Creion corector,vopsea,lac kia

Spălare, ceruire, polish...
Post Reply
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by Ogy »

Ai codul de culoare pe stalpul de la sofer. Eu am 8Q (parca), tu?

NemeSys
Posts: 121
Joined: 19 Dec 2009, 09:28
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by NemeSys »

Scuze, nu am mai intrat de ceva vreme. Da, m-am uitat si e acelasi cod, 8Q.

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by MeGeNe »

In urma cu vreo luna am fost in targ la Vitan si mi-am cumparat un creion corector de vopsea. A fost facut dupa codul de culoare al masinii. Am fost la baietii care au la vanzare vopsea. Au cautat in calculator, au obtinut reteta vopselei, au luat un creion gol (de fapt e un fel de carioca) in care au pus diferiti pigmenti conform retetei pe care le-a dat-o calculatorul. Toata operatia a durat mai putin de 5 minute. Creionul a costat 40 lei. Cu creionul am astupat cateva ciobituri de pe capota motor capatate de la pietricele. Erau ajunse la fuller si erau cam inestetice. Le-a astupat bine. Nu este diferenta de nuanta. Singura problema e ca punctele astea au ramas putin denivelate ca sa zic asa. Dar nu ma deranjeaza. Asta se observa doar la o privire mai atenta. Am facut chestia asta in primul rand pentru protectia anticoroziune decat pentru estetica. Am mai dat si pe o julitura de pe bara fata si a iesit bine si acolo.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by Vincze Szilard »

sa inteleg ca ai cumparat un creion gol si in el ai pus vopsea de care iti trebuia tie?
dar daca nu folosesti creionul mai mult timp nu ti se usuca vopseaua la varf? asa cum ai si cu marcherele?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by MeGeNe »

Exact, creioane goale aveau baietii care l-au si umplut. Chiar azi dimineata l-am desfacut si nu s-a uscat varful. Cred ca daca sta inchis etans rezista cateva luni. Eventual peste ceva timp o sa mai pun cateva picaturi de diluant in el. Cel care mi l-a facut a zis sa-l tin la racoare.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by Vincze Szilard »

si de unde se poate gasii astfel de creioane goale? la orice vopsitorie sau magazin de piese auto?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by eugenflorinmanea »

MeGeNe poti sa imi explici si mie mai exact unde e?Aceeasi culoare o am si eu, am cumparat kit original kia si e mai inchisa nuanta.

PS Daca zici ca nuanta e la fel, poate vorbescu cu baietii de acolo sa le faca un training si la IMG, ca cei de la IMG sunt complet pe langa cu aceasta culoare.
Am vopsit bara spate si e muult mai rosiatica (bara noua). Asta nu e nimic..bara ca bara ca odata la 3-4 ani o schimbi..dar aveam 2 zgarieturi pe aripa stg spate si m -a mancat fix undeva sa le spun sa o vopseasca.
Mare greseala...a iesit mult mai inchisa fata de restul masinii.(cica de la mai multe straturi isi schimba nuanta).
SAAB 9-5

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by Vincze Szilard »

eu la al meu am vopsit bara din spate, hajonu si aripa stanga la un prieten in garaj (are vopsitorie, cu asta se ocupa) si nu este nici o diferenta fata de cel original, si daca as gasi un creion gol la el m-as duce sa imi faca 50ml de vopsea ce trebuie sa pun in carioca.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by MeGeNe »

@eugen, te duci in targ pe aleea din dreapta si unde vezi ca sunt magazine care vand vopsea ii intrebi de creioane. La primul in care am intrat a zis ca tocmai le-a terminat. M-am dus la altul si ala avea. Cred ca e imposibil sa nu gasesti la unul din ele.
Creioanele astea sunt pentru mici retusuri (gen ciobituri de pietre), nu pentru suprafete mari.
@vincze, in Cluj nu stiu unde poti gasi creioane goale. O solutie mai costisitoare ar fi sa cumperi unul plin. Preferabil o culoare apropiata de a ta (rosu). Prin Bucuresti se gasesc pe la Carrefour, Cora, Auchan. Il desfaci, il golesti, il speli bine cu diluant si te duci la amicul tau cu vopsitoria sa ti-l umple cu vopsea la nuanta masinii tale.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by Vincze Szilard »

o sa incerc prin magazine de piese auto sa vad daca nu gasesc; oricum numa pt niste szarieturi pe plasticu din spate imi trebuie, e drept ca din vopsire nu iese, ar mai trebuii si putin chit ca zgarieturile sunt cam adanci.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
costinm
Posts: 9
Joined: 01 Mar 2011, 16:24
Auto:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by costinm »

Salutare! Pentru zgarietura asta ce trebuie sa fac? Polish, creion sau sa revopsesc usa? Multumesc anticipat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by Vincze Szilard »

daca e indoita si tabla atunci nu cred ca mai merge cu polisc
numai cu chit + vopsea
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
costinm
Posts: 9
Joined: 01 Mar 2011, 16:24
Auto:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by costinm »

Nu pare indoita. Cred ca ma duc pana la Mit Motors sa vad ei ce zic sa fac.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by Vincze Szilard »

eu am niste zgarieturi mai adanci in plasticu din spate si mi sa zis clar ca numa chituit slefuit si vopsit merge, ca is prea adanci si din polish nu are cum sa o scoata, si si la tine zgarietura era destul de mare.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by bogdan.citescu »

Costinm, numai prin revopsirea elementului poti remedia problema.
Poti folosi si un creion, dar tot o sa iasa in evidenta, iar la polish se pot remedia decat defecte ale lacului.

Daca ai casco, dute cu ea la revopsit fara sa stai pe ganduri
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

Post Reply

Return to “Întreţinere”