KIA RIO

Forum cu de toate despre Kia Rio
foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Re: KIA RIO

Post by foaa »

Salut baieti eu am fost la garantie cu kia a mea i5 crdi
probleme
1 troncane pe dreapta
2 volanul merge in trepte
3 are discurile strambe si cand am peste 130 si trebuie sa franez trebuie sa tin zdravan de volan
4 scartaie scaunul

rezolvari cele spuse de cei de la kia pe sos giurgiului
1 nu are nimic mise pare mie
2 nu este adevarat este totul ok
3 am calat eu discurile si nici macar nu au facut nici un test si din spusele lor maxim este 8 mm cred si eu am 18mm deci calatul nu se face asa, am intrebat si eu si eu, nu pot face nimic doar sa le slefuiasca pe garantie ce ma costa 100 ron tot pe mine
4 este normal este vina mea sunt prea plinut nu au ce face nu e treaba lor PS eu am 100kg
astea toate spuse din gura tipului de la garantii

eu am zis si chiar ca ma tin de asta ca ma duc cu OPCul pe capul lor sa imi faca testul de fata cu aia si sa le arate lor unde scrie si ce dc nu imi rezolva macar discurile si troncanitul

PS partea cu franele este grava in weekend acum era sa pierd controlul la masina ca aveam 140 si am vrut sa ma opresc dintr-o depasire si a inceput sa imi fuga in toate partile si sa se smuceasca volanul in mana

astept sugesti si sfaturi ce sa fac
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

cocioran g. marius
Posts: 30
Joined: 13 Mar 2009, 20:29
Auto:
Contact:

Re: KIA RIO

Post by cocioran g. marius »

frate in primul rand nu are nici o treaba cu greutatea ta (eu am peste 100 bine si masinuta mea merge struna)
incearca sa mergi si la baneasa sunt mai profesinonisti dak nu rezolvi nimic iti recomand un service in care poti face toate reparatiile fara batai de cap
toncanitul poate sa fie da la bucsile de bara stabilizatoare (eu am patit la fel si sa rezolvat cu doua bucsi cumparate de la kia baneasa (90lei) si 60lei manopera la baieti)
treaba cu volanul e mai complicata s-ar putea sa fie de la asistentul electric de la directie si e mai complicat aici
nu cred ca am auzit de asa ceva pana acum e cam ciudat sa ti se strambe discurile doar dak au fost suprasolicitate si apoi racite brusc se poate intampla asa ceva
iar scaunul scoatel ai nevoie de doua chei de 15 dak nu ma insel si ungel cu vasilina si e perfect nou
P.S. exercitati dreptul la garantie treaba cu discurile trebuie sa o rezolve ei garatis
multa bafta si tine-ne la curent cu ce se intampla

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: KIA RIO

Post by GabiA »

Salutare,

Ajutati-ma si pe mine. Cum e pedala de acceleratie la rio? mie mi s-a parut foarte usoara, sensibila si fara un feedback grozav. asa este si la voi? sau poate nu sunt eu obisnuit.
Si o alta intrebare. suspensia si directia sunt la fel cu cele de pe accent? cel putin suspensia mi s-a parut mult mai dura.

thx
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

fan rio
Posts: 6
Joined: 19 Dec 2010, 13:15
Auto:

Re: KIA RIO

Post by fan rio »

salutare.am o rio din 2006 crdi.as avea nevoie de un sfat sau o parere.in timpul mersului s-au aprins beculetele de avertizare in bord....si a scazut intensitatea luminilor....nu am mai avut faruri deloc....nu a mai functionat nimik.kre ar putea fi problema?bateria?alternator?sau chiar computerul de bord?astept sfaturi si pareri cat mai repede posibil
va multumesc anticipat.

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: KIA RIO

Post by marius_gl »

@GabiA: Suspensia este ca cea de pe Accent, din cate stiu! Directia, nu! Adica, pe Accent este asistata electric, iar pe Rio e hidraulica (pompa servo)!

Pedala de acceleratie, este intr-adevar, usoara si sensibila, insa feed-back-ul este in stransa legatura cu ce-ar putea sa-ti ofere motorul respectiv! Mai exista si comparatia subiectiva cu ce ai condus mai inainte!

Numai bine!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: KIA RIO

Post by marius_gl »

@fan rio: Desi detest chestia asta, tre' sa-ti spun ca ar fi bine sa o vada un doctor, adica un service! Bateria nu e sigur de vina! Mai ramane sa fie o problema electrica(un releu, ceva)! Sa ne tii la curent cu ce-ai rezolvat!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

fan rio
Posts: 6
Joined: 19 Dec 2010, 13:15
Auto:

Re: KIA RIO

Post by fan rio »

marius_gl wrote:@fan rio: Desi detest chestia asta, tre' sa-ti spun ca ar fi bine sa o vada un doctor, adica un service! Bateria nu e sigur de vina! Mai ramane sa fie o problema electrica(un releu, ceva)! Sa ne tii la curent cu ce-ai rezolvat!
am rezolvat problema.mi-a fost un semering problema.....si a curs ulei pe cureaua de incarcare......si surpriza.....nu a mai incarcat....asta era toata problema mea.in rest sun multumit de masina....cu toate k tre sa recunosc intretinerea e cam scumpa dar eu zic ca merita.

foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Re: KIA RIO

Post by foaa »

Am revenit dupa multa vreme :)

Masina are acum 70.000km+

Motorul este neatins si am mai schimbat la ea pivoti si inca odata bieletele :)

Masina nu mai este in garantie si a trecut acum la prietena mea. Eu din pacate si din cauza calitatii celor de la Mit Motors ca si agenti de vanzari am plecat catre Skoda si acum am o Skoda Octavia 2 Tour 1.4MPI

Acum imi pare rau ca nu am ales sa mai astept si sa aleg Kia Rio sedan 1.4benzina ca la pret au fost sensibil egale
Rio ar fi fost cu 500Euro mai mult fata de Skoda dar si cu mai multe optionale cu dar lipsa la confort si portbagaj fata de Octavia :) Am 2m :D

In viitorul apropiat o sa mai trebuiasca sa achizitionam inca o masina in familie si o sa vorbesc cu parintii mei sa cumpere ei o Kia Rio sedan si sa facem schimb. Opelul pe care il au ai mei deja se apropie catre varsta de pensionare si trebuie inlocuit :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

Post Reply

Return to “Generalităţi”