termen de livrare depasit

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
rammstein01
Posts: 18
Joined: 17 May 2013, 14:52
Auto: Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by rammstein01 »

horia1981 wrote:Buna ziua,
Mai este cineva in asteptarea masinii? Daca da, va rog sa-mi spuneti si cand a fost lansata comanda. Stiti daca termenele contractuale incep a se respecta?
Multumesc,
salut,
si eu sunt in asteptare am lansat comanda pe 1 iulie cu luna de comanda august. Cei de la dealer mi-au spus ca masina va veni in septembrie, dar eu ma stept sa vina cel mai devreme la sfarsitul lui septmbrie, pana pe 10 august este vacanta la fabrica din Slovacia. Unui coleg i-au spus ca masina vine in iulie insa pana la inceputul lui august nu venise. Asa ca..... avem de asteptat.

do2u
Posts: 1
Joined: 18 Mar 2013, 18:33
Auto: -

Re: termen de livrare depasit

Post by do2u »

horia1981 wrote:Buna ziua,
Mai este cineva in asteptarea masinii? Daca da, va rog sa-mi spuneti si cand a fost lansata comanda. Stiti daca termenele contractuale incep a se respecta?
Multumesc,
Nu se respecta termenele.
Comanda data pe 29 Martie, masina inca nu exista. In schimb exista promisiuni de toate felurile, mai mult sau mai putin ferme, dar care nu cred ca au nici o acoperire.

muaddib
Posts: 36
Joined: 11 Jun 2012, 09:43
Auto: Sportage III, 2.0DSL, 4x4, AT
Location: Sinaia

Re: termen de livrare depasit

Post by muaddib »

Mda, nu s-a reparat nimic de anul trecut... Eu am rezervat-o in iunie 2012, am platit avansul la mijlocul lui iulie, si am primit-o ... pe 24 octombrie. Si nu am comandat ceva special, ci am ales una din cele precomandate de importator la data de 01 iunie 2012.

Masina asta o sa intre cred in istorie, printre cele mai bine vandute modele... :lol: Pur si simplu, toate fabricile, lucrand in 3 schimburi, nu fac fata comenzilor...

PS - Vedeti ca in contract aveti o clauza care specifica cifra de xxx zile lucratoare. In momentul in care le veti depasi, faceti scandal, cereti bonusuri. Eu am primit un set de cauciucuri de iarna bonus.
[url=http://clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=19982]Kia Sportage III, MY2013, 2.0DSL (134 CP), 4x4, AT, Techno Orange[/url]

nevasrl
Posts: 10
Joined: 16 Mar 2013, 22:40
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by nevasrl »

Am semnat contractul si am platit avansul la Mit Motors in aceeasi zi, pe 10 mai 2013. Termen de livrare 60-75 zile, deci ar fi insemnat sa am masina din 25 iulie. De atunci, doar daca sun eu, aud : "apreciem ca veti primi masina pana la 16 august" sau "este plecat directorul de vanzari la producator si joi vom avea un raspuns cert" (au tecut cateva joi) si multe alte gogosi de doi bani. Am uitat : intre timp am achitat in intregime. Incep sa cred ca aceste intarzieri sunt intentionate, pentru a se putea folosi cat mai mult timp de banii nostri. Cand am cerut sa-mi trimita ceva care sa dovedeasca data cand au facut comanda catre producator, au spus ca nu au cum. Poate ar fi bine sa cerem toti macar aceasta dovada, s-ar pute sa ne foloseasca. Ce ziceti ?

horia1981
Posts: 7
Joined: 30 Jul 2013, 11:42
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by horia1981 »

Multumesc, pentru raspunsuri.
Nu ma asteptam ca situatia sa fie atat de dramatica :(
Eu am semnat contractul, platiat avansul in data de 15 Iunie, avand in vedere cele mentionate mai sus cred ca in luna Octombrie o sa primesc masina. Oricum dupa expirarea termenului de livrare (80 de zile) o sa am o discutie aprinsa cu ei.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: termen de livrare depasit

Post by chinezu81 »

E un pic mai complicat in perioada de vara...nu numai la Kia...am un prieten cu termen depasit o luna la noua skoda...eu am luat o pe a mea de la aviatorilor si au respectat promisiunile...am luat-o din stoc, in 2 sapt am avut masina, exact cum au promis...problema e la fabrica, nu la dealeri...

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: termen de livrare depasit

Post by mongol »

Salut, nu cred ca este o problema numai la fabrica. Am achitat masina integral la 09.05.2013,mai precis 24000 euro pe o configuratie de aproximativ 26500 euro. 1000 a fost discountul negociat, iar 1500 rabla, pe care insa ne cred sa o mai pot folosi din cauza lor, desi chiar in acest moment am un tichet pe care as putea sa-l iau la un pret bun. M-a incantat faptul ca am putut achita cash direct in euro, deci fara comisioane nesimtite la banci cu transfer si schimb valutar. Asta doar la cei de la baneasa. Am primit asigurari certe ca masina vine cel tarziu la sf lui iulie. Bineinteles ca pana in ziua de azi, 14.08 nu a fost nici macar fabricata. Cei de la mit motors se spala pe maini, zicand ca n-a fost vina lor, dar ceva e putred. Ducandu-ma intamplator pe la un dealer hyundai, cand a aflat ca deja astept de o luna si mai binebine masina a inceput sa rada (era pe la mijlocul lui iunie), la ei erau o gramada pe stoc, inclusiv configuratii extrem de asemanatoare cu ale mele (diesel, 184 cai, manula, navigatie etc). Cum se poate ca la vanzari mai mari astia sa aibe stocuri si amaratii de la mit motors nu? Din pacate, nu am ce face decat sa astept pana pe 10 septembrie data la care expira si cele 8 saptamani suplimentare si sa-mi iau banii inapoi. Este in mare parte vina mea, nu trebuia sa platesc un produs care nu exista. Vrei bani, da masina!

petrique2002
Posts: 35
Joined: 25 Aug 2007, 17:27
Auto: KIA Sportage III 2.0 DSL AWD

Re: termen de livrare depasit

Post by petrique2002 »

mongol wrote:Salut, nu cred ca este o problema numai la fabrica. Am achitat masina integral la 09.05.2013,mai precis 24000 euro pe o configuratie de aproximativ 26500 euro. 1000 a fost discountul negociat, iar 1500 rabla, pe care insa ne cred sa o mai pot folosi din cauza lor, desi chiar in acest moment am un tichet pe care as putea sa-l iau la un pret bun. M-a incantat faptul ca am putut achita cash direct in euro, deci fara comisioane nesimtite la banci cu transfer si schimb valutar. Asta doar la cei de la baneasa. Am primit asigurari certe ca masina vine cel tarziu la sf lui iulie. Bineinteles ca pana in ziua de azi, 14.08 nu a fost nici macar fabricata. Cei de la mit motors se spala pe maini, zicand ca n-a fost vina lor, dar ceva e putred. Ducandu-ma intamplator pe la un dealer hyundai, cand a aflat ca deja astept de o luna si mai binebine masina a inceput sa rada (era pe la mijlocul lui iunie), la ei erau o gramada pe stoc, inclusiv configuratii extrem de asemanatoare cu ale mele (diesel, 184 cai, manula, navigatie etc). Cum se poate ca la vanzari mai mari astia sa aibe stocuri si amaratii de la mit motors nu? Din pacate, nu am ce face decat sa astept pana pe 10 septembrie data la care expira si cele 8 saptamani suplimentare si sa-mi iau banii inapoi. Este in mare parte vina mea, nu trebuia sa platesc un produs care nu exista. Vrei bani, da masina!
Fara iz de cearta te intreb, tu chiar nu stiai de faptul ca la Kia Sportage e termen de asteptare maaaaree? Nu ai facut si tu o munca de cercetare inainte de a da 24000 de euro pe o masina. Daca o faceai ai fi aflat ca timpul asta de asteptare mare nu e doar la MIT, nu doar in Romania ci peste tot. Multe forumuri sunt pline de utilizatori care s-au plans de timpul mare de asteptare, indiferent ca vorbim de Romania, Anglia, Germania etc. Deci oricat am vrea noi sa carcotim problema nu e locala ci coreeni nu s-au asteptat la un asemenea volum de vanzari pentru ca e o supermasina la un pret foarte atragator si d'asta nici pana acum nu au reusit sa isi faca stoc si chiar daca au separat fabricile Hyundai/Kia tot au probleme la livrare.
La Hyundai au pe stoc pentru ca la ei sunt preconfigurate. Nu mai poti sa pui tu absolut nimic in configuratie, poate niste amarati de senzori de parcare pe care ii instaleaza local dealer-ul de gura ta. Eu am vrut sa iau ix35 si la o varianta intermediara de dotari care e mai scumpa decat ce am acum nu avea nici macar pilot automat ceea ce mi s-a parut stupid. Dar asta e piata auto.
Acum ce mai poti face e fie sa astepti si eventual sa mai ceri un bonus de la dealer sau cand expira termenul iti iei banii inapoi si iei altceva.
Un lucru e sigur totusi, masina nu te va dezamagi, si asta o poti citi bineinteles pe orice forum :)
Bafta!

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: termen de livrare depasit

Post by mongol »

Multumesc, asta in primul rand. Da, stiu de termenele mari si intarziate de livrare ale masinii, pentru ca o urmaresc de mult timp. Masina a fost in carti si anul trecut, dar am renuntat tocmai din cauza timpului de asteptare exagerat, luand pana la urma altceva. Anul asta problema a fost tocmai asta ca pana la inceputul lui iunie s-au respectat termenele. Nu depasirea termenului de livrare ma deranjeaza in mod deosebit (mai am inca doua masini), ci importatorul. El este obligat prin contract sa anunte masinile disponibile precomandate de el (stocurile adica), lucru pe care nu l-a facut. Le-am atras atentia de acea masina pe care a gasit-o in iunie un coleg de forum pe stoc (184 cai AT) la care ei imi spun ca asa ceva nu exista. Nu era intr-adevar manuala, cum vroiam eu, dar cred ca faceam un compromis. Minciuna si nesimtirea, asta de fapt ma deranjeaza cu adevarat (nu am primit de la ei nici macar un telefon). Si asta nu cred ca esteproblema fabricii Kia.
Faza cu uzina care nu face fata e de discutat. Vw tiguan se vinde mai bine in Europa, conform datelor oficiale, si nu astepti la el 5 luni. Iar uzina Kia e, conform dealarului, "ultimul racnet".

petrique2002
Posts: 35
Joined: 25 Aug 2007, 17:27
Auto: KIA Sportage III 2.0 DSL AWD

Re: termen de livrare depasit

Post by petrique2002 »

Mda, ciudat ca nu au anuntat stocurile, eu asa am luat-o pe a mea. In fine, cred ca problema asta de nesimtire si minciuna se rezuma la nivel de individ, nu la politica de dealer. Eu tot de la MIT am luat masina insa am fost super multumit de agent pentru ca a fost foarte transparent cu tot, indiferent ca era de bine sau de rau.
Nu toata lumea e facuta sa faca vanzari se pare.
Bafta multa cu masina si sa auzim de bine.

nevasrl
Posts: 10
Joined: 16 Mar 2013, 22:40
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by nevasrl »

Nu cred ca agentul de vanzari are vreo legatura cu intarzierile. Practic, dealerul se foloseste de sume impresionante (numai de la mine 23000 EU) timp de cateva luni bune cu dobanda zero. Asa cum scriam mai sus, ca sa vad cand au facut comanda catre producator, am cerut o copie dupa aceasta si au spus ca "sistemul nu le permite". Din acest motiv agentul este obligat sa ne abureasca pe cat posibil mai mult timp. Daca suntem mai insistenti, sau ajungem sa cerem banii inapoi, ne scot ochii cu niste anvelope de iarna sau altceva. Se compara pretul anvelopelor cu dobanda pe 4-6 luni la un credit ???

muaddib
Posts: 36
Joined: 11 Jun 2012, 09:43
Auto: Sportage III, 2.0DSL, 4x4, AT
Location: Sinaia

Re: termen de livrare depasit

Post by muaddib »

Cred ca si anul asta, ca si anul trecut, fabrica din Slovacia e inchsa in august. Pentru concedii si pentru schimbarile de pe linia de productie (trecerea la modelul 2014).
Deci, vestea proasta e ca livrarile se mai amana, vestea buna e ca masinile voastre vor fi MY2014.
[url=http://clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=19982]Kia Sportage III, MY2013, 2.0DSL (134 CP), 4x4, AT, Techno Orange[/url]

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: termen de livrare depasit

Post by mongol »

Vestea cu adevarat buna e daca am primi facelift-ul. Cel cu bordul nou. Dar asta e bineinteles doar un vis.

gteisan
Posts: 52
Joined: 16 May 2013, 20:33
Auto: Sportage 1,7 DSL 2013

Re: termen de livrare depasit

Post by gteisan »

Comanda mea este data la 14 iunie iar termenul de livrare este de 60-90 zile (14 septembrie). Din ce vad aici se pare ca nu o voi primi la timp.
Cat despre facelift, ar fi super sa primesc noul model dar n-am gasit nimic scris legat de facelift la fabrica din Slovacia.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: termen de livrare depasit

Post by mongol »

Asta cu facelift-ul era doar o vorba. E bine si daca primim macar ce am comandat. Azi m-a sunat dealer-ul meu care a fost in concediu (de la Mit Motors) si m-a anuntat ca s-au produs toate comenzile aferente lunii aprilie, urmand a se produce si comenzile lunii mai. Ce sa zic, Doamne ajuta!

Post Reply

Return to “Generalităţi”