Mochetare portbagaj

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Ct10dre
Posts: 60
Joined: 18 Mar 2018, 12:03
Auto: Sportage 2013
Location: Constanta

Mochetare portbagaj

Post by Ct10dre »

Salut, din considerentele piticilor mei, as dori sa mochetez sau sa infoliez lateralele de plastic ale portbagajului, de preferat mochetare. Plasticele de acolo se zgârie foarte ușor la orice ai baga în ea, și ma cam enervează asta. A făcut cineva sau a văzut vreun ghid?

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Mochetare portbagaj

Post by akeem »

N-am vazut desi as fi fost si eu interesat de un pic de folie macar pe pasajele rotilor.
In schimb am vazut la poporul chinez si preten imbracaminte completa pentru portbagaj de zici ca e Bentley :)
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Mochetare portbagaj

Post by Nesta3 »

Întradevăr, cred că e cea mai bună soluție.Nu știu ce material sa lipești acolo că să stea și ce adeziv prinde pe plasticul ăla.
#Aliexpress RON 229.05 6%OFF | Car trunk mats cargo Liner For KIA Sportage QL 2019 2018 2017 2016 Car Pad full cover case carpet rugs Car Stylings
https://a.aliexpress.com/_dVYsAPr
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Ct10dre
Posts: 60
Joined: 18 Mar 2018, 12:03
Auto: Sportage 2013
Location: Constanta

Re: Mochetare portbagaj

Post by Ct10dre »

Am văzut și eu asta, dar de multe ori ce arata mișto pe Ali e cam nasol în realitate.
Cred ca am găsit un material, rămâne sa fac niște teste și dacă iese bine va informez.

iacobm
Posts: 53
Joined: 19 Aug 2019, 21:18
Auto: Sportage 4 GT
Location: Bucuresti

Re: Mochetare portbagaj

Post by iacobm »

Cu infolierea pasajelor am incercat cu folie auto si am reusit intr-o masura dar estetic nu iese foarte bine. Principala problema e textura plasticului care face ca orice folie sa se lipeasca greu si sa reziste in timp.
Eu am luat o folie de pe emag si am pus-o pe toata suprafata pasajelor dar din mai multe bucati. De 3 luni folia rezistata si nu s-a dezlipit dar ceva ma face sa cred ca intr-o zi o voi gasi dezlipita... ma rog, nici nu am folosit alt adeziv de frica de a nu strica plasticele.
Din ce am vazut pana acum cea mai buna varianta pare ca e mocheta de pe ali.. cu timpul voi incerca si solutia asta.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Mochetare portbagaj

Post by akeem »

In mod sigur mocheta aia arata mai urat in realitate. Ideea e insa ca o dai pe mana piticilor. Poate sa fie si Connoly ca au ei grija sa o aduca la realitate. Eu zic ca nu merita sa gasesti ceva ultrasuper. Dimpotrivă, asa scapi de stres si pareri de rau....
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: Mochetare portbagaj

Post by Shorty »

Salutare.
La Jumbo, la raionul pentru auto gasesti o mocheta idendica ca si textura si culoare cu cea de pe polita ce acopera roata de rezerva.
Se lipeste foarte bine cu prenadez este destul de elastica sa preia si forme mai dubioase. Eu o folosesc destul de des la imbracat incinte acustice.

iacobm
Posts: 53
Joined: 19 Aug 2019, 21:18
Auto: Sportage 4 GT
Location: Bucuresti

Re: Mochetare portbagaj

Post by iacobm »

Cum am zis mai sus, eu am folosit o folie auto. Estetic nu arata deloc bine, dar macar evit zgarieturile.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Mochetare portbagaj

Post by Mario.b21 »

Si eu m-am gandit de multe ori ce as putea face cu aceste laterale pentru ca sunt foarte predispuse la zgarieturi cand portbagajul este incarcat. Cand am foarte multe bagaje folosesc o patura care sa acopere si lateralele, dar cu toate acestea tot am cateva zgarieturi... Chiar puteau sa gaseasca cei de la Kia o solutie pentru aceste laterale, pana si Duster-ul are mocheta pe laterale, nu o fi de cea mai buna calitate dar macar are.

O alternativa foarte buna cred eu ca ar fi sa imbracam lateralele in alcantara. Sunt multe firme care pun alcantara pe ce vrei tu, trimuri, bord, chiar si pe masina.

In orice caz, eu o las asa cum este, folosesc in continuare patura cand am nevoie, mai tin masina pana apare urmatorul Sportage, chiar sunt curios cu ce imbunatatiri va veni fata de modelul actual, iar in caz de nu imi place, schimb marca.

Putin off-topic. De fiecare data cand ma urc in masina, ma uit la designul din interior si ma intreb " masina asta este din 2018?" Nu aveam pretentia sa am materiale la interior de S Klasse,dar cand ma uit la navigatie si vad marginile alea de parca ar fi televizorul din 80' a lu' bunica, ma face putin sa regret alegerea... In interior arata a masina din 2000...
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Mochetare portbagaj

Post by Megahertz »

In general SUV-urile care nu sunt premium au tendinta sa arate ca autoutilitarele. (vezi RAV 4, Hyundai Tucson, Mitsubishi Outlander, etc).
Si eu consider ca au gresit cand au lasat plasticul acela pe laterale in portbagaj. Daca era imbracat in mocheta ar fi fost ok. Dar se poate remedia in cazul in care se va incarca mult cu materiale diverse.
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

adrianstan2100
Posts: 5
Joined: 06 Jun 2020, 14:08
Auto: Sportage
Location: ro

Re: Mochetare portbagaj

Post by adrianstan2100 »

Exista un spray cu vopsea cauciucata, iar din descriere ar parea ca se poate si dezlipi la nevoie (peeling).
Am folosit la altceva, dar ma bate gandul sa inverc si aici

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Post Reply

Return to “Tips & Tricks”