Tipuri becuri

Cum se rezolvă diverse probleme
aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Tipuri becuri

Post by aqua »

merci, sugestiv filmuletul, daca inseamna sa dau bara jos pentru becul de marsarier mai bine nu, renunt
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Tipuri becuri

Post by criminus »

Urasc implementarile astea in care ai nevoie de o interventie la service pt schimbarea unui bec, toata lumea pierde timp si clientii pierd si bani
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Tipuri becuri

Post by cristinub1 »

Nu e nevoie de dat bara jos. Am umblat eu in zona, este nevoie de scos o protectie/capac de plastic din spatele rotii (poza a-2-a a lui AdiDan), cu o surubelnita stea ies usor suruburile de plastic care tin acel capac dupa care se desfac becurile normal.Trebuie insa acces de sub masina, trebuie sa te bagi dedesubt dar e posibil. Iti ia 2 minute. Sau la service #-o #-o

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Tipuri becuri

Post by aqua »

super daca e asa, lucrezi usor sau iti trebuie mana de doctor?
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Tipuri becuri

Post by aqua »

Am reușit să schimb becurile la plăcuță spate, am pus led, am schimbat 2 seturi până acum că deși scrie că sunt albe dau numai peste astea cu tenta albastra, nu mi plac, vreo recomandare de unde iau sa fie alb curat?
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Tipuri becuri

Post by criminus »

Ca sa nu mai fie cu nuante de albastru trebuie sa pui led-uri cu temperatura de max 4500k, cel mai bine s-ar preta cele de 4000k.
Desigur, sfatul me se poate implementa doar daca este precizata temperatura de catre vanzator.
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Tipuri becuri

Post by aqua »

Am luat unele mai serioase, philips w5w led 4000k, 60 de lei, cam scumpe dar sigur sunt albe si mai bine construite, celelalte le am luat de pe net smd 5050, poza e cu cele de pe net, rau nu arata dar eu le vreau alb curat
E219E73D-ED57-45A1-A9E5-520BAA6A4B8F.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Tipuri becuri

Post by aqua »

Și becuri schimbate
5475DA74-2034-427C-AF38-BB57F853AF97.jpeg
Acum mi au ieșit un pic spre galben :lol:
Oricum le prefer pe astea
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Tipuri becuri

Post by criminus »

SMD este tipul de dioda folosita si 5050 este dimensiunea.
Am vazut multe masini in trafic cu luminile de la placuta schimbate, majoritatea sunt prea albastre si prea puternice, atat de puternice incat nu se mai distinge numarul de inmatriculare.
Parerea mea este ca daca nu cauti o schimbare a nuantei de dragul aspectului, trecerea pe led nu justifica banii cheltuiti.
Becurile de tip w5w sunt foarte ieftine, fiabile si nu consuma mult (5w).
Vizavi de implementarea cu led-uri, daca masina are verificari pe instalatia de lumini va da eroare de canbus si ca sa scapi de ea va trebui sa adaugi rezistente care vor aduce consumul de electricitate la acelasi nivel si nu ai facut nici o economie.
Nu ma intelege gresit, si eu intentionez sa fac trecerea la led din motive pur estetice, imi place lumina mai rece si as vrea sa le schimb pe toate incepand cu cele de la interior.
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Tipuri becuri

Post by aqua »

Eu am pe on întotdeauna pozitia, îmi plac și vreau să am aprinse tot timpul ledurile fata și spate
Daca astea sunt aprinse atunci și nr e luminat, deci mai mult pentru asta am vrut, cele halogen degaja f multa căldură, led consuma și mult mai puțin, și pe langa astea au și o culoare alba
Eroare nu mi da in bord pentru led de la număr
Un led are 42 de lumeni și e lupa, exact cat unul obisnuit, e foarte ok, am văzut și eu niste specimene cu led de 20 smd cred, că luminau până în pamant
Așa arată acum la mine
FCBEFDDA-F84B-4522-BD98-708213A3A9A1.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

dragostr
Posts: 7
Joined: 25 Feb 2018, 18:36
Auto: sportage 1.7 dct
Location: Buc

Re: Tipuri becuri

Post by dragostr »

A reusit cineva sa schimbe becurile de semnalizare spate cu led-uri? Si daca da, cu ce model/marca?

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Tipuri becuri

Post by criminus »

Arata bine, numarul este lizibil si lumina nu este albastra :)
Intradevar led-urile degaja mai putina caldura dar daca nu este disipata corect se si strica mai repede decat cele incandescente.
Am dat si eu comanda ieri pentru led-uri, intentionez sa le schimb pe cele de la interior si nr de inmatriculare :)
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Tipuri becuri

Post by Flavius18 »

Interesant pe subiectul asta sa spuna fiecare ce tip de bec a pus si unde, eventual poze si link de la magazin. Am vazut ca multi au zis ca si-au pus leduri pe faza scurta insa nu am vazut poze.. si eu sunt interesat sa-mi pun si eram curios ce au intampinat cei care si-au pus.
Pana pune lumea poze si sunt mai deschisi cu informatiile am sa pun si eu cateva poze dupa cum urmeaza:
2x placute 9 SMD plafoniera fata https://www.led24.ro/1089-placuta-9-smd ... i-c5w.html
1x bec led 12 SMD plafoniera spate https://www.led24.ro/1025-bec-led-c5w-c ... n-bus.html
1x bec led 24 SMD lampa portbagaj https://www.led24.ro/1279-bec-led-w5w-c ... n-bus.html
in plus fata de lampa din portbagaj am cumparat 4 module a cate 3 leduri pe care le-am lipit cu banda dublu adeziv in portbagaj iar legaturile le-am facut la lampa.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Tipuri becuri

Post by Nesta3 »

Pentru semnalizatoare, gasiti detalii in topicul meu.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Tipuri becuri

Post by criminus »

La mine in jurnal gasiti info cu toate soclurile care se gasesc la varianta fara trapa (interior plus numar spate).
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”