Probleme in GARANTIE

Inclusiv campanii de rechemări.
Post Reply
foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Probleme in GARANTIE

Post by foaa »

Salut baieti eu am fost la garantie cu kia a mea i5 crdi
probleme
1 troncane pe dreapta
2 volanul merge in trepte
3 are discurile strambe si cand am peste 130 si trebuie sa franez trebuie sa tin zdravan de volan
4 scartaie scaunul

rezolvari cele spuse de cei de la kia pe sos giurgiului
1 nu are nimic mise pare mie
2 nu este adevarat este totul ok
3 am calat eu discurile si nici macar nu au facut nici un test si din spusele lor maxim este 8 mm cred si eu am 18mm deci calatul nu se face asa, am intrebat si eu si eu, nu pot face nimic doar sa le slefuiasca pe garantie ce ma costa 100 ron tot pe mine
4 este normal este vina mea sunt prea plinut nu au ce face nu e treaba lor PS eu am 100kg
astea toate spuse din gura tipului de la garantii

eu am zis si chiar ca ma tin de asta ca ma duc cu OPCul pe capul lor sa imi faca testul de fata cu aia si sa le arate lor unde scrie si ce dc nu imi rezolva macar discurile si troncanitul

PS partea cu franele este grava in weekend acum era sa pierd controlul la masina ca aveam 140 si am vrut sa ma opresc dintr-o depasire si a inceput sa imi fuga in toate partile si sa se smuceasca volanul in mana

astept sugesti si sfaturi ce sa fac
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Probleme in GARANTIE

Post by Skyppy »

incearca alt service. si eventual opc-ul,,,dar e mai mare bataia d ecap. incearca totusi

foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Re: Probleme in GARANTIE

Post by foaa »

mai incerc luna viitoare inca la 2 cel de la baneasa si cel de la guvern dupa aceea opc-ul pentru ca au inceput sa se urce la cap ca sunt tari si buni
si in al doilea rand mau jignit cu tupeu si chiar ma enerveaza
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

kia39
Posts: 2
Joined: 07 Aug 2021, 09:34
Auto: kia rio
Location: iasi

Re: Probleme in GARANTIE

Post by kia39 »

buna,
o intrebare ...s-a mai confruntat cineva cu defectiune la aer conditionat ,mai precis e fisurata o zona din instalatie si a pierdut "gazul " (constatare la revizia de 2 ani ,masina in garantie),cat au fost de operativi cei din service?
precizez ca mi au zis ca piesa /trebuie comandata din exterior etc ,etc si dureaza ,ca trebuie sa platesc eu incarcarea instalatiei . multumesc pt eventualele raspunsuri

alexcrist
Posts: 798
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Probleme in GARANTIE

Post by alexcrist »

În cartea de garanție scrie că instalația se umple gratuit dacă face parte dintr-o reparație pe garanție.

Pe ce motiv ți-au spus că o plătești tu?

Mai exact, ce s-a fisurat? Ceva la radiator sau ceva intern?
Dacă e de la radiator, cauza poate fi impact cu pietre în mers, și nu prea e de garanție. Zic să fii mulțumit dacă totuși te acoperă pe partea de piese și plătești doar umplerea.
Dacă e altceva, umplerea ar trebui să fie gratuită, din ce înțeleg eu.

kia39
Posts: 2
Joined: 07 Aug 2021, 09:34
Auto: kia rio
Location: iasi

Re: Probleme in GARANTIE

Post by kia39 »

nu e de la radiator,,, e de la instalatia e fisurata .. si au dat seama destul de greu..... pt ca e la baza,au ridicat masina si as au observat ca de cum incepe instalatia la cca 3-4 cm e o fisura,au zis ca e lovita! si implicit vina mea insa nu e adevarat , tabla e intacta nu exista nici o urma de lovire/infundare . Au adus un sistem care incarca sub presiune si existau pierderi !,Ceea ce nu inteleg e faptul ca daca acea fisura nu e din vina mea ,piesele le aduc pe garantie de ce trebuie sa platesc umplerea care e destul de piparata 800 lei ! (in carte scrie ca instalatia AC e garantata 2 ani ! de la livrarea masinii,ea afost livrata in luna iunie 2019 iar dupa aceea umplerea e contra cost ).oricum 7 ani garantie e pt ce? daca la revzie anuala platesc 1025!

Vasil3
Posts: 20
Joined: 22 Feb 2019, 22:20
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Probleme in GARANTIE

Post by Vasil3 »

Trebuie sa intelegi ca nu sunt koreeni cei din service.
Sunt aceeasi romani care ii vezi in constructii de 4 stau si 1 mai da cu matura, aceeasi romani care fac totul in scarba de parca muncesc pe degeaba, aceeasi romani "experti" in orice din gura ca daca ii pui nu stiu sa tina un ciocan in mana, aceeasi romani care incearca sa fure cat mai mult , sa munceasca cat mai putin si sa primeasca cat mai mult.

Daca fiecare service (in toate tarile) ar fi avut muncitori doar din tara de origine a brandului , era altceva.
Brandurile japoneze ar fi fost invincibile din punct de vedere al educatiei si eticii lor ca popor.
Am fost in Japonia, si angajatii nu pleaca acasa pana nu termina treaba inceputa , stau peste program daca trebuie.
Daca au gresit ceva refac acel ceva si se gandesc zile intregi la asta nu ca la romanache (lasa ca merge si asa , daca crapa mai vine o data nu e bai, hai la o berica diseara).

Acum si unii romani sunt ok ca sunt motivati intr-un fel sau altul dar nu se compara , si nu se va compara, ca si natie totul este compromis.
X se poarta urat/nu isi face treaba cum trebuie cu Y , Y cu Z, Z cu X si asa mai departe.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”