Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Cu scuzele ca suntem un pic off topic, interfata am cumparat-o de la un amic, noua, la 195 ron.

Este ELM 327 V1.5A, carcasa metalica, iar pachetul contine cablu de date USB pt legatura intre unitate si laptop, cablu OBD pt conectare la calc masinii, un mini cd cu soft-ul pt interfata (la windows 7 isi descarca driverele de pe net, automat ), un DVD cu mai multe soft-uri pt diagnoza.

Am conectat-o deja si merge foarte bine, avand acum o gramada de date despre masinuta.
Urmeaza si un test dyno, poate in week end, fiind curios ce rezultate vor fi afisate.

In cazul in care vrei sa cumperi, voi intreba daca mai are.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by nova79 »

Ca sa intaresc afirmatiile lui Sender78, exact masinuta se comporta excelent, aprope ca nu se mai simte diferenta de putere, cel putin fara AC diferentele sunt insesizabile, restul este OK, pana acum nici cea mai mica problema, consumul decent pe CB media 8,4 - 8,7, in rest ma felicit pentru pasul facut.
Reviziile pentru gaz sunt gratuite daca faci un numar de puncte, adica daca alimentezi de la statiile lor o anumita cantitate de gaz.

In ceea ce priveste garantia o sa urmez urmatorul scenariu: uleiul, filtru ulei, aer o sa le schimb sa zic singur adica nu la Kia, dupa aceea o sa merg la ei pentru a avea garantie la restul componentelor, bine asta depinde de bani pe care ii vor cere pentru asta.
O sa va tin la curent cu revizia, urmeaza sa o fac luna OCT.
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: Instalatie GPL !?!

Post by nicul »

Nu vreau sa fiu foarte off-topic, dar e cineva cu GPL din bucuresti? Am vorbit ieri la service, am schimbat placutele pe fata si ziceau ca se pierde garantia la motor, ceea ce nu ar fi chiar o tragedie avand in vedere ca cei care monteaza ofera 2 ani garantie pentru motor.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

@Nicul

Daca maine iti spun ca ploua cu bani la Romana sau Victoriei, ma crezi?

Sa nu te superi pe mine, nu vreau sa fiu ironic, dar sunt momente in care e indicat sa nu apleci urechea la tot ce spune domnu' mecanic.
Scrie negru pe alb in caietul de service ca nu beneficiezi de garantie pentru defectiunile generate de modificari (gpl in cazul nostru).
Cu alte cuvinte garantia nu se pierde, cu exceptia cazului inn care din cauza gazului se strica ceva in motor (ceea ce eu nu cred ca se va intampla vreodata).

Mai pe scurt, garantia ramane in picioare chiar daca ii pui NOS, nu este afectata atata timp cat NOS-ul nu a stricat ceva.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: Instalatie GPL !?!

Post by nicul »

nu ma supar, doar ca nu am vorbit cu mecanicul, ci cu cel responsabil cu garantiile, iar ideea principala in ceea ce am scris era o intrebare daca e cineva cu GPL din Bucuresti.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Avand in vedere unele afirmatii transmise de catre Dl. Gabriel Vlaicu After Sales Manager Kia Romauto, prin intermediul site-ului Kia Buzz, am postat cateva detalii, poate interesante, in topicul
viewtopic.php?f=145&t=9087&p=155180#p155180
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

mdv
Posts: 23
Joined: 13 Oct 2010, 17:44
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by mdv »

salut!m ar interesa si pe mine sa pun gpl.Ce parere aveti de Tomaseto?sau sa facem o clasificare,fiecare marca cu minusurile si plusurile ei.In alta ordine de idei ce raspunsuri ati primit de la dealeri?se pierde garantia total,doar a motorului sau numai componentele ce vin in contact cu gazul?eu am intrebat si mi a spus ca nu stie exact,dar crede ca s ar pierde toata garantia.A avut cineva cu gpl, probleme cu motorul si i s a spus la service ca nu e acoperit de garantie?

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Din cei care au instalat GPL, nu s-a plans, din cate stiu eu nimeni ca ar avea probleme (personal am deja peste 7.000km fara incidente)

In legatura cu garantia, parerea mea dpdv juridic este ca nu se pierde garantia, singurele defecte care nu s-ar repara pe garantie fiind cele rezultate din exploatarea motorului cu GPL, adica a pieselor care intra in contact cu acesta.
Daca o piesa se defecteaza din alte cauze, chiar daca aceasta intra in contact cu GPL-ul, se va acoperi tot de garantie.

Voi transmite sapt viitoare o scrisoare catre importator, pentru lamuriri scrise, iar daca vor incepe din nou sa spuna ca se pierde garantia, atunci mai apelam si la ANPC ca altfel nu se mai poate, a cam ajuns cat interpretam dupa ureche dispozitiile scrise.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

In legatura cu producatorii de instalatii GPL eu as spune asa, BRC, Landi Renzo, Prins, si mai apoi restul.

Nu spun ca celelalte nu sunt bune, darr in cele 3 marci de mai sus am incredere mai mare.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

mdv
Posts: 23
Joined: 13 Oct 2010, 17:44
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by mdv »

sender78 wrote:In legatura cu producatorii de instalatii GPL eu as spune asa, BRC, Landi Renzo, Prins, si mai apoi restul.

Nu spun ca celelalte nu sunt bune, darr in cele 3 marci de mai sus am incredere mai mare.
te poti interesa daca mai e valabil pretul de 2300 pt brc?si ce instalatii mai pot monta pe kia si la ce pret?Am inceput sa ma interesez prin zona la mine si am inceput cu Iasul:3200ron :shock: .am sa ma mai intersez prin zona si daca nu gasesc,si nu s a modificat pretul la tine...drumul m ar consta 250 ron.Mai stie cineva preturi prin tara pt kia?nu neaparat brc.

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by ionutz »

Ieri, 17oct2010 am primit urmatorul raspuns de la firma PROSPERANTA din Pitesti in legatura cu preturi,garantie si marci recomandate pt KIA ceed:

"in legatura cu autoturismul dvs(KIA CEED 1,4 80 KW). va pot spune ca avem deja montate in jur de 20 de auto, iar cestea functioneaza f. bine.
in privinta echipamentelor gpl eu va recomand produsele celor mai mari fabricanti mondiali de instalatii gpl :LANDI RENZO-ITALIA(MONTEAZA IN MOMENTUL DE FATA IN UZINA DACIA MIOVENI PE LOGAN , SANDERO SI IN CURAND pe DUSTER),BRC-ITALIA.avand in vedere faptul ca autoturismul dvs.este destul de nou eu nu v-as recomanda alti producatori mai putin experimentati,acesta pentru a va proteja autoturismului.
pretul instalatiei LANDI-RENZO OMEGAS ,cu rezervor toroidal 52 l, este de 2500 lei
pretul echipamentului BRC PLUG&DRIVE MY07, cu rezervor toroidal de 52l, este de 2850 lei
ambele variante au incluse in pret t.v.a si montajul.
garantia este de 2 ani,fara limita de km.,cu posiblitatea prelungirii la 3 ani cu respectarea unor conditii legate de carburantul GPL folosit pentru auto. dvs.
reviziile se fac la ficare 20000 km,si costa in jur de 160 ron.daca se face dovada alimentarii auto. din statiile proprii POMPETROL GAS(in MIOVENI este prima statie la iesire din oras pe partea dreapta si are 2 rezervoare de gpl),reviziile sunt gratuite.
pentru mai multe lamuriri sau o eventuala progarmare ,nu ezitati in sa ne contactati.

cu stima,
dpl. ing. OVIDIU UNGUREANU
0731002631
PROSPERANTA 2002
PITESTI
"

Raspusul primit este needitat(copy-paste) de pe mailul primit de la PROSPERANTA;poate daca ne strangem mai multe persoane se poate negocia si un discount!
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

mdv
Posts: 23
Joined: 13 Oct 2010, 17:44
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by mdv »

mai stie altcineva alte oferte?

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

La Deva BRC-ul are pretul de 2300 ron
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

mdv
Posts: 23
Joined: 13 Oct 2010, 17:44
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by mdv »

firma din deva se numeste: Eco Kraft Best Deva?acolo am sunat si mi au zis de tomasetto la 23900!daca nu de acesta firma spui, te rog sa ne spui ceva date de firma care instaleaza brc la 2300.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

http://www.generalservicegpl.ro/

Daca te vei uita in sectiunea preturi vei vedea un pret de 2650 ron.
Cred ca au uitat sa-l actualizeze pentru ca in urma discutiei de azi cei din service mi-au confirmat pretul mentionat de mine, adica 2300.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Generalităţi”