Cimatronic pret

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
neaguovidiu88
Posts: 1
Joined: 27 Jul 2013, 10:11
Auto: ovineagu

Cimatronic pret

Post by neaguovidiu88 »

As dori sa stiu cat costa un sistem climatronic pe un kia sportage 2012. As vrea sa cumpar un sistem de navigatie si unul climatronic, pe site la kia o navigatie costa 1200 euro dar climatronicul nu stiu cat costa. Va multumesc!

muaddib
Posts: 36
Joined: 11 Jun 2012, 09:43
Auto: Sportage III, 2.0DSL, 4x4, AT
Location: Sinaia

Re: Cimatronic pret

Post by muaddib »

Ai un Sportage si vrei sa ii upgrade-zi sistemele actuale, sau ai deja aceste sisteme pe masina, dar sunt defecte si vrei sa le schimbi (si, dintr-un motiv sau altul, garantia nu te ajuta)?

Pentru ca, daca vrei upgrade, diferenta dintre un AC manual si climatronic nu consta doar in aparatul din bord, ci sunt o gramada de alte piese diferite, valve/robineti electonici, senzori, un calculator, etc. ... Si, pe langa multitudinea de piese si munca sisifica, o sa pierzi si garantia... Nu vreau sa te demoralizez, dar ceea ce iti propui este foarte greu de facut pentru o masina veche, si aproape imposibil pentru una noua...

La navigatie lucrurile sunt mult mai simple, pe langa modulul original (scump si destul de ineficient) exista multe solutii aftermarket dedicate pt. Sportage (de la navigatii care se potrivesc la fix in locul din bord pana la suporti de tablete precum cel din poza de mai jos)
Image
[url=http://clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=19982]Kia Sportage III, MY2013, 2.0DSL (134 CP), 4x4, AT, Techno Orange[/url]

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cimatronic pret

Post by BAU »

Nu vrem sa parem invidiosi ptr. ca noi nu avem dar tu vrei sa-ti pui si climatronic si navigatie.
Din fericire eu am cerut masina cu climatronic desi acum, dupa citiva ani de utilizare inca nu stiu de ce este asa de laudat.
Colegul "muaddib" ti-a dat un raspuns pertinent .
Daca nu ai luat masina deja dotata cu asa ceva , mai bine-ti iei una noua, deoarece te va costa cit nu face .
Eu nu am vrut navigatie pe masina ( oricum hartile si programul de navigatie erau slabe) .
Mi-am luat ulterior un GPS cu cca 100 euro de care sint mult mai multumit .
Daca numai navigatia ai gasit-o tu la 1200 euro , cred ca si climatronicul tot in jurul acestei sume s-ar gasi , desi la o configurare ptr. o masina noua ( vezi la RIO) ar costa 130 euro.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Cimatronic pret

Post by DragosB »

colegul neaguovidiu88 doreste practic ceva imposibil,el probabil detine deja un Sportage in versiunea Classic,ori pt a face un upgrade la ce-si doreste ,ar fi trebuit sa aleaga versiunea Style ( include climatronic) + sistem navigatie separat.
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

horia1981
Posts: 7
Joined: 30 Jul 2013, 11:42
Auto: Kia Sportage

Re: Cimatronic pret

Post by horia1981 »

Buna ziua,
In primul rand vreau sa va felicit pentru informatiile postate si munca depusa pana in acest moment. In al doilea rand vroiam (avand in vedere ca o sa devin posesor de Sportage) daca exista solutii pentru montaea unei tablete in bord/pe bord pe care si voi sa o luati in considerare.
Multumesc,

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”