Cauciucuri de iarna

Cum se rezolvă diverse probleme
User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by b76bgaarh »

sportageul are piulite.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
Puffy
Posts: 80
Joined: 27 May 2011, 15:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cauciucuri de iarna

Post by Puffy »

catalin4u24 wrote:La noul Sportage ai prindere 5x139,7


Sent from my iPhone using Tapatalk

eu am gasit ca are 5x114,3...care sa fie? :lol:
[color=#000000]KIA SPORTAGE 2.0 CRdi 4x4 2011 Casa White[/color]

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by b76bgaarh »

dragosB

pana la urma ce varinata de roit de iarna ai ales?

merg sau nu piulitele?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Cauciucuri de iarna

Post by DragosB »

b76bgaarh wrote:
pana la urma ce varinata de roit de iarna ai ales?

merg sau nu piulitele?
din cele 3 variante enumerate de mine mai demult,am ales-o pe a IV-a ,Goodyear UltraGrip 500 ---215/70R16 ( montate pe jante 16'' din otel,bineinteles ,5/114.30) - toata afacerea aproape 1000 euro.
Piulitele originale se potrivesc perfect ,chiar mai raman ~2mm in interior,in concluzie strangerea lor pe prezon se efectueaza in conditii optime,nu la limita !
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

manick69
Posts: 80
Joined: 02 Feb 2013, 17:37
Auto: kia sportage 2,0 crdi 4x4
Location: craiova
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by manick69 »

Pentru posesorii de kia sportage ,modelul nou dimensiunile exacte ale jantelor de tabla ,daca vreti sa o incaltati de iarna,sunt acestea
Latime x Diametru janta
6.5Jx16
Prindere janta x Gaura centrala
5x114,3x67
ET (offset janta)
31.5
Dimensiune anvelopa
215/70 r 16
Orice alte caracteristici ale jantelor va pot crea probleme
De asemenea .daca masina este 4x4 incercati sa montati anvelope de acelasi tip pe toate cele 4 roti ,intrucat sistemul de tractiune este prea inteligent as spune eu si detecteaza diferente intre anvelope ,iar masina nu are un comportament tocmai ok.In rest ,sa auzim numai de bine si astept o intalnire a posesorilor de sportage....

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cauciucuri de iarna

Post by quelloo »

pana la o intalnire de sportage, poate te intereseaza intalnire de kia duminica de la 12 la Polivalenta
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

manick69
Posts: 80
Joined: 02 Feb 2013, 17:37
Auto: kia sportage 2,0 crdi 4x4
Location: craiova
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by manick69 »

mersi de invitatie...dar nu am drum prin Bucuresti in weekend....Vreau sa dau o tura la ski....Poate data viitoare.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Cauciucuri de iarna

Post by chinezu81 »

Salut!
Comentariile de aici sunt bine venite, insa eu tot nu m-am lamurit. Eu vreau set de roti pentru iarna, insa jante din aliaj si nu stiu ce sa aleg : pe 16 sau 17. De asemenea nu vreau sa cumpar de pe net un astfel de set, sa dau banii si pe urma sa vad ca nu se potrivesc. Daca v-ati luat cauciucuri si jante de undeva si recomandati va rog sa imi spuneti si mie.

Mersi!!!!

petrique2002
Posts: 35
Joined: 25 Aug 2007, 17:27
Auto: KIA Sportage III 2.0 DSL AWD

Re: Cauciucuri de iarna

Post by petrique2002 »

chinezu81 wrote:Salut!
Comentariile de aici sunt bine venite, insa eu tot nu m-am lamurit. Eu vreau set de roti pentru iarna, insa jante din aliaj si nu stiu ce sa aleg : pe 16 sau 17. De asemenea nu vreau sa cumpar de pe net un astfel de set, sa dau banii si pe urma sa vad ca nu se potrivesc. Daca v-ati luat cauciucuri si jante de undeva si recomandati va rog sa imi spuneti si mie.

Mersi!!!!
Eu am luat de la domnii de aici: http://www.best-tires.ro/contact-129.htm cauciucuri si jante pe 16". Si eu au o Kia Sportage si stiu exact ce dimensiuni ai nevoie ptr roti iar preturile mi s-au parut foarte bune.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Cauciucuri de iarna

Post by chinezu81 »

Salut!
ce jante ai luat, de tabla? Ma uit in cartea tehnica si in afara de standardul 5x114.3 mai am un 6.5 J si un ET de 35 pe 17 inch. Ideea e ca nu gasesc pe piata Jante cu astfel de specificatii. Tocmai ce vin de la un service unde mi s-a spus ca este in regula sa pui si un 7 J si un 7.5 J si un ET de 32. Eu nu prea cred acest lucru, mai ales ca acum am un unghi de fuga setat pe janta originala si ma gandesc ca daca janta cumparata cu alte specificatii va influenta unghi de fuga/ directie, etc.

Voi ce spuneti?

gteisan
Posts: 52
Joined: 16 May 2013, 20:33
Auto: Sportage 1,7 DSL 2013

Re: Cauciucuri de iarna

Post by gteisan »

manick69 wrote:Pentru posesorii de kia sportage ,modelul nou dimensiunile exacte ale jantelor de tabla ,daca vreti sa o incaltati de iarna,sunt acestea
Latime x Diametru janta
6.5Jx16
Prindere janta x Gaura centrala
5x114,3x67
ET (offset janta)
31.5
Dimensiune anvelopa
215/70 r 16
Orice alte caracteristici ale jantelor va pot crea probleme
De asemenea .daca masina este 4x4 incercati sa montati anvelope de acelasi tip pe toate cele 4 roti ,intrucat sistemul de tractiune este prea inteligent as spune eu si detecteaza diferente intre anvelope ,iar masina nu are un comportament tocmai ok.In rest ,sa auzim numai de bine si astept o intalnire a posesorilor de sportage....

gteisan
Posts: 52
Joined: 16 May 2013, 20:33
Auto: Sportage 1,7 DSL 2013

Re: Cauciucuri de iarna

Post by gteisan »

gteisan wrote:
manick69 wrote:Pentru posesorii de kia sportage ,modelul nou dimensiunile exacte ale jantelor de tabla ,daca vreti sa o incaltati de iarna,sunt acestea
Latime x Diametru janta
6.5Jx16
Prindere janta x Gaura centrala
5x114,3x67
ET (offset janta)
31.5
Dimensiune anvelopa
215/70 r 16
Orice alte caracteristici ale jantelor va pot crea probleme
De asemenea .daca masina este 4x4 incercati sa montati anvelope de acelasi tip pe toate cele 4 roti ,intrucat sistemul de tractiune este prea inteligent as spune eu si detecteaza diferente intre anvelope ,iar masina nu are un comportament tocmai ok.In rest ,sa auzim numai de bine si astept o intalnire a posesorilor de sportage....
Merg pe Sportage III si jante 6,5 J x 16, 5 x 114,3 x 67 dar cu ET 40?

petrique2002
Posts: 35
Joined: 25 Aug 2007, 17:27
Auto: KIA Sportage III 2.0 DSL AWD

Re: Cauciucuri de iarna

Post by petrique2002 »

chinezu81 wrote:Salut!
ce jante ai luat, de tabla? Ma uit in cartea tehnica si in afara de standardul 5x114.3 mai am un 6.5 J si un ET de 35 pe 17 inch. Ideea e ca nu gasesc pe piata Jante cu astfel de specificatii. Tocmai ce vin de la un service unde mi s-a spus ca este in regula sa pui si un 7 J si un 7.5 J si un ET de 32. Eu nu prea cred acest lucru, mai ales ca acum am un unghi de fuga setat pe janta originala si ma gandesc ca daca janta cumparata cu alte specificatii va influenta unghi de fuga/ directie, etc.

Voi ce spuneti?
Eu am luat jante de tabla. Mi s-au parut cele mai potrivite ptr iarna. Sfatul meu, da un telefon si vezi ce-ti recomanda. Cu siguranta ceea ce iti recomanda au si pe stoc si montajul tot la ei se face fiind inclus in pret. Deci nu prea ai sanse sa nimeresti ceva aiurea.

muaddib
Posts: 36
Joined: 11 Jun 2012, 09:43
Auto: Sportage III, 2.0DSL, 4x4, AT
Location: Sinaia

Re: Cauciucuri de iarna

Post by muaddib »

chinezu81 wrote:Salut!
Comentariile de aici sunt bine venite, insa eu tot nu m-am lamurit. Eu vreau set de roti pentru iarna, insa jante din aliaj si nu stiu ce sa aleg : pe 16 sau 17. De asemenea nu vreau sa cumpar de pe net un astfel de set, sa dau banii si pe urma sa vad ca nu se potrivesc. Daca v-ati luat cauciucuri si jante de undeva si recomandati va rog sa imi spuneti si mie.

Mersi!!!!
O roata de iarna e bine sa aiba talon mare ( peretele lateral mai mare amortizeaza mai bine gropile, sleaurile, bucatile de gheata, etc.) si latime mica ( evacueaza mai repede zapada, se " infig " mai bine, etc.) Asadar recomand jante pe 16 inch.
Eu am pt iarna cauciucuri Continental CrossContact CrossWinter ( 215/70/16) cu jante de tabla originale Kia pe 16" (6.5J, ET 31.5) . Le-am folosit iarna ( grea! ) trecuta, au fost excelente, mai ales ca stau si la munte.
http://clubkia.ro/download/file.php?id=4096&mode=view
http://clubkia.ro/download/file.php?id=4097&mode=view
[url=http://clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=19982]Kia Sportage III, MY2013, 2.0DSL (134 CP), 4x4, AT, Techno Orange[/url]

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Cauciucuri de iarna

Post by chinezu81 »

Ma bate gandul sa stiti sa merg pe 16, parca prea multa lume recomanda asta si intr-adevar ma uit acum ca de la 60 la 70 e o trecere buna...jante otel de la Kia si te-ai rezolvat cu niste capace sa arate si bine...

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”