termen de livrare depasit

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
vconstan
Posts: 12
Joined: 17 Aug 2016, 09:43
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by vconstan »

Salut,

ID comanda: 26688. Din cate am inteles, GT-line-urile sunt produse ultimele, iar daca mai ai si optiuni, dureaza mai mult.

E ciudat totusi, caci tu ai un nr de comanda mai mic si tot nu a venit masina...

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: termen de livrare depasit

Post by catalin »

Eu astept de 10 zile sa o aduca de la Bucuresti la Cluj si tot nu au reusit.Cica au fost aglomerati,de zici ca masinile se vand mai ceva ca rosiile si nu mai fac fata.
Golf 7 1.5 Tsi

aqua
Posts: 509
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by aqua »

Mai asteapta cineva in februarie martie masina?
Dupa ce am citit cat s a asteptat la sportage sper sa nu ma prinda pastele fara masina,
Luna de fab ar trebui sa fie februarie.
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

ovidiu.anica
Posts: 53
Joined: 26 Aug 2016, 21:01
Auto: Kia Sportage GT Line 1.6 T-GDI

Re: termen de livrare depasit

Post by ovidiu.anica »

@aqua: Nu ai primit nici un fel de informatie de la dealer? Si eu o astept tot in feb. In 20 Ian am primit un mail cu seria de sasiu (ceea ce inseamna ca masina s-a fabricat), am platit-o iar luni 23 mi s-a spus ca a plecat din fabrica.

Se pare ca parte din masini ajung in Arad(Curtici); nu mai ajung toate in Bucuresti ca pana acum, se pare ca depinde si de zona in care ai facut comanda.

aqua
Posts: 509
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by aqua »

Cand ai facut comanda? Eu am facut in ian, fabr ar trebui in feb si in cel mai optimist caz sa vina in martie
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

amarok
Posts: 53
Joined: 22 Jul 2016, 16:03
Auto: Kia Sportage 2017

Re: termen de livrare depasit

Post by amarok »

Daca ai primit seria de sasiu si ai platit deja...aproximativ 3-4 saptamani sa ridici masina de la dealer. Daca luna de comanda e ianuarie ...probabil aprilie / mai livrarea. Am facut aceste calcule dupa experienta pe care am avut-o anul trecut. Plata avans august. Luna comanda septembrie. Serie sasiu noiembrie. Primire masina decembrie. Sper sa aveti mai putin de asteptat decat mine.
Kia Sportage 2017 1.6 GDI Style InfraredA9, Android Auto & Apple Carplay Ready

ovidiu.anica
Posts: 53
Joined: 26 Aug 2016, 21:01
Auto: Kia Sportage GT Line 1.6 T-GDI

Re: termen de livrare depasit

Post by ovidiu.anica »

@aqua: Daca comanda ai facut-o in ianuarie, la inceputul lunii ca sa o trimita spre fabricatie, atunci posibil ca in feb sa ai serie de sasiu. Dupa plata integrala ei zic un maxim de 21 de zile lucratoare termen de livrare, deci probabil martie.

Daca ai facut comanda undeva spre mijlocul lunii atunci doar in feb se trimite comanda, probabil martie se fabrica masina si aprilie livrarea. (dealer-ul mia comunicat ca doar la inceputul lunii se trimit comenzile din luna anterioara spre fabricatie)

In cazul meu, noiembrie comanda si avans, decembrie trimis la fabricatie, ianuarie confirmat si plata integrala.....momentan astept sa vina.

Sorry to disappoint you, dar asteptarea e cea mai grea :)

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by andrei1271984 »

Am si eu o curiozitate pentru cei ce au ales Sportage GT LINE 1,6.
Care sunt principalele motive pentru care ati ales GT Line?
#-o
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
godoroja
Posts: 80
Joined: 31 Oct 2016, 12:37
Auto: 2013 BMW X5 40d

Re: termen de livrare depasit

Post by godoroja »

Pai la nevasta-mea e simplu. Vroia AWD automata. In Noiembrie nu exista o alta echipare. Si bonus volanul sport si jantele pe 19". Jante numai bune de indreptat
2013 BMW X5 40d
2021 Mini Countryman S All4 Facelift

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by andrei1271984 »

diferenta de pretz?
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
NICU B.
Posts: 54
Joined: 16 Jun 2016, 15:24
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT 4X2

Re: termen de livrare depasit

Post by NICU B. »

Eu am dat comanda și plătit avansul la jumătatea lunii ianuarie. Mi s-a spus că mașina se v-a fabrica în martie, iar termenul estimativ de livrare este 15 aprilie. Din comentariile citite deduc că ar trebui să aștept chiar începutul lunii mai. E mai bine să i-au în calcul o variantă mai pesimistă decât să fiu frustrat că nu se v-a livra mașina când s-a promis. E un model foarte solicitat, iar pe undeva, ăsta e un plus. Nu cred că din acest lanț - producător, transportator, dealer - cineva trage de timp pentru cine știe ce interese. Bineînțeles că ne dorim să intrăm în posesia "jucăriilor" cât mai repede. Dar, în cazul Kia Sportage ... [-X .
Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT Style New Infra Red

aqua
Posts: 509
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by aqua »

ovidiu.anica wrote:@aqua: Daca comanda ai facut-o in ianuarie, la inceputul lunii ca sa o trimita spre fabricatie, atunci posibil ca in feb sa ai serie de sasiu. Dupa plata integrala ei zic un maxim de 21 de zile lucratoare termen de livrare, deci probabil martie.

Daca ai facut comanda undeva spre mijlocul lunii atunci doar in feb se trimite comanda, probabil martie se fabrica masina si aprilie livrarea. (dealer-ul mia comunicat ca doar la inceputul lunii se trimit comenzile din luna anterioara spre fabricatie)

In cazul meu, noiembrie comanda si avans, decembrie trimis la fabricatie, ianuarie confirmat si plata integrala.....momentan astept sa vina.

Sorry to disappoint you, dar asteptarea e cea mai grea :)
da, merci de info, eu am facut comanda in 5 ian, ultima zi de comenzi ca sa intre masina in februarie in productie, altfel intra in martie, asa mi a spus si mie dealerul si de fapt asa scrie si pe foaia de comanda
sper totusi la un mijloc de martie sa vina, daca nu exista alte probleme la fabrica sau de transport
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

MatmaX
Posts: 5
Joined: 31 Jan 2017, 23:30
Auto: Pro Ceed GT Line 1.0

Re: termen de livrare depasit

Post by MatmaX »

Salut!

In cazul meu, s a facut comanda pt un pro ceed gt line pe 4 ianuarie, cu luna de comanda februarie. Dealerul a spus sa ma astept sa intre in productie la sfarsitul lui februarie.
Cititnd comentariile de aici m am cam speriat/intristat. Sper sanu vina mai tarziu de jumatatea lui martie...

ovidiu.anica
Posts: 53
Joined: 26 Aug 2016, 21:01
Auto: Kia Sportage GT Line 1.6 T-GDI

Re: termen de livrare depasit

Post by ovidiu.anica »

Salut,

@ MatmaX: AFAIK, problemele mai mari la livrare erau la Sportage din cauza nr mare de comenzi. Acum poti sa vezi partea plina a paharului: daca vine in martie e perfect ca nu mai trebuie sa investesti in cauciucuri si/sau jante pt iarna. :wink:

@ andrei1271984: Alegerea echiparii GT-Line pt benzina in cazul meu a fost in mare parte determinata de 2 factori: cutia dct, prezenta in momentul comenzii (noiembrie, anul trecut) doar pe acea echipare si in mod clar de pret. (o echipare style cu optionale care sa se apropie de ce are standard GT Line ar fi fost mai scumpa)

Alegerea motorului turbo pe benzina (zicea si gabi in jurnalul sau de bord si ii dau perfecta dreptate) si in cazul meu a fost determinata de diferenta de pret destul de mare dintre el si propulsorul diesel de 185 de cai, tinand cont ca diferenta de consum nu e f mare intre cele 2.

On-topic: A trecut mai bine de 1 sapt de cand am fost anuntat ca masina a plecat din fabrica si inca o astept. :(

MatmaX
Posts: 5
Joined: 31 Jan 2017, 23:30
Auto: Pro Ceed GT Line 1.0

Re: termen de livrare depasit

Post by MatmaX »

Dar voi ați primit o data aproximativa a începerii construcției?
As intreba la reprezentanta... Asa as afla apoi dacă exista sau nu întârziere

Post Reply

Return to “Generalităţi”