Senzori parcare fata

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Senzori parcare fata

Post by chinezu81 »

Salut! Sportage-ul meu nu a venit cu senzori de parcare fata. As vrea sa ii pun, mi se par foarte utile mai ales la parcarile laterale. Si-a pus cineva? Aftermarket sau originale. Cum merg si cam cat costa?

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Senzori parcare fata

Post by nedan »

Am incercat si eu sa-mi pun dar mi s-a spus in mai multe locuri, inclusiv la IMG, ca nu se pot pune fiindca tot pe fata sunt senzorii de airbag.
Sportage III 1.7DSL 2011

Goran40
Posts: 2
Joined: 28 Aug 2015, 09:58
Auto: Sportage 1.6 GDI CLASSIC 4X2
Location: Cluj-Napoca

Re: Senzori parcare fata

Post by Goran40 »

Si eu am cumparat masina in august 2015, fara senzori, si la partea fata mi-au spus ca e mai complicat si ca din fabrica nu vine cu senzori fata decat daca ai optiunea Smart Parkin Assist. In rest nu prea te incurajeaza sa iti pui senzori fata.
Eu am ramas la cei spate, montati dupa cumparare.

User avatar
P1f
Posts: 4
Joined: 05 Nov 2015, 21:18
Auto: Sportage III 2015

Re: Senzori parcare fata

Post by P1f »

Goran40 wrote:Si eu am cumparat masina in august 2015, fara senzori, si la partea fata mi-au spus ca e mai complicat si ca din fabrica nu vine cu senzori fata decat daca ai optiunea Smart Parkin Assist. In rest nu prea te incurajeaza sa iti pui senzori fata.
Eu am ramas la cei spate, montati dupa cumparare.
Salutare si bine v-am gasit. Si eu am cumparat tot in august, livrata in septembrie la fel fara senzori fata.
Probabil saptamana viitoare o sa incerc sa montez niste senzori aftermarket, nu vad de ce ar fi o problema , se trag fire diferite si se poate monta cu oprire din buton. Masina are deja buton de Parking OFF si am inteles de la dealer ca au mai montat si pe altele. Nu cred ca este nicio legatura cu senzorii de airbag, se aleg 4 locuri, se gaureste bara si firele se trag separat de orice alti senzori.

Probabil se poate monta si camera video in fata dar cred ca ar fi deja prea mult, o sa vad ce imi propune furnizorul si iau in calcul sa montez si asta.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Senzori parcare fata

Post by cmusat2000 »

Salut P1f,

Bine ai venit printre noi, la cati mai multi km fara evenimente iti doresc.
Si pe mine ma intereseaza senzori pe fata, am vazut ca aftermarket ce poate fi luat in considerare ar fi 2 sisteme:

http://www.auto100.ro/auto-senzori-parc ... 4_195.html
sau
http://www.auto100.ro/auto-senzori-parc ... 10404.html

Eun inclin catre MetaSystem.
Te rog dupa ce faci achizitia si montajul sa revii cu mai multe detalii - pret, de unde ai achizitionat, montaj, pozitionare buton activare/dezactivare senzori fata, daca pot fi vopsiti in culoare masinii etc.

Mersi mult.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”