Inmatriculare dupa leasing?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Inmatriculare dupa leasing?

Post by aeon »

care sunt pasi ce trebuie urmati dupa terminarea leasingului auto?

http://www.conso.ro/sfatul-expertului/1 ... asing.html
http://www.expertasig.ro/procedura-inma ... e-auto.php

iar cei ce au trecut prin aceasta treaba sunt rugati sa posteze si ei
Multumesc
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

kempes64
Posts: 90
Joined: 15 Jun 2008, 21:02
Auto: KIA SPORTAGE 1.6 GDI
Location: Iasi

Re: Inmatriculare dupa leasing?

Post by kempes64 »

RCA-ul va fi valabil in continuare sau trebuie unul nou?(propietarul ramane acelasi)
KIA SPORTAGE 2021 Classic - 1.6 GDI - Infra Red
Renault CLIO IV - 2017
Ex: Cee`d 1.4 Best Lx Mt GSL 2008 - ODO: 185 000

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Inmatriculare dupa leasing?

Post by aeon »

trebuie unu nou pt ca il ai pe numele societatii si dupa tre sa il ai pe numele tau
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

kempes64
Posts: 90
Joined: 15 Jun 2008, 21:02
Auto: KIA SPORTAGE 1.6 GDI
Location: Iasi

Re: Inmatriculare dupa leasing?

Post by kempes64 »

Daca polita de asigurare mai e valabila 10 luni, pot obtine o imputernicire prin care sa continui, sau pot sa recuperez banii pe lunile ramase?
KIA SPORTAGE 2021 Classic - 1.6 GDI - Infra Red
Renault CLIO IV - 2017
Ex: Cee`d 1.4 Best Lx Mt GSL 2008 - ODO: 185 000

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Inmatriculare dupa leasing?

Post by aeon »

bani nu tii da nimeni inapoi sigur...asa ca incearca varianta cealalta pt ca nu stiu asta...un prieten a terminat leasingu si a trebuit sa faca asigurare noua desi cealalata expira tocmai la anu
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Inmatriculare dupa leasing?

Post by alex79 »

Inmatriculare dupa leasing pe persoana fizica( transcriere ) varianta mea. Se pare ca termenul corect este transcriere.
Inainte de ultima rata de leasing am facut cerere de preluare si inchidere contract de leasing. Leasingul a fost pe persoana juridica.
Dupa achitarea ultimei rate de leasing si a tuturor taxelor si comisioanelor s-a semnat un contract de novatie ( intre 3 parti Brd Sogelease, eu si firma pe care s-a facut leasingul). Practic in urma acestui contract noul utilizator am devenit eu.

Am trimis certificatul de inmatriculare la finantator pe care l-am primit cu stampila si mentiunea "Instrainat catre...". Deasemenea de la Finantator am primit fisa de inmatriculare cu stampila,cartea de identitate a autovehicului in original, certificat fiscal si factura cu ultima rata, taxele si comisioanele.
Cu aceste documente m-am deplasat la taxe si impozite Bacau. Am facut o cerere de impunere auto persoane fizice(se gaseste acolo ). Am lasat o copie la documentele necesare ( factura, copie CI, carte identitate auto ). Am platit taxa de inmatriculare de 52lei. Am mai fost la CEC si am platit taxa certificat inmatriculare 37lei.
Am facut programare la RAR pentru certificarea autenticitatii ( se elibereaza un certificat de autenticitate in urma confruntarii datelor din certificat inmatriculare, carte identitate auto cu cele de pe masina - serie sasiu, serie motor ). Programarea se face pe net.

Dupa primirea certificatului de autenticitate m-am dus la Serviciul pt inmatriculari. La un birou de dactilografieri si xerox mi s-a completat in cartea de identitate numele meu, data nasterii si adresa.
La ghiseu am prezentat urmatoarele: Cerere transcriere ( se gaseste pe site ), taxa numere, numerele vechi, cartea de identitate auto in original si in copie, certificat autenticitate, copie CI si original, copie acte proprietate ( factura ), chitanta taxa inmatriculare, chitanta taxa certificat inmatriculare. Am asteptat 2 ore si am primit noile numere. Noul certificat de inmatriculare il trimit prin posta in 3 zile. In noul certificat noul proprietar am devenit eu.

Taxe:
1) Taxa inmatriculare - 52lei
2) Certificat autenticitate RAR - 95lei
3) Taxa numere - 40lei nr. la rand ( 80lei preferintiale )
4) Dactilografiere carte identitate si copie - 5lei
5) Taxa certificat inmatriculare - 37lei

Metionez ca taxele sunt pt Bacau, pt alte judete e posibil sa fie mici diferente.
Durata formalitati = 2 zile.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Inmatriculare dupa leasing?

Post by aeon »

foarte multumesc...si eu va trebui sa fac aceasi pasi dar peste 2 ani....merci frumos....sunt in aceasi situatie ca si tine...masina pe firma dar utilizator eu...dupa leasing se trece masina pe numele meu
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Inmatriculare dupa leasing?

Post by iulian2007 »

referitor la asigurare: daca se intampla ca in cazul de mai sus,
kempes64 wrote:Daca polita de asigurare mai e valabila 10 luni, pot obtine o imputernicire prin care sa continui, sau pot sa recuperez banii pe lunile ramase?
din cate am cunostinta, se restituie suma de bani pt perioada neutilizata....

mie mi-au fost restituite sumele de bani pt asigurarile de viata, la creditele achitate anticipat.....

e multa lume care nu stie de treaba asta.....un motiv in plus ca cei ce lucreaza in domeniul asigurarilor sa-si frece mainile de bucurie (recupereaza ei in locul celor in drept)
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Inmatriculare dupa leasing?

Post by ionutzyankoo »

alex79 wrote:Inmatriculare dupa leasing pe persoana fizica....
Foarte utile informatiile Alex, mai ales pentru mine care trebuie sa urmez aceiasi pasi si tot la Bacau :)
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inmatriculare dupa leasing?

Post by Bogdan »

Se restituie suma de la RCA!
La mine a fost o super incurcatura cu cei de la leasing, si a trebuit sa-mi prelungesc asigurarea cu 6 luni la firma X, proprietar fiind tot leasingul.
Dupa ce masina a ajuns pe numele meu, am facut alta asigurare la firma Y, ca asa spune legea! Intre timp am facut cerere la firma X(la care am atasat, polita de asigurare, imputernicirea de la leasing prin care eu puteam sa iau banii, si asigurarea noua facuta pe numele meu), prin care ceream restituirea sumei, pe 5 luni de zile. O luna este ca si pierduta, chiar daca eu ma folosesc de asigurarea lor doar 2 ore!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Inmatriculare dupa leasing?

Post by Nesta3 »

Cateva nelamuriri:
- Pana la urma se restituie suma Rca ramasa?
- achitarea in avans a leasingului se poate face si fara a achita integral Casco?
Sau depinde de la firma la firma si in cazul asta ar trebui consultata firma de leasing pt mai multe detalii?
Multumesc
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Inmatriculare dupa leasing?

Post by aeon »

- achitarea in avans a leasingului se poate face si fara a achita integral Casco?

ce iti pot spune e ca: orice firma de leasing urmareste sa aiba masina acoperita de casco pana in momentul in care tu intri pe acte ca proprietar direct...deci prin urmare te va pune sa platesti pana in momentul ala...daca tu achiti in avans masina o sa te puna sa platesti casco pana iti treci masina pe numele tau.
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inmatriculare dupa leasing?

Post by Ajax26 »

Pentru vehiculele pentru care se transmite dreptul de proprietate noului proprietar in perioada de asigurare ca urmare a incetarii contractelor de leasing, asigurarile obligatorii RCA ramân in vigoare pâna la expirarea perioadei de valabilitate inscrise in documentele de asigurare, fara modificarea primei de asigurare, daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

Ø noii proprietari sunt utilizatorii prevazuti in documentele de asigurare;

Ø asiguratorul a incasat integral prima de asigurare aferenta perioadei de valabilitate.


Precizari complete aici : http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=2
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Inmatriculare dupa leasing?

Post by Nesta3 »

La partea cu RCA am scapata de o cheltuiala.Multumesc mult
Deci la partea cu CASCO, ori trebuie platit integral,ori platit pana cand devin proprietar.O sa sun la ei sa ma lamureasca.
Multumesc mult inca o data
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Inmatriculare dupa leasing?

Post by chinezu81 »

Eu ce iti recomand e sa suni niste baieti care cu asta se ocupa. Daca ai 400 ron si nu ai timp ii suni si te rezolva in cateva zile cu tot: RAR/ administratia financiara/ inmatriculari, etc. Eu i-am folosit si sunt super multumit de banii dati.

Daca te intereseaza da-mi un mesaj pe privat

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”