpl in Turda, ale aceluiasi patron, care au aceleasi preturi astronomice.
Kia Cee'd SW,Best,abyss blue/GL 10 UCU
ODO 150k/121k pe GPL

Post Reply

Return to “Generalităţi”