Livrare modele Sportage 2022.

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Dinu01
Posts: 15
Joined: 12 Feb 2022, 14:41
Auto: Kia Sportage 2022 HEV
Location: Timisoara

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Dinu01 »

Eu ma aflu in aceeasi situatie. Am comandat masina pe 12 Februarie 2022, GT-Line HEV 4x2 + optionale si nu am idee cand o sa ajunga.. nu prea vad ce putem face decat sa asteptam, cel putin in baza noului contract semnat in noiembrie, dealerul e acoperit destul de bine..

geo78
Posts: 3
Joined: 13 Jul 2022, 09:23
Auto: VW GOLF 6 VOLVO S40
Location: BRASOV

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by geo78 »

Salut!
Si eu sunt in acceasi situatie, am comandat pe 23 februarie 2022 o SPORTAGE MHEV 4X4 BUSINESS LINE + optionale. termen initial iunie 2022 apoi octombrie 2022 si nici o informatie despre cand ajunge....la mijlocul lui octombrie am fost informat ca masina nu se mai fabrica pentru ca se trece la modelul 2023, fapt pentru care am semnat noul contract cu termen de livrare 5 luni incepand cu 1 decembrie 2022. saptamana trecuta am sunat la dealer si acesta nu avea nici o informatie despre masina....in Mai imi expira si tiketul remat...
In asteptare KIA SPORTAGE MHEV 4X4 BUSINESS LINE MY23

User avatar
Eddi28
Posts: 18
Joined: 07 Dec 2021, 18:56
Auto: KIA Sportage HEV GT-line 4x2
Location: Focsani

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Eddi28 »

thecossack wrote: 26 Feb 2023, 17:31 Salut tuturor,

Am citit periodic mesajele din acest topic și într-un final m-am hotărât să postez, frustrat fiind de întârzierea livrării vehiculului și de lipsa comunicării oricăror detalii relevante din partea dealerului și a fabricii.
...
Salut,

Înțeleg perfect ceea ce simți după atâta așteptare. Același scenariu s-a repetat de nenumărate ori, și pe acest forum, și pe alte grupuri cu doritori de KIA Sportage nou.

Și eu am plasat comanda online (prin email) exact în aceeași zi - 26 ian 2022. Un 4x2 MHev GT-Line cu alte câteva opțiuni.
De tichetele Rabla m-am ocupat singur, iar la presiunea agentului de vânzări am reușit să fiu admis cu cele 2 rable în prima sesiune a lui 2022 (februarie 2022). Valabilitatea acestor tichete era de 300 de zile (decembrie 2022).

În toate acele luni de așteptat, am întors și eu problema pe toate părțile și am început să mă documentez.

Observații personale desprinse în urma experienței avute:
1. ca viitor client, nu ai parte de transparență și comunicare. În continuare consider că a mea comandă nu a fost înaintată mai departe către fabrică. Refuzul dialogului pe acest subiect, precum și ridicatul din umeri și pasa responsabilității către partea neprezentă la discuție mă fac să continui să cred în acest scenariu. Ce era atât de greu de comunicat - comandă efectuată în x ianuarie, comandă înregistrată la fabrică în x martie. Statusul comenzii - pending... Ar fi fost de ajuns și le-ar fi oferit credibilitate.
2. motivul invocat de fiecare dată - probleme mari la fabrică (că lipsește piesa X, ansamblul Y, că războiul a afectat lanțul logistic, că e închisă fabrica toată luna august, că că că...). De fiecare dată - verbal. De fiecare dată - actorul lipsă. Însă nu există un singur comunicat oficial în acest sens. Ba din contră, se expun rezultatele extraordinare și cifrele record ale producției și vânzărilor KIA în Europa.
3. acum, că mi-am văzut sacii în căruță, și am avut discuții cu reprezentanți din alte țări europene (Suedia și Polonia), pot spune că problema la noi e un meci intern între importator și fabricant. Ei știu ce au de împărțit și de la ce s-au luat, dar cert e că noi, consumatorii, avem de suferit și nimeni nu ne protejează. ANPC le cam ține partea din câte observ... Eu am o sesizare depusă la ei în luna iunie 2022, fără răspuns.

Am decis în decembrie că nu voi mai încheia un nou contract, am solicitat rambursarea avansului, penalitățile conform contractului (5%) și contravaloarea plătită pe fiecare Rablă (3500 lei x 2). Bineînțeles, dealerul nu a vrut să audă de astfel de pretenții. Doar avansul și atât. Penalizări nu au de ce să ofere pentru că sunt probleme de fabricație, iar de rable, nu îi privește. Să cer banii aceștia de la importator.

Ceea ce am și făcut, am trimis o cerere cu toate aceste solicitări, cu date concrete oficiale la nivel european (din rapoarte ACEA) pentru a demonstra „problemele mari” de producție, deci că sunt îndreptățit să primesc și penalizările. Iar de rable, am demonstrat cu documente și cu capturi de ecran că agentul de vânzări e cel care a grăbit procesul și care a înregistrat rablele în sistem. Voucherele urmau să expire peste 2-3 săptămâni de la notificarea lor din noiembrie. Iar în cazul unui răspuns negativ voi adresa aceste solicitări printr-un avocat.

La scurt timp am primit un răspuns sec: cererea a fost aprobata, dealerul va suporta și celelalte pretenții financiare. Și așa a și fost.
Din acest punct, am abordat dealeri din afară dispuși să vândă unui cetățean străin. Am găsit o variantă foarte ok în Polonia și în 2 săptămâni am avut mașina în parcare. Muuult peste ceea ce am comandat inițial și la o diferență de preț acceptabilă. O mașină extraordinară.

PS: Tot aici am intermediat apoi o comandă custom pentru un amic. Care este deja confirmată pentru livrare la începutul lunii aprilie.
KIA Sportage GT-Line HEV 4x2

thecossack
Posts: 3
Joined: 26 Feb 2023, 14:55
Auto: Skoda Octavia
Location: București

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by thecossack »

anonkiasp wrote: 26 Feb 2023, 20:38 Probabil ca cel mai bine iti va raspunde un avocat, depinzand de ce scrie in contract. Dar noul contract iti este dezavantajos fata de vechiul
Sigur ca un avocat m-ar putea ajuta, dar au prostul obicei sa ceara bani :) .
anonkiasp wrote: 26 Feb 2023, 20:38 In ceea ce priveste discriminarea, da-mi voie sa nu cred: de ce ar discrimina Kia piata Ro si nu cea din Ungaria, Croatia, Bulgaria, piete mai mici ? De ce ar discrimina Kia piata din Ro si Hyundai nu, desi face parte din acelasi grup ? si la capacitati de productie asimilare ale celor doua fabrici ?
Nu am nicio dovada ferma in sensul asta, e doar o presupunere bazata pe verificarea estimarilor de livrare din UK, Germania si alte tari vest-europene (informatii disponibile online) - poate sunt si alea gresite si realitatea e alta. Incerc doar sa imi explic cum e posibil sa dureze atat de mult, si ma intreb si de ce nu regasesc informatii cum ca livrarea ar dura la fel de mult in vest.
Dinu01 wrote: 26 Feb 2023, 23:05 Eu ma aflu in aceeasi situatie. Am comandat masina pe 12 Februarie 2022, GT-Line HEV 4x2 + optionale si nu am idee cand o sa ajunga.. nu prea vad ce putem face decat sa asteptam, cel putin in baza noului contract semnat in noiembrie, dealerul e acoperit destul de bine..
Trist...
geo78 wrote: 27 Feb 2023, 09:52 in Mai imi expira si tiketul remat...
Din ce imi amintesc imi expira si mie in martie, doar ca am (in scris) informatie de la dealer cum ca vor acoperi ei contravaloarea daca pastrez comanda.

thecossack
Posts: 3
Joined: 26 Feb 2023, 14:55
Auto: Skoda Octavia
Location: București

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by thecossack »

Eddi28 wrote: 27 Feb 2023, 15:45 Salut,

Înțeleg perfect ceea ce simți după atâta așteptare. Același scenariu s-a repetat de nenumărate ori, și pe acest forum, și pe alte grupuri cu doritori de KIA Sportage nou.

...
Merci frumos pentru raspuns si felicitari pentru recuperarea banilor! O sa incerc o abordare similara daca nu se misca nimic In curand. Partea proasta e ca noul termen pentru mine este 1 august 2023 (8 luni de la 1 Decembrie), dar am confirmarea scrisa de la dealer ca ma pot retrage oricand primind avansul...despre 5% si tichetele REMAT nu stiu...

In orice caz, mi-ai dat speranta ca se poate rezolva situatia asta cumva, si faptul ca ai gasit stoc la dealeri din afara RO demonstreaza ca ei nu se lovesc de aceleasi probleme ca si noi.

avi417
Posts: 2
Joined: 15 Feb 2023, 23:47
Auto: Kia Sportage
Location: Bucharest

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by avi417 »

Salutare,
Sunt si eu unul din cei care au dat comanda in ianuarie 2022 si au fost anuntati in octombrie ca trebuie refacut contractul. As vrea sa va povestesc experienta mea, mai mult pentru cei care inca asteapta dar si pentru cei care au renuntat. Desi planuiam sa astept cu postarea pana in momentul cand primeam masina, comentariile anterioare au grabit un pic acest text.
In octombrie am acceptat totusi conditiile acelea (incertitudine legata de pretul final, livrare in 8 luni incepand din decembrie cu o asa zisa "prioritate" verbala la livrare, "garantia" ca daca expira rabla vor acoperi costurile, etc, s-a discutat destul de mult pe tema asta in acea perioada, vedeti paginile anterioare) pentru ca mie chiar imi place masina si nu vreau altceva.
Din cate am inteles de la dealer au inceput sa se produca si cumva ma consider norocos pentru ca pe la inceputul lui februarie am fost anuntat ca intr-o saptamana se va produce masina. Acum o saptamana am primit factura impreuna cu vestea ca este in tranzit si astept sa ajunga masina la reprezentanta.

Anticipand unele intrebari, las unele detalii legate de situatia mea:
Model 1.6 T-GDI MHEV 7DCT HP 4x2 GT Line MY23 cu toate optionalele mai putin suspensia adaptiva si jantele de 19.
Rabla rezolvat din iunie, expira undeva in martie.
Pretul final a ramas acelasi stabilit in ianuarie 2022!
Dealerul este International Motors Group (Kia Jilava)

Da, e neplacut ca s-au intarziat livrarile dar, ma gandesc ca totusi se fac niste eforturi pentru cei care asteapta. Nu pot sa va confirm daca faptul ca expirau tichetele rabla si ar fi trebuit sa suporte ei diferenta a fost un factor luat in seama pentru productie sau pur si simplu faptul ca se incearca o prioritizare a comenzilor refacute in octombrie.
Succes celor care inca asteapta.

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

Si eu sunt cu comanda refacuta in octombrie, dar pentru HEV 6AT. Nu ma deranjeaza atit asteptarea cit lipsa de informatii. Mi s-a spus atunci ca decembrie e 50/50 sanse sa vina masina. S-a facut Martie si inca nu se stie nimic ... doar sperante ca va veni curind. Acum 4 ani cind am luat Mazda, am facut comanda in iulie , deja se stia VIN-ul si luna de livrare octombrie. Am senzatia ca nici fabrica nu stie cind va produce masinile.

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by moguai »

Mda, e clar. Daca voi cu niste comenzi din ian-feb-martie inca n ati primit masina, eu cu august 2022 promisa in martie nu mai am nici o asteptare. Cred ca ar trebui sa ma gandesc serios la anulare comanda
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

aqua
Posts: 511
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by aqua »

in oct 2022 ziceam asa
"eu nu-mi dau seama cum va bagati la comenzi cu termen 8, 10 luni, asta in cazul in care nu se fac 12 luni
eu am avut timp de asteptare 2 luni cum era in 2020 si tot m-am sucit de vreo 2 ori ca mai vedeam ba un kodiak pe stoc, ba un superb scoase la pret bun
pana la urma am ramas pe comanda de sportage dar un an de zile sa astepti o masina ... intr-un an de zile nici banii nu mai sunt bani, nu mai zic de contextul actual"
si cam asa se intampla azi, livrarile au luat-o razna, daca sunteti dispusi sa asteptati de la un an in sus ...
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DragosB »

Eddi28 wrote: 27 Feb 2023, 15:45

3. acum, că mi-am văzut sacii în căruță, și am avut discuții cu reprezentanți din alte țări europene (Suedia și Polonia), pot spune că problema la noi e un meci intern între importator și fabricant. Ei știu ce au de împărțit și de la ce s-au luat, dar cert e că noi, consumatorii, avem de suferit și nimeni nu ne protejează.
E o presupunere sau ti-a confirmat cineva ?
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

Este prima oara cind primesc un răspuns cit de cit concret. Mașinile sa fac în funcție de componentele pe care le au. Nu am intrebat ce din configurația mea lipsește...

User avatar
Eddi28
Posts: 18
Joined: 07 Dec 2021, 18:56
Auto: KIA Sportage HEV GT-line 4x2
Location: Focsani

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Eddi28 »

DragosB wrote: 01 Mar 2023, 16:24 E o presupunere sau ti-a confirmat cineva ?
E doar părerea mea. Și am ajuns la această opinie după ce am stat de vorbă mai în detaliu cu un dealer suedez și unul polonez.
Pentru că îi simțeam mirați de faptul că am așteptat aproape 1 an la noi în țară și că sunt hotărât să cumpăr o mașină din afară, i-am întrebat direct - cum e la ei situația cu așteptarea comenzilor. Cât durează, în medie? Răspunsul a fost între 5-6 luni. Dar au avut mașini care au venit chiar și în 3 luni. Foarte puține excepții la 8 luni, dar doar pentru modelul PHEV.

Chiar l-am făcut pe suedez să se amuze la un moment dat pentru că am văzut că nu are nicio benzinară simplă sau mHev pe stoc. Și l-am întrebat dacă aș da o comandă nouă de mHev Gt-line cam care ar fi estimarea de producție. După câteva momente de liniște, cică ...niciodată! :D Și a început apoi să râdă. Și mi-a zis că în Suedia doar HEV și PHEV se comercializează. Eu am fost wtf... și la HEV aveți termen de producție de 5-6 luni? Cică da. Și chiar avea pe stoc vreo 3 modele.

Asta în condițiile în care la noi, HEV GT-line dotate full nu cred că s-au livrat mai mult de câteva zeci de mașini până la finele anului trecut.
De asta cred că problema e în relația directă dintre importator și fabrică.
KIA Sportage GT-Line HEV 4x2

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

Si eu cred ca problema e la importator. Si explicatia e data de avansul de 20%, pe cind la Hyundai un coleg a platit 5000 ron pt un Tucson HEV full in sept 2022.

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by bobbo1981 »

Eu constat și alta problema la mai mulți producători auto.
Nu mai sunt asa deschiși la fabricarea de mașini personalizate cu opțiuni de client.
Ei fabrica serii de mașini identice ca dotări, chiar cu opționale fata de dotarea standard. Astfel își asigura o productivitate mai ridica și implicit un cost mai mic.
Eu am fost pe 5 ianuarie la dealer și am găsit pe stoc 1.6 Mhev DCT Style iar masina a întrat în posesia mea pana la sfârșitul lunii.

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by moguai »

La bmw deja stai 5-6 luni pt o masina configurata cum vrei tu. Si au mai rezolvat problemele. Alea din fabrica deja pre configurate vin si mai repede.
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

Post Reply

Return to “Generalităţi”