Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Totul despre al vostru Kia Rio şi poze bineînţeles!
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Aham ... am inteles acum. Bine macar ca ai gasit buba si se rezolva ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post by marius_gl »

Salutare tuturor!
Cum se spune: m-am intors!!! :)
Nu am mai scris in ultima perioada pentru ca masinuta e ok si ...timpul limitat! Am "implinit" 30 si ceva de mii (din care vreo 5 mii pe carari mai bune decat cele din tara) si pot sa spun ca sunt multumit de cum mere...pe drumuri bune. Ca un fapt simpatic, dar enervant: acum vreo cateva zile am constatat ca ma inoportuneaza un scartait cand calcam ambreiajul. S-a gresat pistonasul din comp. motor cu un spray si...m-a lasat! In rest, e ok! La fel va doresc si voua si sa auzim de bine!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post by SeKAh »

Zi si tu cat a costat revizia de 30.000km.

Drum bun in continuare.

moo
Posts: 18
Joined: 17 May 2007, 11:33
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post by moo »

La mine a costat in jur de 750 lei si au schimbat:
-ulei
-filtru ulei
-filtru aer
-filtru motorina
Fabienne: Whose chopper is this?
Butch: It's Zed's.
Fabienne: Who's Zed?
Butch: Zed's dead, baby. Zed's dead.

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post by marius_gl »

Revizia a costat 746 lei si mi-au schimbat: ulei+ filtru ulei, filtru aer + filtru polen, lichid de frana (toate de la ei)! Mi-au spus ca placutele de frana sunt ok! As fi curios daca cineva cu Rio a schimbat placute de frana si cat au costat si la cati km a facut operatiunea!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

bujorel
Posts: 45
Joined: 02 Nov 2007, 22:57
Auto:

Re: Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post by bujorel »

placutele la rio-ul meu au costat anul trecut 140 lei,nu stiu cand au fost schimbate anterior,au venit in o ora la servis(nu kia),peste o luna ma duc la revizie si revin cu detalii(am facut 12000 km)in 1 an si o sa i schimb ambreiajul ca e lenes,agata.cam mult 750 lei revizia...

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post by vlady_b »

a, placutele de frana pentru RIO (doar setul pentru rotile din fata) costa 600RON !!!! plus vreo 60 RON montajul plus vreo 20 RON testul de franare obligatoriu cand schimbi placutele. Din ce am vazut au la ingaraj.ro placute de frana pentru RIO la preturi foarte ok.
Kia RIO 1.4
Image

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post by marius_gl »

Deaoarece se apropie revizia de 3 ani, ultima in perioada de garantie, si ma astept sa mi se spuna ca tre' sa schimb placutele de frana de catre domnii de la service, am inceput sa sap dupa "produse"! Ma astept ca placutele originale sa ma mai tina cca 6-8000 km, insa socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din...service asa ca...am gasit la un furnizor din Galati urmatoarele: placute TRW fata - 218 lei si spate - 200 lei! Stiti ceva despre ele? Daca a facut cineva revizia de 3 ani sau 45000 km cu vreun Rio il rog sa posteze ceva preturi! Ma intereseaza si manopera la schimbarea placutelor la Cee'd!
Multam si drumuri bune!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post by marius_gl »

Deoarece constatasem in ultima vreme ca se cam abureau geamurile si luneta din spate foarte usor si trebuia sa stau mai tot timpul cu ac-ul pe dejivrare, am schimbat filtrul de polen, care era foarte imbacsit, cu unul nou, nemtesc, de la Alco si problema s-a rezolvat! Filtrul a costat 33 lei ceea ce mi s-a parut foarte convenabil, pentru ca la revizie am platit pe ala original aproape 140 lei! Am schimbat si stergatoarele care lasau niste dare nu tocmai estetice cu un set de stergatoare clasice cu grafit Alca (!!) si pe moment trebuie sa ma declar multumit: sterg super bine, nu fac zgomot deloc si inlocuirea lor a durat 1 minut! Voi vedea in timp cum se comporta si sper sa faca treaba buna! Cost stergatoare 40 lei!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post by iulian2007 »

mai da' e ieftin rio asta la intretinere :D

sper sa ne revedem curand
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post by marius_gl »

E ieftin de nu se poate...Bine ca merge si nu am avut nevoie de chestii serioase! :mrgreen:
Sper ca nici sa nu am nevoie vreodata...
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post by marius_gl »

Nu am mai scris pe aici de o bucata buna de vreme...
Am contatat, in ultima perioada, niste zgomote suspecte pe dedesubtul dansei, pe la parea de articulatii, fapt pentru care am purces la o constatare intr-un service! Rezultatul: bucsele de la bara stabilizatoare sunt slabite. Le-am comandat, se vor schimba si sper sa dispara troncanelile. Daca le-a mai schimbat cineva, va rog sa-mi spuna cat au tinut cele noi!
Am crezut, initial, ca sunt bieletele antiruliu, insa mecanicul spune ca nu se misca nici de leac si ca sunt ok. Am tras si eu de acestea si nu cloncanesc deloc!
In rest, toate bune...Am facut un drum mai lung, pana in Marsilia, plus ceva plimbari prin Provence si retur in care masina s-a comportat admirabil! Suntem in continuare multumiti de cum merge!

Drumuri bune tuturor!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post by marius_gl »

S-a rezolvat problema cu trancanelile de pe sub masina cu 2 bucati bucse bara stabilizatoare de 7 (sapte) lei/ bucata +55 lei manopera! Deci, suntem ca noua! Cred ca o sa iau inca doua bucse de rezerva, ca nu se stie cu gropanele noastre cele de toate zilele! Acu' lucram la partea de cauciucuri de iarna, dar partea financiara ne cam ingrozeste! Trebe o marime mai rara 195/55/r15 si nu prea gasesc! A mers careva cu sh iarna trecuta? Cum se comporta?
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post by marius_gl »

Salutare tuturor!
As avea nevoie de cateva pareri in ceea ce priveste urmatorul aspect:
La masina din semnatura, butonul de volum de la unitatea audio, uneori sare...sa zicem de la 4-5 unitati la 20, brusc si deodata! Intrucat nu mai exista de mult garantie si nici n-as vrea sa las vre-un neavizat cu degetu' gros sa demonteze fara a fi nevoie, poate v-ati mai lovit de aceasta problema si ma puteti ajuta cu un sfat! De asemenea, cand vreau sa-l dau mai incet, nu functioneaza ci, bate pasul pe loc, sa zic asa; ramane la acelasi volum!
Multumesc si drumuri line!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”