termen de livrare depasit

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Crystyan
Posts: 9
Joined: 09 Jun 2016, 07:42
Auto: Sportage 2016 1.7dsl

Re: termen de livrare depasit

Post by Crystyan »

Eu am plătit avansul în iunie. Masina s-a comandat la începutul lunii iulie cu termen de 2 luni maxim 2luni jumătate + luna de fabricație august. Luni se fac 2 săptămâni de când m-a sunat dealerul sa îmi spună ca s a fabricat masina și ca o sa dureze intre câteva zile și maxim 2 săpt pana ajunge! Eram tare curios dacă sunt persoane cu style 1.7 comandate in luna iulie? În cat timp a ajuns masina dvs!?, sau nu a ajuns? Evident in Sept am tot sunat dealerul obținând aceleași scuze cum am mai citit: concedii la fabrica și mai nou concediu al persoanei de la MM care este în legătură cu firma de transport! Ce sa mai zic-dezamagit. Dacă știam de la început ca se duce în 3luni jumate, 4luni chiar din momentul când am dat avansul (17iunie) nu mai cumpărăm.

Chc
Posts: 11
Joined: 11 Jun 2016, 18:37
Auto: -

Re: termen de livrare depasit

Post by Chc »

Ca idee.. transportul este de maxim 2 saptmani cu optiunea tranportatorului de a adauga inca 2 saptamani fara nici o explicatie.
Eu astept un ceed cu luna de productie august si productie efectiva pe 21 sept. Pe 5 oct (2 saptamani de la productie) mi-au spus (IMG) povestea de mai sus cu cele 2 saptamani extra.

In final a plecat miercuri (12 oct) si.... vedem cand ajunge :)

Daca ar spune termenele exacte de la inceput sunt convins ca ar fi persoane care sa renunte la comenzi.

ionut76
Posts: 32
Joined: 03 Jul 2016, 13:53
Auto: Kia Sportage 2015

Re: termen de livrare depasit

Post by ionut76 »

Nu imi vine sa cred ce termene de livrare sunt ! Anul trecut, cind am luat masina sotiei (Sportage 3) am asteptat vreo luna si tot mi s-a parut foarte mult. Anul asta m-am invatat si am mers la Opel de unde am luat un Mokka din stoc si cu reduceri semnificative + 4x4 + bonusuri.
Si ma gindesc ca inainte de 1990 asteptai la o masina si 4-5 ani !

Crystyan
Posts: 9
Joined: 09 Jun 2016, 07:42
Auto: Sportage 2016 1.7dsl

Re: termen de livrare depasit

Post by Crystyan »

Eu am amanat toate vacantele ca vine masina si ies cu ea! La momentul acesta ma gandesc sa cer banii inapoi!! asteptarea asta m a facut sa nu mai imi doresc masina!!

ionut76
Posts: 32
Joined: 03 Jul 2016, 13:53
Auto: Kia Sportage 2015

Re: termen de livrare depasit

Post by ionut76 »

Cere banii inapoi, mai asteapta o luna si prinzi o oferta de final de an, poate chiar cu masina din stoc.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by default »

Nu cred ca la Kia se fac acum reduceri, mai mari decat cele existente.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Smutzy
Posts: 4
Joined: 01 Aug 2016, 22:48
Auto: Kia sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by Smutzy »

Crystyan wrote:Eu am plătit avansul în iunie. Masina s-a comandat la începutul lunii iulie cu termen de 2 luni maxim 2luni jumătate + luna de fabricație august. Luni se fac 2 săptămâni de când m-a sunat dealerul sa îmi spună ca s a fabricat masina și ca o sa dureze intre câteva zile și maxim 2 săpt pana ajunge! Eram tare curios dacă sunt persoane cu style 1.7 comandate in luna iulie? În cat timp a ajuns masina dvs!?, sau nu a ajuns? Evident in Sept am tot sunat dealerul obținând aceleași scuze cum am mai citit: concedii la fabrica și mai nou concediu al persoanei de la MM care este în legătură cu firma de transport! Ce sa mai zic-dezamagit. Dacă știam de la început ca se duce în 3luni jumate, 4luni chiar din momentul când am dat avansul (17iunie) nu mai cumpărăm.
Am comandat masina in prima zi lucratoare din iulie, luna de fabricatie august, style, 1,7 , xenon+spalator faruri, parbriz cu degivrare, senzori parcare, tapiterie bej,roata rezerva, masina s-a produs efectiv pe la sf de septembrie si am ridicat-o de la dealer in 10 oct. Cartea si certificatul de conformitate au venit in ziua urmatoare.
In comanda apar 60 zile calendaristice, in contract 60 de zile lucratoare din luna urmatoare lunii de comanda. Masina s-a livrat in 72 zile calendaristice.
Dealer-ul spune ca de la data fabricatiei cand se comunica si seria de sasiu kia romania livreaza in 21 zile. A mea a venit in mai putin de 21 zile.
Dealer-ul a fost ok, cei de la Kia Romania nu sunt comunicativi.
Dealerul a pus poze cu interiorul pe pagina lui https://www.facebook.com/AutoKinoBv/

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by b76bgaarh »

Super interiorul, culoarea e oauu.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by default »

E vorba de optiunea color-pack? E aspectuoasa, insa se intretine greu. Bine ca nu e piele.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Crystyan
Posts: 9
Joined: 09 Jun 2016, 07:42
Auto: Sportage 2016 1.7dsl

Re: termen de livrare depasit

Post by Crystyan »

Smutzy, sa o stapanesti sanatos, sa te bucuri de ea si cat mai multe drumuri fara incidente! Pe exterior eu am comandat aceasi culoare! Interiorul este woow.
Multumesc si pentru informatie referitor la termenul tau.
Referitor la comanda/contract subscriu: calendaristice vs lucratoare mai exact in contract 60-75 zile lucratoare din momentul comenzii -5 iulie (care defapt trebuia sa fie pe 1 iulie ca doar eu am dat avansul pe 17 Iunie) ceea ce ma impinge pe un maxim de 18OCT. Deasemnea, in contract mai scrie luna de fabricatie August. Ca sa nu mai zic de promisiunea verbala a dealerului cum ca in maxim 2luni jumate ridici masina. Deci atentie, cei ce doriti sa comandati o KIA, nu puneti botul la vrajeala conteaza ce semnati! Cine stie oare, de cate ori, or fi dat masina pe sub mana pana acum!?
Referitor la comunicare nu am primit nici o instiintare ca masina intarzie, trebuie sa suni, sa intrebi, sa te rogi si asa mai departe. Am primit un telefon pe 3OCT ca masina s-a produs iar apoi la cererea mea serie de sasiu in ziua curetnta.
Altcineva cu sportage 1.7 comanda Iulie?

Smutzy
Posts: 4
Joined: 01 Aug 2016, 22:48
Auto: Kia sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by Smutzy »

Multumesc pentru aprecieri.
Nu este nici o optiune suplimentara alegerea culorii crem pentru tapitetie la echiparea style. Alegi negru sau crem. La tapiteria crem atat plafonul cat si stalpii sunt ce culoare neagra. Nu inteleg de ce nu este promovata de dealeri.
Legat de intretinerea interiorului voi vedea in timp daca este chiar o mare bataie de cap.

Blaul
Posts: 21
Joined: 08 Aug 2016, 01:42
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: termen de livrare depasit

Post by Blaul »

Si eu am optat pentru un Style, bej la interior, dar cu piele, reglaje electrice, LCD 8", jbl, stopuri LED...

Si mie mi-au dat verbal termen de livrare 2 luni jumate, dar sa platesc repede avansul pana in data de 5 ca atunci se trimit comenzile si sa nu astept inca o luna.
La inceputul lunii august am tot platit avansul si semnam contractul. Incepuse asteptarea si vazand ca nu am nici o veste, la inceputul lui octombrie ma duc sa intreb statusul; la care primesc raspuns: masina se va produce undeva "pe sfarsit" octombrie. Nici nu am mai zis nimic ca sa nu fi zis ceva nepotrivit, dar sincer sunt destul de dezamagit.
Sper sa am masina pana in Decembrie

alki
Posts: 3
Joined: 22 Jan 2010, 18:19
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by alki »

Va impartasesc si eu experienta mea, poate este de ajutor pentru cei care inca isi astepta masinile.
Am facut contractul si am platit avansul la MIT MOTORS BANEASA pe data de 04.07.2016 pt o Kia Cee'd GT Line 1.0 T-GDI rosu, in contract fiind specificata luna productiei 8 si termen de livrare 60 de zile.
Pe data de 09.09.2016 am fost anuntat de dealer ca masina a fost produsa iar in termen de 14-21 de zile masina va fi livrata in tara.
Pe data de 28.09.2016 am ridicat masina din reprezentanta.

Dotari optionale pe langa cele standard pe de versiune GT Line:
- Geamuri fumurii;
- Faruri tip xenon + sistem adaptare faruri + spalator faruri;
- Bord tip "Super vision + 7" Full TFT LCD info";
- Trapa panoramica;
- Sistem de navigare + Bluetooth + Camera vedere mers inapoi;
- PTC (Positive Temperature Coefficient) heater - pt benzina;
- Duze parbriz incalzite;
- Pachet iarna:
* Volan incalzit
* Scaune sofer si pasager incalzite;
- Pachet Consola centrala:
* Cotiera centrala cu spatiu de depozitare si functie de reglare + fascie culisanta peste suportul de pahare
* Guri aerisire pentru scaunele din spate
* Frana de mana electrica;
- Pachet "Vision":
* Senzor de ploaie
* ECM
* Stergatoare "de-icer"
* Sistem aprindere automata a luminilor;
- Pachet scaune electrice:
* Scaun sofer cu functie de memorare a pozitiei
* Scaun sofer si pasager cu suport lombar reglabil + scaun pasager reglabil pe inaltime.

Cand am ridicat masina din reprezentanta am avut o mica supriza, desi nu comandasem prin optionale "ISG", am primit totusi aceasta optionala. Masina a venit dotata cu aceasta optionala pe care nu am platit nimic suplimentar. Ori a fost o greseala din partea celor de la fabrica, ori a fost un bonus pt cate optionale am pus pe masina :P

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: termen de livrare depasit

Post by darksleep »

Nu cumva ISG-ul e standard pentru T-GDI 1.0 ? In orice caz e o prostie din punctul meu de vedere + enervant.

B575DAG
Posts: 44
Joined: 03 Aug 2016, 12:22
Auto: Sportage 1.7 DSL

Re: termen de livrare depasit

Post by B575DAG »

Salut
Până la urmă a obținut cineva ceva compensații ?
Și dacă da, ce? Accesorii gratuite?
Mulțumesc
Kia Sportage 1.7 DSL Style

Post Reply

Return to “Generalităţi”