planetara kia sephia 1.5, 1995

User avatar
dydysoft
Posts: 35
Joined: 26 Jan 2010, 08:18
Auto:
Location: sibiu
Contact:

planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by dydysoft »

Bine v-am regasit,
a venit randul planetarelor sa fie schimbate, am chemat mecanic sa dea jos capetele de planetare, pentru ca in viraje scoteau sunete spaecifice.
Dupa 3 ore de chinuri, mecanicul a hotarat sa sparga un cap de planetara, pentru ca nu iesea nicicum.
A spart acolo, a scos jumatate de cap de planetara afara, jumatate a ramas pe axul planetarei.
Nu exista siguranta pe ax, cumva s-a bagat din fabrica capul planetarei pe ax dupa care s-a ambutisat cumva capatul axului, formand un con, ok, asta este.
Acum, problema majora este; unde gasesc planetare de kia sephia modelul meu?
Am cautat peste tot, gasesc numai pentru modele dupa 1996, modele care au capetele prinse cu sigurante.
Stie cineva, daca se potrivesc cele de cielo sau alta marca coreana?
Pe internet, am primit oferte pentru capete de planetara la kia sephia(dupa datele din talon), cu preturi de la 130 lei , la 1400 lei, desi acum vad ca nu se poate schimba capatul de bara, ciudat.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by Dannyboy »

Ai putea sa pui 2 poze, una cu planetaral intreaga si una cu cea sparta? Daca sunt de tipul R-Zeppa nu are voie sa nu se scoata de pe ax.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
dydysoft
Posts: 35
Joined: 26 Jan 2010, 08:18
Auto:
Location: sibiu
Contact:

Re: planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by dydysoft »

Scuze de calitate, sunt facute cu telefonul pozele:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by Dannyboy »

Este exact cum ma asteptam. Capul de planetara se da jos de pe ax numai prin soc. Tii planetara de ax si aplici o lovitura de ciocan in piesa pe care culiseaza bilele. Lovitura nu trebuie sa fie puternica. Intr-una din poze ai o siguranta pe canelura (planetarakia2). Pe acelasi principiu se blocheaza si capul pe ax. Este acelasi tip de planetara ca la Oltcit. Acolo faceam o chestie, schimbam capetele intre ele, astfel incat sensul de rotatie se schimba si bilele actionau pe zone neuzate, deci zgomotul disparea. Bagam burdufe noi, o vaselina mai consistenta si o mai duceam vreo 30k.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
dydysoft
Posts: 35
Joined: 26 Jan 2010, 08:18
Auto:
Location: sibiu
Contact:

Re: planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by dydysoft »

Pai am dat jos planetara ieri.
Nu se poate da jos asa cum spui, capatul axului dinspre roata este cu 4 mm mai mare in diametru, are forma unui con cu baza mare la exterior.
doar partea de la cutie are siguranta si a iesit cu o simpla tragere spre exterior.
Am gasit si catalogul original cu piese kia si nu da pe componente planetara, decat intreaga.
Ramane de gasit in romania planetarele, daca nu le iau di uK.
Mersi de promtitudine.
Pentru cine are nevoie, pun o poza cu reperele pe coduri.
Ps. mecanicul a zis ceva ca seamana cu olcitul :D, dar pe mine ma intereseaza rezolvarea corecta nu improvizatiile.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by Dannyboy »

Am senzatia ca nu ne intelegem. Vorbim de poza 4. Piesa din capul axului (laleaua aceea cu 6 canale) sustii ca nu se poate da jos? Eu zic ca da. Nu am zis ca poti folosi capul de planetara de la Oltcit, acolo e obligatoriu sa folosesti piese de origine. Dar toate planetarele de acest tip au capul demontabil. Uita-te la piesa si spune-mi cum a fost prelucrata pe ax de nu se poate da jos, si in situatia asta cum s-au montat bilele, coroana de sustinere a bilelor si capul planetarei?
Iti spun toate astea pentru ca sunt convins ca baietii vor sa-ti vanda planetara intreaga, nu doar capul acela. Du-te la un magazin Daewoo si cere sa-ti arate un cap de planetara de Cielo sau orice Daewoo si o sa-ti dai seama despre ce e vorba.

Imi cer scuze ca tot editez, am gasit aici ceva ce s-ar putea sa te ajute.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
dydysoft
Posts: 35
Joined: 26 Jan 2010, 08:18
Auto:
Location: sibiu
Contact:

Re: planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by dydysoft »

Vorbim de poza nr.4
Capatul axului pe care intra planetara, este conic(diametru mai mare decat axul), la capat nu are acea siguranta, nu iasa capatul planetarei de pe el.
Bilele au fost bagate la rece si camasa a fost cumva capsata la cald, se vad pe camasa planetarei urmele.
Si eu m-am mirat ca si tine, de ce s-a ales acest sistem.
Oricum, nici in catalogul original, nu se vinde separat cap planetara la modelul meu de kia.
Daca privesti atent poza din catalog, capul planetarei este impreuna cu axul planetarei, nu au cod separat.
La Kia Sephia din 96, cea cu injectie, este asa cum spui tu, se scoate capul planetarei si se schimba(au coduri separate).

Cred ca voi lua capul planetarei cu ax cu tot,(stanga/dreapta), fara capul dinspre cutie.
Am gasit ceva destul de ieftin, ramane sa vad cum pot cumpara.
http://www.autopartswarehouse.com/detai ... 07116.html

Mersi pentru informatii si timpul acordat.

User avatar
dydysoft
Posts: 35
Joined: 26 Jan 2010, 08:18
Auto:
Location: sibiu
Contact:

Re: planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by dydysoft »

Intre timp am cumparat planetare, dar am dat de alta belea.
masina se accelereaza, ceasul de bord arata km ca si cand masina ar merge, dar nu se misca deloc.
se aude ceva pe la cutie, schimba sunetul la schimbarea treptelor, dar masina nu se urneste.
Din ce zice mecanicul, ar fi cazut nu stiu ce pinion din cutie, cand a scos planetarele.
Exista o solutie sa pot pune planetarele fara sa dau jos cutia de viteze?(asta este solutia data de mecanic!)
Multumesc.

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by Dannyboy »

Planetarele se monteaza fara a da jos cutia de viteze.
Cand se demonteaza o planetara nu poate cadea nici un pinion din cutie.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
dydysoft
Posts: 35
Joined: 26 Jan 2010, 08:18
Auto:
Location: sibiu
Contact:

Re: planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by dydysoft »

Si atunci unde este eroarea?
Inainte de a se da jos planetarele masina era ok, acum, nu mai invart planetarele, desii acul urca in km...
Cutia vrea mecanicul sa o dea jos sa puna la loc ceva pinioane care cuplau planetarele???
O adresa de messenger se poate? Sa vorbim mai multe? multumesc.

User avatar
dydysoft
Posts: 35
Joined: 26 Jan 2010, 08:18
Auto:
Location: sibiu
Contact:

Re: planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by dydysoft »

Dupa mai multe discutii cu Dannyboy, astazi am dat jos planetarele d epe masina si am masurat cu cele vechi(doar partea ce intra in cutie).
Mai jos atasez o poza cu rezultatul.
Acum o sa incerc sa schimb capetele vechi dinspre cutie, pe planetarele noi, daca reusesc norocul meu, daca nu va trebui sa cumpar alte planetare.
Ma bucur ca am scapat doar cu planetarele, cutia este ok, multumesc Dannyboy pentru sfaturi.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
dydysoft
Posts: 35
Joined: 26 Jan 2010, 08:18
Auto:
Location: sibiu
Contact:

Re: planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by dydysoft »

Dannyboy wrote:Planetarele se monteaza fara a da jos cutia de viteze.
Cand se demonteaza o planetara nu poate cadea nici un pinion din cutie.
Trebuie sa recunosc, ai avut mare dreptate!
De azi am masina care nu mai "caraie" in viraje!

PS. Daca ma luam dupa mecanic, trebuia data jos cutia si schimbate nu stiu ce pinioane...

Multumesc de sfaturi inca odata!

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by Dannyboy »

Ma bucur ca s-a rezolvat. Ce ai zice sa te „revansezi” la jumatatea lui iulie cand voi fi prezent prin zona Sibiului?
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
dydysoft
Posts: 35
Joined: 26 Jan 2010, 08:18
Auto:
Location: sibiu
Contact:

Re: planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by dydysoft »

Daca voi fi anuntat cu 2-3 zile inainte, pot face o fereastra de cateva ore, este pacat sa nu ne vedem daca tot vom fii in apropiere!(am pus deja o butelie de vin rosu deoparte).

Intre timp, am schimbat macaraua+motor usa stanga sofer, cea veche nu avea motorasul, desii fostul sofer sustinea ca de vina ar fi doar butonul de actionare!

Rog un moderator, daca doreste si poate, sa imi comasesze toate topicurile deschise de mine despre kia mea, intr-unul singur, cu un nume sugestiv, unde sa pot posta problemele si rezolvarile aparute la masina mea.(sunt destule si vreau sa le rezolv pe rand).
Multumesc anticipat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ddogofwar86
Posts: 3
Joined: 05 Feb 2012, 14:09
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: planetara kia sephia 1.5, 1995

Post by ddogofwar86 »

salutare,si eu cam aceleasi probleme cu modelul meu de kia!am o kia sephia 2 LS cu motor 1.6,101 cp si imi bate planetara din dreapta,am dat-o jos de nenumarate ori incercand sa comand un cap nou de planetara insa fara succes!nu se potriveste la numarul de dinti din interior 23cu 26(asa e la mine) si nu gasesc niciunde!!!ma puteti ajuta?daca este nevoie o sa public si o poza cu modelul masinii ca sa va faceti idee pentru ca 80 % nu ati vazut acest model!!!va multumesc si astept o mana de ajutor de la voi

Post Reply

Return to “Sephia”