Kia Cerato

Forum cu de toate despre Kia Cerato
singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Kia Cerato

Post by singlecrys »

Opa ... se pare ca cei care au \cerato au inceput sa se adune!Numai bine si la mai multi, in speranta de a revigora forumul asta dedicat 99.9 % Cee`d-ului!Asteptam jurnale de bord + poze!
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

daniel175
Posts: 27
Joined: 20 May 2009, 10:24
Auto:

Re: Kia Cerato

Post by daniel175 »

abe_robert wrote:Vreau si eu sa discut cu cineva care are kia cerato cu cel putin 50.000 km la bord si daca poate sa-mi spuna daca a avut probleme cu ea.
Eu am unul care are 32.000 km, si nu am avut nici un fel de probleme, singura problema, mai mare este ca busonul, de umplere comun pt, lichidul de frina si ambreiaj, nu are aerisire,. si asta forteaza mult pistonasul de actionare care este postat si el foarte prost, trage cu timpul aer fals, se incalzeste ca dracu si ramai fara am breiaj.Cred ca se distrug in timp garniturile din respectivul pistonas ce lucreaza la o temperatura destul de mare.Solutia ar fii gaurirea garniturii, dar si a capaceluluii rezervorului de licid de frina, ca sa se permita accesul aerului in rezervor, si sa nu mai forteze prin depresiune tragerea de aer fals pe linga garniturile pistonului de actionare, Plus ca masina mea nu are arc de revenire la pedala de ambreiaj, cred ca la dus un corean acasa avea nevoie de el.PLus ambreiajul are limitatoare din fabrica si in jos dar si un sus, deci are limitata cursa in care trebuie sa actioneze, din start.

valy2003xp
Posts: 5
Joined: 20 Jul 2009, 14:41
Auto:
Location: Tulcea

cerato

Post by valy2003xp »

salut.eu am un cerato 1.6 crdi 115cp....cu 46000km la bord si nu am avut probleme cu ea.....a avut careva probleme cu un cerato???? :?:
cerato.200ps

Dr.M
DOCTOR
Posts: 53
Joined: 17 Jul 2007, 13:45
Auto:
Location: Bucuresti/Craiova

Re: cerato

Post by Dr.M »

Eu am 57000 km si nici o problema...singurele chestii au fost niste bucsi la bara stabilizatoare si pompa de ambreiaj, schimbate pe garantie...in rest, motorina si goarna...
Kia Cerato EX Crdi 2007
Renault 21 dT 1989
Renault Megane dci 2003
Opel Corsa CDTI 2005
Toyota Avensis D-4D 2007
Skoda Octavia TDI 2003

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: cerato

Post by tipitip »

Acelaşi cilindru de ambreiaj şi atât.
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Dr.M
DOCTOR
Posts: 53
Joined: 17 Jul 2007, 13:45
Auto:
Location: Bucuresti/Craiova

Re: Kia Cerato

Post by Dr.M »

Ma rog, tot aici am putea adauga aprinderea pozitiilor peste noapte...
Kia Cerato EX Crdi 2007
Renault 21 dT 1989
Renault Megane dci 2003
Opel Corsa CDTI 2005
Toyota Avensis D-4D 2007
Skoda Octavia TDI 2003

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Kia Cerato

Post by tipitip »

UItasem, că deja eu m-am obişnuit cu ideea de mult. Dar am văzut că se aprind doar după ce închid portbagajul cu uşile deja încuiate închise. După ce umblu la portbagaj mai deschid o dată uşa (mea preferabil!) şi o închid înapoi. Şi gata problema.
Mi-au zis recent cei de la IMG să vin să-mi resofteze întristarea aia de e responsabilă cu problema, dar mi-a fost lene!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

bogdanpiron
Posts: 8
Joined: 05 Dec 2007, 20:28
Auto:

Re: Kia Cerato

Post by bogdanpiron »

Probleme.Hmmm.......
A mea are "greieri".Si multi.In bord, intr-o portiera fata, scaunele scartaie destul de rau - si toate astea foarte devreme, fara sa fi facut offroad (de la 10.000 km).Si sa vezi - MIT nu are insecticid pt astfel de gandacei (s-au facut c-o trateaza in cateva randuri si atat).
Probleme minore ar spune unii, dar zgomotele sunt foarte deranjante - se aude ca o caruta, greierii canta permanent de 2 ani de cand am luat-o de noua (daca nu m-as uita pe talon, as crede ca are 150.000 km si 10 ani vechime).
Garantie doar in teorie.Dezamagit.

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Kia Cerato

Post by tipitip »

Tu ai luat-o puţin înaintea mea, eu am 40 aproape şi n-am ce să-i reproşez, iar de menajat, no way! Hai cu ea sâmbătă viewtopic.php?f=44&t=7233 să dai o tură şi cu a mea!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

gabriel
Posts: 30
Joined: 26 Oct 2009, 19:36
Auto:

Re: Kia Cerato

Post by gabriel »

tipitip wrote:Tu ai luat-o puţin înaintea mea, eu am 40 aproape şi n-am ce să-i reproşez, iar de menajat, no way! Hai cu ea sâmbătă viewtopic.php?f=44&t=7233 să dai o tură şi cu a mea!

urmariti cerato cu probleme si mai discutam dupa aia cat de bune sunt..

-A L E X-
Moderator
Posts: 448
Joined: 23 Nov 2007, 16:26
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Kia Cerato

Post by -A L E X- »

In primul rand nu mai da quote!
In al doilea rand , daca faci afirmatii de genul te rog sa continui si sa ne expui problemele intalnite de tine!
VW Golf 4 Variant 2003 Tdi Highline
VW Golf 3 Hatchback 1995 1.6i GL
ex:Hyundai i30 1.4 Dohc 16v Classic 2009
KIA CAPITAL 1.5 GLX
VW GOLF 4 Tdi 1999
Rover 600 1997 2.0i 131HP
Dacia 1410

Catrina
Posts: 14
Joined: 18 May 2007, 21:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Kia Cerato

Post by Catrina »

Exact, detalii ...

Am ajuns la 60.000 km, fara nici un fel de probleme - daca nu se pune o bucsa fata dreapta schimbata datorita numeroaselor gropi din Iasi. Nu am avut probleme cu ambreiajul, nici cu alarma cu aprindere de lumini. Asa ca daca nu spui mai multe esti doar un alt ciudos pe fiabilitatea acestei masini :P

valy2003xp
Posts: 5
Joined: 20 Jul 2009, 14:41
Auto:
Location: Tulcea

Re: Kia Cerato

Post by valy2003xp »

Catrina wrote:Exact, detalii ...

Am ajuns la 60.000 km, fara nici un fel de probleme - daca nu se pune o bucsa fata dreapta schimbata datorita numeroaselor gropi din Iasi. Nu am avut probleme cu ambreiajul, nici cu alarma cu aprindere de lumini. Asa ca daca nu spui mai multe esti doar un alt ciudos pe fiabilitatea acestei masini :P
Si eu am acum 70.000 de km si nu am probleme...doar cu bucsile de al bara stabilizatoare spate.....mai stergeti si voi bordul ala cu ceva bun.....mai da-ti cu un spray siliconic pe la scaune k se pune praful si scartie(greierasi) k orice alta masina pe astfel de drumuri pline de praf....au greierasi
cerato.200ps

User avatar
fadi
Posts: 13
Joined: 17 Feb 2010, 11:29
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Kia Cerato

Post by fadi »

kia cerato este masina f buna am vecini dar in alta tara din orient care multi au kia ,defabt cred ca jumate din oras are kia :)) si nicunu nu sa plans de ele
si merg f bine si mai ales modelul din 2010 este superb

http://www.drivearabia.com/news/2009/10 ... -uae-oman/

marius mrs
Posts: 1
Joined: 19 Apr 2013, 12:41
Auto: kia cerato

Re: Kia Cerato

Post by marius mrs »

Am o kia cerat'o am cu ea 163.000 de km motorul este acela 1.6 crdi super masina am scgimbat la ea pana acum doar senzorul de presiune de pe pompa de inalte super masina foarte buna la consum confort stabilitate spatiu foarte mare plus dotarile. Petru cei interesati de kia o am la vanare pentru achizitionarea unui nou model kia. Va urez bafta la toti si sa imi spuneti si mie daca voi ati avut probleme cu ele.

Post Reply

Return to “Generalităţi”