Sportage HEV vs PHEV

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Sportage HEV vs PHEV

Post by weeezer »

Salutare.

Oficial, stim care sunt diferentele dintre cele doua tipuri de hibride Sportage. Portbagaj mai mic, rezervor mai mic, masa mai mare, cai mai multi (dar in final performante similare), plus, evident, incarcarea la priza (in cazul modelului Plug-In).

Intrebarea mea este alta, o chestie despre care nu am gasit prea multe informatii. Cum functioneaza Plug-In-ul atunci cand nu este incarcat la priza (in speta, cand bateria este goala)? Eu credeam (si mi s-a si spus, de la reprezentante), ca PHEV-ul este fix un HEV, cu posibilitatea de a fi incarcat la priza. Insa dupa ce l-am condus, senzatia mea este ca atunci cand bateria e goala, masina merge pur termic, scotand (in oras, la ora de varf, consumuri gen 11% la mers domol, fata de 1-6% cu bateria la un oarecare nivel de incarcare (>50%).

Si in situatia asta, intrebarea este, merita sa iti iei PHEV (care este destul de aproape la pret fata de modelul Full Hybrid, dupa aplicarea discounturilor date de Rabla si ecotichet), daca nu o vei incarca constant la priza?

In review-uri, HEV-ul scoate consumuri urbane de 6-7%, in real life.
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Sportage HEV vs PHEV

Post by natarau »

Parere personala, PHEV merită pentru oraș doar dacă ai posibilitatea să o încarci acasă sau la muncă. Nu ai, HEV e mai potrivită.
Eu as fi luat PHEV clar, pentru ca am unde sa o încarc. As fi luat și HEV dacă găseam. Dar, după ce am așteptat de mi s-au lungit urechile după un Xceed (6 luni) și am aflar că nu se știe dacă mai vine anul asta, am luat MHEV pentru că asta avea dealerul deja pe drum. Îmi pare și nu rău, pentru că m-ar fi ajutat full hybrid sau plugin, dar nu mai eram dispus sa fac anul fără mașină.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage HEV vs PHEV

Post by Nesta3 »

Dacă vrei cu tărie sa descarci bateria, o poți face, dar din ce stiu, mai puțin de 10% nu o poți descarca si atunci intra termicul.
Cel mai ok e sa mergi cu ea pe auto sau cum ii zice la modul ala.Ea știe când sa meargă strict pe electric, când sa comute pe termic, când sa meargă pe termic si sa încarce si bateria.
Dacă stai la curte si ai unde sa o încarci, mergi strict pe electric.Ei zic 65km autonomie, dar si un 40km reali sunt suficienți pentru drum in oraș.
PHEV e strict pentru cine are posibilitate de încărcare acasă, pentru cine dorește un consum infim de 2-3%, adică la jumătate fata de un HEV si aproape 100% economie fata de un 1.6Tgdi MHEV.
Trebuie sa iei in considerare ca la revizie vei avea de fapt 2 revizii, una pe termic si una pe electric.Pe grupul de Hyundai au pus facturile de la revizii si sub 1000 lei nu au fost.Pusesem si eu una pe aici.
Ca si concluzie, având in vedere prețurile actualizate pentru întreținere, fie ca vorbim de ceed,sportage etc sunt ridicate bine, trebuie sa vezi ce se potrivește mai bine: dai un ban dar mergi moka(exagerat, dar fata de consumurile de suv postate pe aici, e lux phev), sau alegi varianta mhev, care e cu ceva mii bune de euro mai ieftină,dar consum de suv, adică 9-10 sau chiar mai rău.
Sau îți iei electrica, dacă ai posibilitatea de încărcare la curte.Costurile de exploatare și întreținere le-am mai menționat și nu are rost comparația cu termica.
Trebuie sa îți înțelegi nevoile, ca o electrica, indiferent de marca și autonomie, nu e o masina la fel de polivalenta ca una termica, și aici ma refer la comoditatea unora, infrastructura(deși e plină țara de stații,mai puțin prin colțuri uitate de lume).Dar la ce prețuri sunt la combustibil și mai pui și întreținerea, ti se cam ia.Dar masina e o necesitate, nu e o investiție și trebuie sa alegi răul al mai mic.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

BlueOne
Posts: 55
Joined: 15 May 2022, 02:10
Auto: -
Location: Romania

Re: Sportage HEV vs PHEV

Post by BlueOne »

O mica completare la cele doua posturi anterioare -
La PHEV, din cate am inteles, se intampla urmatorul fenomen: atunci cand se termina o buna parte din baterie (dar nu mai putin de 10% cum spunea Nesta3) trece din modul pur electric in modul hibrid. In modul hibrid functioneaza ca atare (adica cum zicem noi, ca HEV) cu diferenta ca ai aproape 300 kg in plus (datorita bateriei mai mari), prin urmare phev-ul nu mai este atat de eficient si ce castigi in oras pierzi in afara lui. Din acest punct de vedere, PHEV-ul este recomandat daca ai unde sa il incarci zilnic si mergi mai mult in oras (acolo unde este el eficient de fapt si are sens). Daca mergi combinat (extraurban, autostrada) sau nu ai unde sa il incarci zilnic, HEV-ul este de departe cea mai buna varianta pentru ca asigura atat autonomie cat si eficienta. Sa nu uitam, printre altele, ca si incarcatul acasa presupune un cost - si inca nu unul mic! avand in vedere ce preturi sunt la energia electrica..

Personal, cred ca HEV-ul este combinatia cea mai buna in momentul de fata daca facem o mediere a tuturor variabilelor - incluzand pe langa costuri si comportamentul masinii (sportivitate, cuplu mare disponibil de la 0 rpm, etc).

PS: Asteptam posesorii de PHEV-uri sa ne dea mai multe detalii sau sa ne povesteasca din experienta lor

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sportage HEV vs PHEV

Post by weeezer »

Experienta mea: drum de 25 de km, 5 in Bucuresti si 20 in afara, dar in general limitat la 60 km/h. Mersul cu viteza constanta mentinuta din pedala de acceleratie mi-a aratat la sfarsitul drumului un consum de 20.0 L/100 km. Cu bateria incarcata, mentionez. E drept ca mare parte din drum, la atitudinea asta, era pe Charge activ (nu pe Regen), un 75%. Ca posesor de motor pe benzina, am zis ca asta e abordarea potrivita pentru eficienta optima. Gresit, se pare ca sunt niste trickuri care iti imbunatatesc radical consumul, la nivel de aproximativ 5L/100, atat intraurban cat si pe drumuri extraurbane cu limita de 100 km/h (am vazut teste de consum care ofera rezultatele astea, avand, iarasi subliniez, bateria goala!).

Asadar intr-adevar, trebuie invatat cum se conduce eficient un hibrid, la fel ca in cazul unei masini electrice. Eu deocamdata nu am reusit sa o fac, pentru ca P.S.

P.S. la intoarcere, acelasi drum, aproximativ acelasi stil de condus, 7.3%. #-o
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sportage HEV vs PHEV

Post by weeezer »

Pentru ca nu mai pot edita, vin cu LE-ul aici.

Din ce am citit pe forumul Hyundai, acel consum de 20% e din burta, posibil sa fie un bug ceva.
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

Dxc
Posts: 9
Joined: 05 Mar 2022, 17:37
Auto: Kia
Location: Bucharest

Re: Sportage HEV vs PHEV

Post by Dxc »

Salut,

O intrebare legata de Sportage HEV, ecobonusul dat de stat de 3500 euro sau 4000 cat este, cum il pot accesa? Trebuie sa vorbesc cu dealerul si el se ocupa? Sau eu trebuie sa fac ceva. Multumesc

CostynNE
Posts: 55
Joined: 03 Sep 2018, 18:19
Auto: Sportage2018 1.6 GDI Plus+
Location: Bucuresti

Re: Sportage HEV vs PHEV

Post by CostynNE »

Salut.

La HEV poti lua maxim 3018€ echivalentul in lei.
Astazi vorbim de 15000Ron cu conditia sa ai 2 rable, ambele sub Euro3 deci automat mai vechi de 12-15ani.

Trebuie sa te ocupi tu de procurarea actelor necesare aplicarii pt rabla. Mai gasesti detalii pe rabla.ro.
Tocmai ce am finalizat procesul si ce zic ei acolo, aia ai nevoie. Minus copiile legalizate, alea pot fi copii simple ale actelor de la masina/masini.

Spor!

dragosno1
Posts: 2
Joined: 21 Jul 2022, 13:42
Auto: sportage phev
Location: galati

Re: Sportage HEV vs PHEV

Post by dragosno1 »

am inteles ca pentru persoane fizice nu mai e functional acum programul rabla. cica de la toamna se poate accesa.

CostynNE
Posts: 55
Joined: 03 Sep 2018, 18:19
Auto: Sportage2018 1.6 GDI Plus+
Location: Bucuresti

Re: Sportage HEV vs PHEV

Post by CostynNE »

Eu tocmai am finalizat procesul de achizitie pe 25 iulie. Mi-e greu sa cred ca nu mai sunt fonduri. Probleme sunt la full electric, acolo nu mai e buget din ce am inteles de la dealer.

Post Reply

Return to “Generalităţi”