Sistem Audio mai performant

Cum se rezolvă diverse probleme
fristici
Posts: 229
Joined: 24 Oct 2016, 09:07
Auto: Kia Sportage

Sistem Audio mai performant

Post by fristici »

Am intrebat la Oradea la service daca pot sa pun in acel locas din portbagaj un subwoofer,desigur de la ei sau ceva in genul,si mi-a zis baiatu' ca pot pune doar undeva specializat in sisteme audio,bla,bla.Oare se merita? O sa ma purice la garantie?Si boxele cred ca ar ajunge daca le-as schimba cu unele mai de calitate,am sistemul audio stock de style.
Kia Sportaj 1.7 DSL 2016

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by aqua »

nu ti place cum suna sistemul stock? sau esti mai pretentios si vrei ceva mai mult?
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

fristici
Posts: 229
Joined: 24 Oct 2016, 09:07
Auto: Kia Sportage

Re: Sistem Audio mai performant

Post by fristici »

Nu e neaparat faptul ca nu imi place cum suna cel stock,de pretentios,sunt pretentios,avand in vedere ca am o gramada de sisteme hi-fi si ascult doar la sistem audio muzica acasa+ subwoofere pe vechea masina.Tata pe un caddy din 2013 are doar 2 boxe si scot extraordinar de impecabil si fidel,fara zgomote la maxim,si mult mai tare decat acestea.
Kia Sportaj 1.7 DSL 2016

realog
Posts: 13
Joined: 10 Jan 2017, 22:47
Auto: kia sportage 2017 1.6 gdi styl

Re: Sistem Audio mai performant

Post by realog »

salut,

Si eu am aceeiasi problema.vreau subwoofer in locasul din portbagaj si nu stiu la cine sa apelez fara sa desfaca toata masina.
daca stie cineva vreo firma specializata prin Brasov care sa lucreze cu simt de raspundere...nu am apucat sa vorbesc la dealerul kia de unde am luat masina daca pot face ei lucrarea.

realog
Posts: 13
Joined: 10 Jan 2017, 22:47
Auto: kia sportage 2017 1.6 gdi styl

Upgrade sistem audio pe style cu subwoofer

Post by realog »

Știe cineva unde aș putea să îmi montez în Brașov un subwoofer în locașul predefinit din portbagaj? Mașina e oare se pierde garanția dacă se umblă pe la cabluri?
Încă nu am întrebat la dealer ce pot face ei.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by panzer »

Eu pot sa ii inteleg perfect pe cei pretentiosi. :)
In plus ai perfecta dreptate, din 2 difuzoare bune poti avea mai multa calitate decat din 9 slabe. Vezi in semnatura ce am reusit sa fac pe Ceed 1 cu doar 2 boxe. Pe la intalniri colegii intrebau unde este woofer-ul. Raspuns: nu este. Difuzor bun, curent mult si incinta isonorizata.

Acum cu modificarile:
- totul pleaca de la sursa. Ai bluetooth, camera de vedere cu spate nu prea poti sa o inlocuiesti si vei depinde de calitatea ei. Kia nu mai pune in ultimele varianta iesiere line-out nici macar pe conectori. De ex: la ceed 2007 exista iesire de Line Out daca aveai schema conectorilor. La ceed 2 am eu schema si nu mai exista LineOut. Deci ai doar varianta cu adaptor hi-low. Inlocuirea unei surse (HU) ieftine cu una buna costa cam la fel de mult cu restul sistemului. Un HU bun doar audio e in jur de 1000 lei + adaotarile.
- Varianta 1: fara amplif, difuzoare entry de la firmele mari: Hertz Dieci (component dimensiunea care intra).
- Varianta 2: cu adaptor hi-low pe iesirea de difuzoare. De acolo in amplif. As merge din prima pe un amplif 4.1 ca sa poti conecta si un subwoofer ulterior, dar IMHO, nu ai nevoie. In varianta cu amplif, the sky is the limit. Eu m-am oprit la Hertz Energy pentru ca Hi Energy nu intrau in portiera fara modificari, fiind mai adanci.

Eu am mers pe Hertz pentru raportul cost/calitate/timbru. Mi-au mai placut DLS, dar s-au impartit in 2 (cele bune au devenit mai bune, cele entry cred ca nici nu mai sunt facute de ei). Mai ai Focal dar sunt un pic mai tipate din punctul meu de vedere. Dincolo de astea 3 firme sunt multe pentru toata lumea, si la final cele de supermaket/stock.
Pt 2-300 lei eu unul n-as cobora din gasca celor buni. Dar fiecare cu portofelul lui.

Evident ca daca dai fetele usilor jos, trebuie neaparat sa izolezi tabla aia. Nu exista difuzor facut din tabla, lesne de inteles de ce.

De asemenea atentie si la cabluri. Daca ai sisteme HiFi stii povestea cu cablurile. Indiferent cine face montajul, cel mai important este cablul audio de la filtru la midbass. Pe acela iti recomand sa il tai dintr-un cablu audio adevarat, nu ce monteaza ei la rola. Din cauza trepidatiilor e primul care se sectioneaza. Dupa 2-3 miscari in garantie (ramaneam fara un canal de midbass) am gasit in casa un cablu Real Cable OFC, i-am testat de mana rezistenta mecanica (adica l-am rotit pana s-a rupt), am repetat miscarea cu firul pus de ei. Real Cable-ul mult mai rezistent. Si le-am schimbat singur. De vreo 2 ani n-am mai avut probleme.

Gasesti preturi si detalii inclusiv de montaj in topicul cu Hertz pe Kia din semnatura. N-ar trebui sa difere mult preturile.

User avatar
NICU B.
Posts: 54
Joined: 16 Jun 2016, 15:24
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT 4X2

Re: Sistem Audio mai performant

Post by NICU B. »

=D>
Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT Style New Infra Red

fristici
Posts: 229
Joined: 24 Oct 2016, 09:07
Auto: Kia Sportage

Re: Sistem Audio mai performant

Post by fristici »

=D> la fel si eu !
Multumim de raspunsul in detaliu panzer,ar fi frumos sa ne faca cei de la Kia cu materiale duse de noi,dar nu am sansa in Oradea...cel putin a spus baiatul de la service ca sa merg la cineva specializat pe audio,care se ocupa de chestia asta.
Kia Sportaj 1.7 DSL 2016

azzido
Posts: 48
Joined: 29 Jan 2017, 11:29
Auto: KIA sportage 2017
Location: Iasi

Re: Sistem Audio mai performant

Post by azzido »

NAVI-ul de pe Style are iesirile de putere doar pentru difuzoarele existente in masina ? 2 fata si 2 spate parca. Nu are o iesire de putere pentru woofer ?
Nu sunt multumit de sunet, am incercat chiar si cu flacuri redate de pe DAC-ul unui FiiO X3 conectat pe AUX.

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by aqua »

nu stiu cat de buna ar fi schimbarea, dar am vazut ca exista niste modele de boxe (sony, jbl) care se pupa fara modificari pe sportage 4, de inlocuit fata si spate
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by panzer »

Register pe http://www.kia-hotline.com/
Iti trebuie seria propriei masini si gasesti acolo toate documentele explicate exact despre masina ta. Nu trebuie sa bagi surubelnita in bord ca sa vezi cu ochii tai.

Ultima data cand m-am uitat eu, nici un model de Kia nu mai are nici un fel de iesire suplimentara audio: doar strictul necesar. Nici macar disimulata printre firele conectorilor. In fapt acum au aceeasi conectori indiferent de model.

Daca va doriti subwoofer, exista posibilitatea unui amplificator 4.1 canale. Acesta primeste sursa (semnal neamplificat) dintr-un adaptor HiLow. Unele modele (mai bune) primesc deja intrarea cu semnal amplificat tot din FRONT. Adica, firele care ajung in mod normal la difuzoarele din fata, se ruteaza direct in amplif. De la amplif inapoi la FRONT-uri, separat la Back si separat la subwoofer.

Pe diverse forumuri de afara se discuta daca un adaptor HiLow e mai bun decat implementarea din diverse amplificatoare integrate. La cei care mi-au montat mie sistemul (pt ca initial am avut adaptor HiLow, apoi am schimbat HU cu totul) sfatul era in favoarea adaptorului. Nu stiu ce sa spun, eu am renuntat la el, dar asta la versiunea veche de masina. La cea noua inca nu m-am apucat de schimbari.

@azzido: calitatea e data de cel mai slab element. Din pacate la masinile noi toate elementele sunt slabe. Vezi cum arata difuzoarele scoase de mine din Ceed 1. Hartii simple, ieftine, magnetul cat o moneda 5 lei (cea veche). Greutate per difuzor mai mica decat a unui pachet de tigari. Acelasi lucru l-am vazut si la Mercedes S class. Ei se concentreaza pe cat mai multe functii, nu pe calitate.

Vestea buna este ca daca inlocuiti doar partea de amplificare si difuzoarele n-ar trebui sa treceti de 3000 lei (material manopera) cu tot cu isonorizarea usilor. Nu are nici o treaba cu garantia, intr-ucat HU si comenzile de pe volan le lasati unde sunt.

PS: cel mai bun rezultat il vei scoate cu CD audio (copie nu originalul ca il zgarii). Partea proasta este ca dupa max 1 an de ascultat CD Audio invartitorul de CDuri (alta piesa ieftina <2us$) va crapa; CDul va ramane blocat, si intri intr-un dans cu KIA sa schimbe totul; dans pe care o sa il pierzi pentru ca HU ala original costa cat dracu pe masa.

azzido
Posts: 48
Joined: 29 Jan 2017, 11:29
Auto: KIA sportage 2017
Location: Iasi

Re: Sistem Audio mai performant

Post by azzido »

NAVI-ul are ca output doar semnalul amplificat din ce am inteles eu din mesajul tau. Nu stiam ce fac adaptoarele HiLow dar am aruncat o privire peste cum functioneaza. Cred ca ai pierderile astea de calitate: sunetul de intrare in ca caz ca ajunge digital la NAVI este convertit in analogic de DAC-ul intern care sigur nu e de calitate, apoi amplificat de un amplificator care sigur nu e de calitate, apoi trecut printr-un HiLow care sigur nu poate imbunatati calitatea sunetului deja distorsionat de DAC/PreAmp/Amp si in final se trece printr-un amplificator care acesta poate fi de calitate in degeaba. Daca acest sunet final ajunge intr-un woofer n-ar fi o problema atat de grava pentru ca pe frecventele joase (sub 300-500hz) nu se va simti insa daca ajunge in difuri/tweetere pentru medii/inalte atuci posibil sa fii dezamagit.

Daca vrei sa folosesti sunetul din NAVI (radio, maps, etc) nu prea ai multe optiuni, eventual deschizi NAVI-ul si scoti intrarea in preamp afara ca sa o introduci intr-un amplificator 4.1.

Oricum diferenta mare se va simti daca folositi melodii in format raw gen CD sau flac. Puteti incerca cu o piesa flac pe telefon si conectati-va prin bluetooth la sistemul audio.

Fantomel
Posts: 109
Joined: 24 Jan 2017, 22:40
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Fantomel »

De ce nu ati luat de la inceput
Difuzoare pentru inalta frecventa fata + amplificator extern
232 €

Difuzoare JBL
155 €
?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Nesta3 »

La modelul 2017(cel cu android) costa atat.La modelul 2016(fara android) erai obligat la navi 8"+amplficator extern+difuzor inalta frecventa+boxe, adica 800 si ceva de euro.Acum se poate comanda Sportage cu navi de 7" +boxe+amplficator+difuzor .
Pentu un sunet ok, recomand ca prim pas, insonorizarea usilor, urmat de alte boxe amplifate de unitatea stock, urmat de amplificarea boxelor de un amplificator extern.Acest ultim pas se poate fce doar cu adaptor high-low, montat pe iesirea difuzoarelor fata sau spate.Nu e diferenta intre sunetul dat prin adaptor si cel prin iesiri dedicate.
Daca vrei sa schimbi ceva, recomand sa le faci urmand pas cu pas ce am zis.Asta daca nu schimbi unitatea cu una care are iesiri dedicate,astfel ca poti sari direct la amplifcator+boxe+subwoofer+ insonorizare.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by panzer »

Speaking of: cand o isonorizezi pe asta noua? :mrgreen:

Ce ai spus tu am spus si eu in postul initial din acest topic. Singura diferenta este ce difuzoare iei. Cele cu magnetel mai subtire sau urci un pic...

Trebuie sa fii hotarat de la inceput:
1) difuzoare care sa mearga fara amplif? Daca da apoi nu mai iei amplif-ul ca il iei degeaba.
2) difuzoare care sa ceara amplif? Degeaba le montezi fara amplif, n-ai sa scoti mare lucru din ele. Sigur au nevoie de curent sa cante.

Daca o iei pe un drum, nu te mai intorci si mergi pana la capat. Daca o iei intai la dreapta, ca sa faci apoi stanga e mai scump.

Cum se intreaba pe alte forumuri, ce buget? Ca asa la modul general se poate abera oricat.
- 1000 lei amplif-ul (minim)
- 1000 lei 4x difuzoare (2 component pe fata, 2x coax pe spate)
- 600 lei isonorizare 4 usi
- 250 lei cablurile
- 120 lei adaptorul HiLow.
- manopera.

Long story short: vreti mai bine? Cu amplif si isonorizare. Altfel stati cu stock.

Un mic exemplu de cum ar trebui sa arate difurile pe front:
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare ... SK-165L.5/
Atentie la materialele din care sunt facute, la dimensiunea filtrului. Varianta anterioara (cea portocalie) pot sa o demonstrez eu la un meeting lunar. Pentru comparatie puteti sa ascultati aceeasi piesa intr-un Ceed Stock.

PS: pe vremuri la intalniri venea si un coleg cu un i40 cu sistemul complet (cel cu woofer). Foarte curat sunetul, cu suflet. Dar departe de ce asculta lumea (sa nu spun kinderii) cand pun un woofer pe reflex cat juma de portbagaj. Adica, mie mi-a placut sunetul de pe i40 echilibrat, mai mult decat cel de sistemele cu woofer pe reflex, dar multi altii nu au fost de aceeasi parere.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”