Achizitionare KIA SPORTAGE

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
mirceonel
Posts: 3
Joined: 19 Jul 2014, 19:27
Auto: Alfa Romeo Giulietta

Achizitionare KIA SPORTAGE

Post by mirceonel »

Salutare tuturor!
Sunt nou aici si mi-am facut cont deoarece as dori sa achizitionez o Kia Sportage si as vrea sa cer opinia unora mai initiaiti decat mine :-)
Deci, am gasit urmatoarea masina :
[http://www.autovit.ro/kia-sportage-C33636806.html]
Sincer, mi se pare suspenct de ieftina la ce caracteristici are. Bine, ar avea haionul putin lovit, dar sincer, nu ma intereseaza la banii astia.
M-am mai gandit ca poate are ceva defect si vrea omul sa scape de ea, dar stiu ca masinile astea au 7 ani garantie, iar din 2012 pana acum sunt doar 2 :-)
Nici furata nu cred ca poate fi, caci e inmatriculata in RO, si pusa pe net :-)
Voi ce spuneti?

Multumesc mult.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA SPORTAGE

Post by andytzu »

Intr-adevar e un pret bun. Mergi cu ea la reprezentanta inainte sa o iei si verifica-i istoricul si plateste o verificare tehnica (dai 150 de lei dar stai linistit). Iti spun ei ce probleme are.

Vanzatorul nu cred ca e samsar ca i-am bagat telefonul pe google si nu apar alte masini la vanzare.

In rest, numai de bine despre masina, faci o alegere foarte buna.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA SPORTAGE

Post by andytzu »

Vezi daca e 4x4 ca nu am vazut sa scrie. Sa nu fie tractiune fata, caz in care pretul nu e chiar asa mic.

mirceonel
Posts: 3
Joined: 19 Jul 2014, 19:27
Auto: Alfa Romeo Giulietta

Re: Achizitionare KIA SPORTAGE

Post by mirceonel »

Multumesc pentru raspunsuri. E 4x4.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA SPORTAGE

Post by andytzu »

Go for it atunci! Dar sa nu uiti de verificare si neaparat la reprezentanta unde sa puna testerul pe ea, nu la vreun service de cartier sau amic mecanic! :)

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Achizitionare KIA SPORTAGE

Post by mongol »

Nu e deloc suspect de ieftina. Samsarii au inceput sa aduca la greu Sportage din germanica cu peste 100000 de km cam de prin 2011. Au mai multe optiuni decat masina ta si nu depasesc 14000 euro. Practic samsarii fac ca o masina extrem de decenta sa poata fi achizitionata mult sub pretul ei real (daca a costat de noua in jur de 25000, pretul ei ar fi trebuit sa fie in jur de 17000 in conditiile date). Si asta este avantajul tau. Eu nu am avut parte de norocul asta, cand am luat-o pe a mea second erau la aproape acelasi pret cu a mea. Daca exista atunci anuntul asta o luam cu ochii inchisi (pentru 10000 de euro economie treceam peste faptul ca-i automata)

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Achizitionare KIA SPORTAGE

Post by chinezu81 »

Ai grija mare. De obicei astfel de anunturi sunt tepe, parerea mea. A mai incercat un prieten sa cumpere un Sportage suspect de ieftin, insa cu multe bube ascunse. Daca nu te pricepi ia pe cineva care se pricepe. Ar trebui sa se uite sa nu fie grav lovita si mai ales pe fata. Un expert isi da seama

mirceonel
Posts: 3
Joined: 19 Jul 2014, 19:27
Auto: Alfa Romeo Giulietta

Re: Achizitionare KIA SPORTAGE

Post by mirceonel »

Va multumesc pentru raspunsuri.
Inca nu sunt chiar decis, dar ma mai gandesc. Am mai citit intre timp si mi se pare cam mare consumul, mai ales urban, al acestei variante.
Ceva pareri? Sper ca nu-s off topic :-)

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA SPORTAGE

Post by andytzu »

Consumul urban la AT e undeva la 10. E mai mare decat la alte competitoare din segment dar are 184 cp si trage excelent!

Sent from my Samsung Galaxy S3 via Tapatalk 2

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Achizitionare KIA SPORTAGE

Post by mongol »

O masina similara in Germania pleaca de la vreo 19000 euro. La noi e ieftina din pricina concurentei samsarilor. Iar la noi varianta cu 184 cp e chiar rara. Consumul urban (pt bucuresti) e chiar 11, dar uita-te te rog la aria probleme la sportage si apoi la oricare alta firma concurenta. Plus ca masina mai are 5 ani de garantie. Ce preferi o masina cu un consum mai mare urban sau una cu un consum mai mic dar in care vei baga bani? La grupul vag garantia e doar doi ani iar o galerie de admisie la 2tdi (un defect comun la motorul asta, printre multe altele) e vreo 600 de euro.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA SPORTAGE

Post by andytzu »

Daca te gandesti cumva la Tiguan, pot sa iti spun cu mana pe inima, UITA-L! :)

In ultimii ani, problemele la masinile VW sunt foarte mari! Am avut la serviciu cateva si am avut probleme la injectoare, ambreiaje, pompe motorina etc. Un amic are Tiguan si vrea sa-l vand pentru ca tocmai i-a cazut compresorul de A/C la 50k km.

Daca vrei sa-ti iei masini VW bune, ia-ti dinainte de 2008. Ce e dupa acest an e jale!

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA SPORTAGE

Post by andytzu »

O masina buna, competitoare pentru Sportage si fiabila, este Mercedes GLK. Dar nu cred ca gasesti la banii astia, tre sa mai pui vreo 5-6 mii...

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”