Update Software/Android Auto/Car Play

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Update Software

Post by nirox »

Eu nu am avut nicio asteptare de la AA si nu cred ca a cumparat cineva masina ca are AA. Oricum nici macar nu e disponibil pt Romania, nu il poti instala din Playstore, eu am copiat direct kitul in telefon. Mi l-am pus de curiozitate, dar dezamagitor ce ofera. Ce poate face:
- Google maps, daca folosesti Waze, useless
- dai/primesti telefoane, asta faci oricum cu bluetooth-ul masinii, nu ai avea nevoie de Android Auto
- primesti/vezi pe navi mesajele de pe messenger facebook, nu am insistat, mi se pare ca nu te lasa sa si raspunzi, normal, doar conduci
- vezi lista de contacte, cred ca si SMS, iarasi no big deal
- poti asculta muzica de pe Google music, evident prin netul telefonului. Daca folosesti media de pe telefon sau usb, again useless

Poate doar Waze sa fie interesant pe AA, in rest sanatate.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Update Software

Post by Flavyus »

Waze va veni pe AA ca e tot al lui Google.

byk
Posts: 36
Joined: 13 Jan 2013, 16:06
Auto: Sportage 2017, 1.6 TGDI, DCT

Re: Update Software

Post by byk »

Evident, părerile sunt împărțite și subiective, în funcție de interesele, pasiunile și nevoile fiecăruia. Nu e o funcție fără de care să nu se poată trăi, are încă o funcționalitate redusă (si e și firesc, din motive de siguranță). Avantajele pe care le văd eu (pur subiectiv):
- navigația GMAPS, cu puncte de interes numeroase, trafic live, hărți mereu actualizate, cu date despre locație, direcție de deplasare și viteză furnizate de sistemele mașinii, la fel ca la navigația nativa ( care suferă grav la capitolul actualizare hărți- gratuite, dar foarte vechi). O folosesc, așadar, cu maximă încredere.
- muzică - găsesc foarte facil de folosit aplicațiile disponibile, cu abonament (Google play music, Deezer, etc); piesele se pot salva pentru utilizare offline, în format mp3 320kbps (poate audiofilii vor dori mai mult, dar pentru marea majoritate cred ca e ok), iar cu un card de memorie corespunzător se poate folosi offline o cantitate impresionantă de muzică, organizata după dorinta fiecaruia
- comenzi vocale (pentru muzică, navigație, apeluri telefonice), cu limitările de rigoare .
Sistemul e gândit pentru o utilizare cât mai sigură, preponderent prin comenzi vocale, motiv pentru care poate părea limitat. Altminteri, era ușor de implementat o conexiune de tip "screen mirroring" (ca in cazul televizoarelor), insa ar fi echivalat pur si simplu cu folosirea telefonului in timpul condusului, ceea ce tocmai se încearcă a se evita. Deci sa nu ne așteptam la funcționalitate de smartphone pe display-ul unei mașini.
E totuși un sistem util, care, pentru unii cel puțin, face viata la bord mai plăcută.
P.S. - Parteneriatul dintre Google, Volvo si Audi, despre care s-a vorbit anterior, are ca scop dezvoltarea unor mașini cu unități centrale cu sistem de operare nativ android, nu la o formă imbunatatita a ceea ce este Android Auto.
Sportage 2017, 1.6 T-gdi, DCT7, AWD, GT Line

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Update Software

Post by surfer »

byk, inteleg punctul de vedere, si este adevarat ca parerile pot fi subiective.
Ideea era ca indiferent de parerile subiective, consider ca lipsa AA de pe masinile produse in 2016 nu este o teapa. Ba chiar dimpotriva, mai mare ar fi teapa celor care au AA si se asteptau la ozn-uri.
Punctual, avantajele enumerate de tine nu sunt altceva decat o palida incercare de a face masina sa interactioneze cu telefonul:
- ai GMAPS pe telefon, il pui in suport si ai rezolvat (ok, ecranul poate e mai mic decat cel al masinii, dar tot nu il vad un mare avantaj al AA)
- muzica ruleaza de pe telefon prin bluetooth foarte bine (chiar si de pe youtube, GMusic, Deezer, etc. Telefonul oricum e folosit in ambele cazuri - de AA sau de aplicatiile in sine
- comenzile vocale, daca ar functiona cat de cat decent, ar putea fi un avantaj. Dar cum bine stim, momentan sunt destul de "sensibile" sau "pretentioase", iar momente de genul "call baby" sunt prea frecvente ca sa fie considerate avantaj
In plus, cu riscul de a ma repeta: cu AA, telefonul este blocat de aplicatie (da, chestie de siguranta, cat conduci oricum nu trebuie folosit. dar mai rpd vezi o notificare pe ecranul telefonului, decat sa intri in meniul din bord - parerea mea ca distrage atentia si mai rau).
Intradevar, subiectiv, dar inca o data, nu consider a fi teapa. Cel putin nu cand comparam Sportage 2016 cu 2017.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

byk
Posts: 36
Joined: 13 Jan 2013, 16:06
Auto: Sportage 2017, 1.6 TGDI, DCT

Re: Update Software

Post by byk »

De acord, in principiu asta spuneam si eu, ca nu e vorba de o "țeapă". Poate privesc eu lucrurile dintr-o altă perspectivă și a părut că îi acord prea multa importanta 😀
Sportage 2017, 1.6 T-gdi, DCT7, AWD, GT Line

amarok
Posts: 53
Joined: 22 Jul 2016, 16:03
Auto: Kia Sportage 2017

Re: Update Software

Post by amarok »

Info : Waze este disponibil incepand de azi (beta tester) pe Android Auto in modelele Kia Sportage 2017.
Kia Sportage 2017 1.6 GDI Style InfraredA9, Android Auto & Apple Carplay Ready

ovidiu.anica
Posts: 53
Joined: 26 Aug 2016, 21:01
Auto: Kia Sportage GT Line 1.6 T-GDI

Re: Update Software

Post by ovidiu.anica »

@amarok: Nu stii exact de la ce versiune beta? Ultima pe care am primit-o eu este v.4.24.0.901.

Fantomel
Posts: 109
Joined: 24 Jan 2017, 22:40
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI

Re: Update Software

Post by Fantomel »

tre sa iei apk de waze sa instalezi pe telefon si ultimu apk de andoid auto si o sa ai optiune acolo la navigatie cand dai pe sageata gmaps si waze.

User avatar
alexdragos
Posts: 50
Joined: 06 Apr 2017, 19:26
Auto: Kia Sportage 1.6tgdi awd 7dct

Re: Update Software

Post by alexdragos »

amarok wrote:Info : Waze este disponibil incepand de azi (beta tester) pe Android Auto in modelele Kia Sportage 2017.
Pfffff...misto...pe Apple au spus dacă introduc? :)

Cum se mișca?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sportage 1.6tgdi awd 7dct GT line +++

Macabrescu
Posts: 55
Joined: 05 Apr 2017, 04:02
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL

Re: Update Software

Post by Macabrescu »

Probabil nu foarte curând. Știu că de vreun an tot se discută despre Waze pe Android Auto și de-abia de câteva luni a intrat în beta. E nasol că și eu am aceeași problemă :)

Din fericire eu am o tabletă mai veche pe android pe care intenționez s-o folosesc pentru asta.

amarok
Posts: 53
Joined: 22 Jul 2016, 16:03
Auto: Kia Sportage 2017

Re: Update Software

Post by amarok »

@Ovidiu

Trebuie in primul rand sa te inscrii suplimentar in programul de testare Waze pt Android Auto. Daca aveai ultimul apk din centercode trebuie dezinstalat si apoi accesat linkul din mailul lor de beta tester pt Android Auto. Vei da accept si vei instala apk din Google Play Store. Ca sa mearga ar trebui sa ai dupa acesti pasi versiunea 4.24.0.113

Waze pe Android Auto este in testare beta abia de ieri 6 iunie 2016. Nu fac referire la apk beta test din centercode pentru Waze in general.

In zilele urmatoare voi butona si revin. Am observat ca are cateva functii lipsa dar nu din cele importante. Oricum functioneaza doar cu cablu intre telefon si sistemul masinii pentru ca momentan doar asa functioneaza Android Auto.
Kia Sportage 2017 1.6 GDI Style InfraredA9, Android Auto & Apple Carplay Ready

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Update Software

Post by surfer »

Pls revino si cu pros/cons, ca din cate vad, pana acum, AA e doar bataie de cap si nimic relevant in plus. Nu mai insir dezavantajele, am facut-o in alta postare. Astept niste pros solide :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

apis21
Posts: 38
Joined: 13 Jun 2015, 11:00
Auto: KIA NEW SPORTAGE 1.6 GDI 6MT

Re: Update Software

Post by apis21 »

Merge foarte bine si se poate instala si fara sa fii inscris in programul beta folosind linkurile :
WAZE
http://www.apkmirror.com/apk/waze/waze- ... -download/
AA
http://www.apkmirror.com/apk/google-inc ... 6-release/
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

amarok
Posts: 53
Joined: 22 Jul 2016, 16:03
Auto: Kia Sportage 2017

Re: Update Software

Post by amarok »

Confirm ca merge relativ ok. Calculeaza rutele repede, functioneaza comanda vocala de cautare de pe volanul masinii, se aude foarte ok pe sistemul masinii. Ca observatii : lipsa vitezometru, o caseta cu info care acopera o mare parte din ecran, in stanga. Lipsa setari. Toate se fac de pe telefon. Oricum le-as face stationand dar in aplicatie pe telefon nu are nimic in setari referitor la Android Auto. La initiere trebuie dat accept la utilizare locatie si acces de pe telefon.

P.S. am gresit data de disponibilitate : rectific cu 6 iunie 2017 (nu 2016) :)

Eu am instalat apk de Waze din Google Play de pe telefon dupa ce am folosit mailul de la Waze pentru beta test. (confirm ca versiunea AA ready este 4.24.0.113 .

Azi a aparut o versiune beta noua dar aceea nu este AA ready : 4.25.0.1
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 2017 1.6 GDI Style InfraredA9, Android Auto & Apple Carplay Ready

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: Update Software

Post by Campulaurentiu »

Ceva vesti bune si pentru cei cu masina achizitionata in 2016 si care nu pot face update pt android auto ????
E cam frustrant ca nu se poate face nimic si pt noi.......
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”