termen de livrare depasit

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by DragosB »

hmimilenium wrote:PS: As vrea sa stiu daca pot pune anumite chestii pe masina fara a pierde garantia DAR si fara a fii nevoit sa o fac la reprezentanta: ex Tub Bass etc. Am intrebat de unde am comandat masina si mi-au zis ca doar la ei pot monta asa ceva. Dar de ce? Daca cumperi un cass nou de la o firma, nu iti spuna sa il montezi la ei, ci la o firma autorizata.

Daca stiti ceva in legatura cu acest subiect putin Off-Topic, va rog sa nu ezitati cu informatiile :D Mersi
Politica lor in sensul acesta este destul de neclara,totusi de multe ori aceste informatii ne parvin de la dealer via agentul de vanzari ( consilier vanzari) sau altcineva de la acest departament ,nu de la cineva autorizat sa se pronunte,adica sef service sau o pozitie similara,dar in cadrul service-ului.
Am observat aceasta tendinta la cel prin care am contractat eu masina,referitor alarma,spunandu-mi ca nu se poate monta decat acea necunoscuta Piranha c40,altfel "exista" posibilitatea sa pierzi garantia,etc..,adica nimic concret,oficial,doar o semi-explicatie neoficiala.
Aceeasi persoana n-a fost in stare sa ma lamureasca 2 luni despre roti complete de iarna,discutand insa cu cineva autorizat ,din service - mai precis cel de la piese ,am aflat ( cu regret pt ei,pt. ca am facut un deal cu altii - verbal ,dar il voi respecta) ca se puteau comanda roti complete (jante 16'' otel cu anvelope aferente iarna...nu neaparat exorbitantele jante de aliaj pe 16,la 185 euro bucata,tre sa fii intr-o dunga :lol: )

on topic acum...azi m-au anuntat ca s-a produs masina :wink:
(edit: batut palma cu ei pe 9 iunie)
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

hmmm
Posts: 41
Joined: 02 Aug 2011, 07:53
Auto:
Location: Oradea

Re: termen de livrare depasit

Post by hmmm »

DragosB wrote:...azi m-au anuntat ca s-a produs masina :wink:
(edit: batut palma cu ei pe 9 iunie)

Si cum s-a intamplat asta? Asa simplu,e la sine?Sau ai at tu ceva telefoane sa te interesezi?

Si eu am at avansul pe la inceputul lui Iulie dar nici o veste e atunci.

La avans, ce termen ai primit? L-au depasit? Cu cat?

Eu am primit 31 Decembrie :)) asadar nu stiu la ce sa ma astept...sa vina inainte sau dupa termen.Sincer nu prea imi faceam mari sperante sa ajunga anul acesta dar acum ca am vazut postul tau...i've got high hopes.

Unde ai plasat comanda, la ce reprezentanta?(ce oras)

Mersi frumos de info si felicitari.Sa o folosesti sanatos :)

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: termen de livrare depasit

Post by Nesta3 »

Azi au sosit la MIT Baneasa, 2 platforme pline ochi cu kia sportage...stati pe langa telefoane [-o< :wink:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: termen de livrare depasit

Post by Mihai-Alexandru »

@Hmimilenium

In luna Octombrie s-au produs autoturismele care au luna de productie 07/11. Daca anticipam putin a ta ar trebui sa primeasca seria in 12/11 ; in ceea ce priveste livrarea propriu-zisa este posibil sa nu fie 12/11 deoarece luna este privata de multe zile lucratoare datorita Sarbatorilor de iarna .
Nu este o informatie oficiala, aprecierea mea se bazeaza numai si numai pe istoricul comenzilor din ultimele 3 luni .

Seara faina !
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

hmmm
Posts: 41
Joined: 02 Aug 2011, 07:53
Auto:
Location: Oradea

Re: termen de livrare depasit

Post by hmmm »

Mihai-Alexandru wrote:@Hmimilenium

In luna Octombrie s-au produs autoturismele care au luna de productie 07/11. Daca anticipam putin a ta ar trebui sa primeasca seria in 12/11 ; in ceea ce priveste livrarea propriu-zisa este posibil sa nu fie 12/11 deoarece luna este privata de multe zile lucratoare datorita Sarbatorilor de iarna .
Nu este o informatie oficiala, aprecierea mea se bazeaza numai si numai pe istoricul comenzilor din ultimele 3 luni .

Seara faina !

Mersi frumos de ajutor Mihai. Este foarte binevenita informatia.Cat despre dimensiunile jantelor pe 17 pt Sportage nu ne poti spune nimic? As vrea sa cumpar ceva second pt sezonul rece, am si gasit ceva frumos...dar nu stiu daca se potrivesc. Despre dimensiuni, trebuie ca toate sa fie exacte? Ma refer la J (care mi l-a dat cineva de la kia ca fiind 6.5), la ET (nu stiu nik despre el) in schimb am doar distanta intre prezoane.Oare este suficient?

Multumesc si o seara buna tuturor

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by DragosB »

hmimilenium wrote: Si cum s-a intamplat asta? Asa simplu,e la sine?Sau ai at tu ceva telefoane sa te interesezi?

Si eu am at avansul pe la inceputul lui Iulie dar nici o veste e atunci.

La avans, ce termen ai primit? L-au depasit? Cu cat?

Eu am primit 31 Decembrie :)) asadar nu stiu la ce sa ma astept...sa vina inainte sau dupa termen.Sincer nu prea imi faceam mari sperante sa ajunga anul acesta dar acum ca am vazut postul tau...i've got high hopes.

Unde ai plasat comanda, la ce reprezentanta?(ce oras)

Mersi frumos de info si felicitari.Sa o folosesti sanatos :)

Pai cum sa se intample...acum 7-8 zile am sunat la dealer ( cei din Baneasa,Bucuresti),mai precis la "agentul constatator de comanda"...adica la consilierul de vanzari,si din aproape in aproape mi-a sarit tandara,pentru ca am primit acelasi raspuns ca la precedentele 3 interventii telefonice...adica sa stau linistit,ca masina e-n lucru ( asa mi-a zis si-n august :lol: ...l-am intrebat daca e TIR)...nu mai explic ce nervi m-au apucat.Pe scurt am solicitat sa fiu tratat precum un client,nu aburit.Desigur,nu m-a apucat graba subit,ci faptul ca mi-am amintit ca programul rabla se sfarseste pe 25 nov. , deci ...e pacat sa nu luam bani de la stat ( indirect) ,sunt rare momentele astea in viata,plus ca o livrare in decembrie m-ar fi obligat sa scot din buzunar diferenta,desigur ca as fi facut-o ,dar atunci nu as mai fi inteles asigurarile din iunie,ca sigur prind "rabla"..etc

Avansul l-am dat la inceputul lui iunie,ca dupa cateva zile s-o achit integral - desigur,orice plata facuta la ei in iunie figureaza pe acel formular drept comanda la fabrica pt IULIE !...si tot asa.

Termenul de livrare nu este deloc depasit :wink: ,avand din start 120 zile lucratoare ,prin contract.

Ce este interesant : dupa telefonul meu,au urmat 2 zile cu cateva oferte- masini din stoc fabrica ( nu ddp),de la agent,tot 1.7 Style,pt care as putea opta si sa o am repede;am declinat ofertele,intrucat nici una nu era de culoarea pe care mi-o doresc,din cate inteleg si de pe alte forumuri din Franta sau Italia,destul de putin solicitata( un albastru nemetalizat..)
Apoi surpriza,in a 3-a zi de la eveniment,suna telefonul si domnul reprezentant ma anunta ca masina a fost produsa,sa-mi verific mailul - unde am datele despre serie,etc

Parerea mea este ca s-ar putea si tu sa ai o surpriza placuta anul asta :D
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: termen de livrare depasit

Post by Mihai-Alexandru »

Hmimilenium,

La service-ul nostru am montat numai jante originale Kia, mai exact pt. iarna clientii au optat pt. jantele 17'' tip B ( care exista si pe gama Cee'd / pack sport ) .Acestea potrivesc iar pretul este 665 Ron/ buc.
Ma gandesc ca iarna vei folosi anvelope de 17'' , cele stock de 18'' te-ar arunca la pret undeva la minim 900 Ron/ buc ( fata de cca 600 Ron/ buc pt. 17'' )
In concluzie o echipare de iarna cu jante originale 17'' + anvelope costa cca 1.160 Euro la noi, iar varianta doar anvelope pe 18'' = 880 Euro, motiv pentru care majoritatea alege prima varianta .
Vis-a-vis de dimensiunile jantelor ma informez la colegii din service si revin ,
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by DragosB »

Mihai-Alexandru wrote:La service-ul nostru am montat numai jante originale Kia, mai exact pt. iarna clientii au optat pt. jantele 17'' tip B ( care exista si pe gama Cee'd / pack sport ) .Acestea potrivesc iar pretul este 665 Ron/ buc.
salut Mihai
pretul este in Lei ,inclusiv TVA ?
daca da,este cumva vorba despre jantele care au cod produs 3UF40AC200 ?
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: termen de livrare depasit

Post by Mihai-Alexandru »

DragosB,

Nu am la indeamana codul ca sa pot sa confirm/infirm ; jantele insa sunt acestea :
http://www.kia.ro/ro/showroom/pro_ceed_fl/ Pe cutii tin minte ca aveau si codul, dar mai mult ca sigur la astea te referi si tu .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by nedan »

Eu mi-am luat de jante de tabla de 16 pentru Sportage de aici:
http://www.jantee.ro/Jante-TABLA-16-jan ... -auto.html
Daca nu au aici, cauta dupa cod pe google, poate gaseti in alta parte. Au fost aprox 310 lei bucata.
caucioace mi-am pus din Vitan Bridgestone 215/70 R16 "made in Japan" la 650 lei bucata. O sa te mai coste prezoanele, 20 de bucati 12 lei bucata. Tot din autovit.
Sportage III 1.7DSL 2011

hmmm
Posts: 41
Joined: 02 Aug 2011, 07:53
Auto:
Location: Oradea

Re: termen de livrare depasit

Post by hmmm »

Mihai...ar fii foarte binevenita informatia despre dimensiuni.Iti multumesc.

Nedan, si eu am inteles ca poti pune jante pe 16 la Sportage dar ,,se zice" ca nu arata asa bine.
Nu ne poti pune ceva poze, eu cel putin as fii curios cum arata.Si din punct de vedere al banilor, e foarte avantajos + ca pe sezonul rece, cand mai toate jantele sunt murdare, nu cred ca ar arata atat de rau jantele de tabla.

Toate cele bune.

hmmm
Posts: 41
Joined: 02 Aug 2011, 07:53
Auto:
Location: Oradea

Re: termen de livrare depasit

Post by hmmm »

Imi cer scuze pentru dubla postare...dar nu gasesc butonul de edit...daca este.

Mihai, ce ne poti spune despre optiunea aceea de 184 CP?

Este o resoftare doar? Sau implica componente diferite la motorul de 184 CP fata de cel de 136CP? Gen turbina, injectoare,etc?

La fel si despre consum, este la fel? Sau mai mare?

De asemenea, in funcite de raspunsul tau, sunt curios, daca odata comanda facuta, se poate pune si aceasta optiune, pe ultima suta de metrii?

Mersi mult de ajutor

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by DragosB »

nedan wrote: Eu mi-am luat de jante de tabla de 16 pentru Sportage
foarte bine ai facut,oricum sunt mai indicate iarna cele de otel,daca nu-l deranjeaza vizual pe proprietar( si in general nu vad de ce) - sleauri-eventual un ger maret :P ,mai apare vreo dauna la janta de 18'' si casco zice pas,etc.

Apropo de casco,cei care nu v-o luati in leasing ( si sunteti obligati sa o asigurati) ,faceti-l oricum,e mai buna o acoperire sigura,decat o imagine a masinii nitelus mai "stralucitoare".Eu ,dupa 6 ani fara belele,am avut un accident zilele trecute cu seatul ( acum 9-10 zile a intrat un chior in mine,mi-a facut praf usa de la sofer - neacordare el de prioritate) ,iar azi masina e (ca) noua si nu am dat 1 leu - altfel ar fi costat peste 30 mil toata dandanaia,pt ca ala era asigurat obligatoriu(rca) la o firma din aia la care stai cu lunile si mai vedem noi..

apropo de piulite: la autosoft sunt 8 lei
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by DragosB »

Mihai-Alexandru wrote:DragosB,

Nu am la indeamana codul ca sa pot sa confirm/infirm ; jantele insa sunt acestea :
http://www.kia.ro/ro/showroom/pro_ceed_fl/ Pe cutii tin minte ca aveau si codul, dar mai mult ca sigur la astea te referi si tu .
pai acolo cele de 17'' tip A sunt peste 300 euro...cred ca e vorba de altceva,oricum.
ref tva ?ca nu mi-ai raspuns...probabil 665+tva ,cam atat mi-au cerut si mie la Baneasa.

In orice caz,originale sunt si cele din otel,cel putin la fel de originale ca cele de aliaj :lol: ...la KIA Baneasa se pot comanda oficial si costa vreo 360lei / pe 16'' e adevarat..
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: termen de livrare depasit

Post by Mihai-Alexandru »

Mihai, ce ne poti spune despre optiunea aceea de 184 CP?

Este o resoftare doar? Sau implica componente diferite la motorul de 184 CP fata de cel de 136CP? Gen turbina, injectoare,etc?

La fel si despre consum, este la fel? Sau mai mare?

De asemenea, in funcite de raspunsul tau, sunt curios, daca odata comanda facuta, se poate pune si aceasta optiune, pe ultima suta de metrii?

Mersi mult de ajutor[/quote]

Optiunea HP High Power 184 CP este disponibila incepand cu luna de productie Octombrie , adica 1 luna dupa comanda ta; inca nu am primit Sportage cu acest motor ca sa pot spune mai multe ( in urma unei verificari & test de drum ) dar din punct de vedere teoretic este acelasi ca si 136 CP difera doar softul .
Personal sunt incantat de 136 CP si recomand tuturor potentialilor clienti sa-l incerce iar daca considera ca e nevoie de mai mult sa mearga pe 184 CP, eu unul am considerat ca e suficient si " versiunea normala de putere "
Am dat o geana pe forumul Hyundai intrucat Ix 35 are acest HP de mai mult timp si am inteles ca diferenta se simte doar la acceleratie & consum .
Daca adaugam si diferenta de 1.080 Eur cu tva pentru acesti 48 CP ...devine o chestiune subiectiva .
O comanda deja intrata in luna de productie nu se modifica .
As putea face o concluzie in privinta consumului pt. 2.0 D - 136 CP : cutie manuala mixt cca 7 % / automata cca 8.5 % ( am facut o medie a autoturismelor care vin la service si parerile posesorilor ) .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

Post Reply

Return to “Generalităţi”