Piano black

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Piano black

Post by akeem »

Am făcut eu topicul și pun mai jos o metoda de curățare copiata de la un user de pe forumul Renault (intr-un topic despre... Tucson PHEV :) ):

1. Se achzitioneaza un spray cu aer comprimat;
2. Se achizitioneaza o microfibra buna, de preferat cu 2 fete.
3. Se achizitioneaza un produs de degresare/curatare si se prepara in dilutia corecta, gata preparata;
4. Se identifica zona sensibila care trebuie curatata;
5. Se aplica spray-ul cu aer comprimat ca atunci cand vopsesti ceva, nu trebuie mult;
6. Se umezeste cu solutia de la pct 3 carpa de la pct 2 pe una din fete;
7. Se aplica pe zona zona de la pct 4 nu in miscari circulare ci doar sus-jos avand grija sa acoperi cat mai mult si fara sa apesi excesiv;
8. Daca inca exista urme de murdarie, mai umezesti inca o data carpa, pe o alta zona de pe acceasi fata si dai sus-jos, ar trebuie sa fie suficient;
9. Se lasa sa se usuce daca exista urme de umezeala si eventual folosesti cealalta fata a carpei, fara sa apesi a.i sa elimini orice mini murdarie/urma ramasa;
10. Se mai aplica scurt un puf din aerul comprimat;

Metoda mi se pare ok, dar presupune sa fii croit pe curățenie în momentul ăla, altfel te apuci și dai cu o cârpă la repezeala și tot apar zgârieturi. De aceea eu sunt pro folie de protecție măcar pe consola centrală. Cat ai fii de atent, tot atingi cu ceva. Eu am cativa mm din dreptunghiul satinat din jurul schimbatorului julit cu ceva, se vede platicul negru, si n-am nici cea mai mica idee cum am reusit.
La mânerele de uși am văzut ca au prelungit pielea și pe zona unde pui mâna, ceea ce e foarte bine. La a mea zona aceea e piano black și are zgârieturi oricât de atent as fi fost de-a lungul timpului sa folosesc doar degetele și sa nu ajungă verigheta.
Pe ecrane nu știu ce sa zic, nu cunosc materialul din care sunt făcute. Dacă e un plastic slab cum e la ceasurile de S4, merita și acolo folie. Eu am zgârieturi fine vizibile în soare și chiar le-am șters cu atenție când a fost cazul.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Piano black

Post by natarau »

Sau mai poate fi luat in calcul o colantare a ornamentelor de interior. Sunt destui care fac asta, la o simpla căutare pe google.
Numai când citesc ghidul îmi dau seama că nu o să rezist cu piano black la mașină. 😄

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Piano black

Post by DragosB »

O mica completare la pct. 2: microfibra se spala inainte de prima utilizare,e ff important ( la 60 grade sau mai mult,daca are eticheta cu 90,se deschid fibrele si scad spre zero sansele sa zgarie,evident,folosita corect...adica solutia pe ea, apoi pe piano)
Eu la cx30 am un hectar de piano black in jurul schimbatorului de viteze.

Mentionez ca imaginea nu e de la a mea,e de la masina cu care am facut al 2-lea drive test (zona aia arata ca ciuma ziceai ca a fost stearsa cu mopu lu tanti lenuta)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Piano black

Post by natarau »

E bine venit ghidul, dar îți spun că folosesc doar o cârpă de bumbac (cred, nu sunt sigur din ce e, in orice caz nu microfibra, că nu zgârie) cu care sterg piano black și ecranele și e absolut suficient. Mai țin niște șervețele umede speciale pentru sticlă și, dacă e prea murdar de la altceva in afară de praf, dau cu alea și imediat sterg cu acea cârpă. E tot ce trebuie.

Dxc
Posts: 9
Joined: 05 Mar 2022, 17:37
Auto: Kia
Location: Bucharest

Re: Piano black

Post by Dxc »

Buna seara, dar carpa din piele de caprioara nu este ok pt piano black? Sau ce imi puteti recomanda?

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Piano black

Post by natarau »

Apropo de piano black, grijă când cuplați centură, eu i-am tras o zgârietură cu ea :(

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”