Rateuri la accelerare da in nas + zgomot in esapament ciudat

IcXu
Posts: 3
Joined: 28 Sep 2010, 15:21
Auto:

Rateuri la accelerare da in nas + zgomot in esapament ciudat

Post by IcXu »

Salut oameni buni ajutati-ma si pe mine va rog am si eu o Kia veche mai veche model Sephia din 1995, pe benzina motor 1.6 clasic.
A inceput sa imi dea motorul in nas doar la accelerare brusca si in viteza si pe liber motorul da rateuri si se aude si un zgomot in esapament.

Am fost cu masina la un service auto ... i-au facut verificari pe calculator etc. toate in regula mi-au gasit capacul de delcou oxidat. in fine ei au spus ca nu trb schimbat ca il curatza si ca masina va merge. L-au curatat dupa care asa a si fost masina si-a revenit dar doar ptr. 2 zile si a inceput sa faca din nou aceiasi problema rateuri cu zgomot in esapament la acceleratie mai brusca si la relantii si in viteza. doar la accelerare motor la relanti merge impecabil rotund sta relantiul perfet. Am zis ca poate sa oxidat iar si totusi ar fi trebuit schimbat ... Am cumparat capac de delcou nou + rotor (lulea) le-am schimbat la service si masina a mers impecabil dar tot asa 2-3 zile, dupa care a inceput sa faca din nou aceiasi problema !
Va rog ... niste raspunsuri !

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Rateuri la accelerare da in nas + zgomot in esapament ci

Post by spdblue »

Daca folosesti benzina doar de la pomap atunci este posibil supapa EGR sa fie dusa.
Daca ai arderile incomplete, in cel putin unul dintre cilindri, primele posibile vinovate ar fi bujiile sau bobina de inductie. Poti verifica scotind pe rind cite o fisa si urmarind cum se comporta motorul. Daca nu se schimba nimic ai bobina sau bujia defecta. Cati km-tri ai facuti cu aceleasi bujii?!
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

IcXu
Posts: 3
Joined: 28 Sep 2010, 15:21
Auto:

Re: Rateuri la accelerare da in nas + zgomot in esapament ci

Post by IcXu »

Bujiile sunt noi odata cu capacul de delcou schimbat BERU cu patru electrozi. nu au nici 200 de km

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Rateuri la accelerare da in nas + zgomot in esapament ci

Post by spdblue »

Pai atunci verifica:
-debitul pompei de benzina ( cu un manometru);
- filtrul de benzina;
-presiunea in rampa injectoarelor;
-injectoarele;
- de vazut sa nu fure vreo fisa curent.
Rateurile provin de la rderi incomplete ale combustibilului in motor, la evacuarea lor esapamentul fiind fierbinte are loc "explozia" lor, rateul. Nu folosesti cumva benzina din butoi? Poate, daca folosesti, aceasta s-a depreciat, nu mai are aceeasi cifra octanica.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

IcXu
Posts: 3
Joined: 28 Sep 2010, 15:21
Auto:

Re: Rateuri la accelerare da in nas + zgomot in esapament ci

Post by IcXu »

am schimbat si filtru de benzina ptr ca am crezut ca are apa in rezervor si d-asta da in nas ( rateuri la accelerare) ... deci filtrul este schimbat recent dinainte sa duc masina la service si arata ok dar l-am schimbat. am comandat set fise bujii maine le fac proba. Chestia ciudata este ca dupa ce sa umblat la capac delcou masina si-a revenit dupa ce a fost schimbat din nou si-a revenit si imediat aceleasi prob dupa 100 de km. maine probez cu setul nou de cablaj.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Rateuri la accelerare da in nas + zgomot in esapament ci

Post by spdblue »

Pai la delcou ar putea uneori sa apara condens, sub forma unor picaturi mici de apa, "transpiratie"; la delcou daca nu au fost montate corect fisele, se poate da aprinderea peste cap.
Platina este reglata?!
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Post Reply

Return to “Sephia”