Sportage GT Line 2016 2L Diesel martor Nivel ulei aprins

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
Smug
Posts: 67
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Sportage GT Line 2016 2L Diesel martor Nivel ulei aprins

Post by Smug »

Salutare, pana sa sun la service mai incolo, eram curios daca ati patit asa ceva. Revizia a fost facuta la 130k, acum am 132k. Mi-a aparut ieri dimineata martorul de la nivelul de ulei (galben cu linia in zig zag dedesubt) a nu se confunda cu martorul de la presiunea uleiului care ar fi rosu dupa cum am gasit in manual.

Problema ar fi ca la rece, azi dimineata am verificat nivelul uleiului (scos joja, sters, introdus, scos din nou) care este in parametri, adica fix uda Full-ul. Asta ma duce cu gandul ca e senzorul de ulei de vina? Are cum sa dea warning din cauza ca e ulei peste limita? Doar ca n-am gasit pe nicaieri unde e situat sa verific daca e vreun contact ceva de vina.

Evident ca nu m-as baga sa-l schimb din moment ce am garantie inca doi ani, dar e un inconvenient faptul ca trebuie s-o bag in service si nu prea mai am zile libere din cauza ca ne forteaza sa le luam in iarna cand se inchide firma.

User avatar
Smug
Posts: 67
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage GT Line 2016 2L Diesel martor Nivel ulei aprins

Post by Smug »

aia ar fi 1 si o alta intrebare ca sa nu deschid topic pentru oricine citeste
2. Masina e luata de la un samsar, adusa din Austria, inainte de achizitie am fost la MIT Motors s-o verificam. Totusi el avea ceva pile acolo ca prea cerea pe x-ulescu. Mi s-a facut si schimb de ulei, mi s-a pus stampila in cartea masinii cu revizie si nr de km, iar cineva de la service a venit cu o foaie cu VIN-ul masinii scoasa din soft-ul lor in care erau cititi km din DPF, nu aceeasi valoare ca in bord, dar foarte apropiata.

Mi-e totusi sa nu fie ceva in neregula, dupa ce au citit in computer, avea si un cerere de aducere in service (recall) pentru schimbarea unor sigurante, iar fostul proprietar ori n-a stiut, ori n-a fost. Iar noi cat asteptam, mi s-a parut ca samsarul ma abureste cu o fraza, spunea ca baietii de la electrica se conecteaza wireless la sistemul masinii si vad ce are, mi s-a parut putin dubios, chiar daca e foarte posibil sa fie real.
Eu nu i-am vazut sa mute masina de pe liftul de la mecanica in zona de electrica, am mai fost prin reprezentanta sa completez hartii, etc, am vazut doar ca s-a facut schimbul de ulei si filtru.

Am de ce sa-mi fac filme si griji, s-o duc la alt service s-o verific sau pe Carvertical?

In cazul in care se descopera ceva merg in instanta, mai ales cu astia de la MIT, frauda, samsarul inselaciune, sau unde se mai categorizeaza astea, avand hartiile lor si stampila, cred ca si o inregistrare cu telefonul pentru ca eram foarte sceptic atunci cum sunt si acum, fiind prima masina SH pe care o cumpar si pentru o suma destul de mare

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage GT Line 2016 2L Diesel martor Nivel ulei aprins

Post by akeem »

Peste maxim nu cred ca se aprinde. Eu am avut o perioada buna de timp cam 10 mm peste maxim din cauza de oil dilution (naveta zilnica pe distanta foarte scurta) si nu s-a aprins nimic.
Referitor la wifi, am dubii ca pe o masina din 2016 se poate accesa computerul cand colegii se chinuie pe masini din 2020 sa faca sa mearga un android wireless, e vrajeala de-a aluia.
La sigurante nu e un capat de lume, eu le-am schimbat acum de curand odata cu placutele, dar daca nu le ziceam nu le schimbau. Nu stiu daca in Ro a fost recall pe chestia asta, ca n-am primit nimic. Doar colegii de prin vest au primit invitatii.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: Sportage GT Line 2016 2L Diesel martor Nivel ulei aprins

Post by Apache »

Salutare,
Smug, am pățit și eu același lucru - aprins martor în bord (cu intermitențe), verificat nivel ulei, totul în regulă. Am fost la service la IMG Jilava și mi-au spus că este vorba de un ”senzor vagabond” și îl vor schimba pe garanție (mașina încă mai are garanție).
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

Risty90
Posts: 11
Joined: 31 Dec 2021, 12:22
Auto: Kia Sportage 2.0 crdi 185 Hp
Location: Teleorman

Re: Sportage GT Line 2016 2L Diesel martor Nivel ulei aprins

Post by Risty90 »

Salutare! Aceeasi problema o patesc si eu in prezent. Am fost initial la IMG jilava pentru o verificare generala. Mi-au zis ca nu le da pe tester. Nu au stiut sa imi spuna daca e vorba de vreun senzor sau vreo problema pe cablaje(asa s-au exprimat), dar ca sa fac schimbul de ulei si sa vedem apoi. Dupa vreo 150 de km, martorul s-a stins. Am facut schimbul de ulei si acum s-a reaprins.
Apache wrote: 06 Feb 2022, 01:21 Salutare,
Smug, am pățit și eu același lucru - aprins martor în bord (cu intermitențe), verificat nivel ulei, totul în regulă. Am fost la service la IMG Jilava și mi-au spus că este vorba de un ”senzor vagabond” și îl vor schimba pe garanție (mașina încă mai are garanție).
Senzor vagabond? L-ai schimbat? e situat cumva in baia de ulei? ca daca e asa il schimb la urmatorul schimb de ulei...
ex. VW Golf 4 1.6 16v.
ex. Opel Insignia A 2.0 cdti 160 hp
Kia Sportage GT-line AWD 2.0 crdi 185 hp 6AT, 2017

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: Sportage GT Line 2016 2L Diesel martor Nivel ulei aprins

Post by Apache »

Ei au zis că l-au schimbat….. până am ajuns acasă s-a aprins iar. Am revenit cu telefon și mi-au răspuns că de fapt, trebuie să schimbe și un releu. Altă comandă, alte 10 zile de așteptare. Abia vineri (04.02) este programată în service. Între timp …. am vândut-o….🙂
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: Sportage GT Line 2016 2L Diesel martor Nivel ulei aprins

Post by Apache »

Pardon…. 04.03
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

alexnox
Posts: 4
Joined: 27 Jun 2022, 09:51
Auto: Xceed
Location: Romania

Re: Sportage GT Line 2016 2L Diesel martor Nivel ulei aprins

Post by alexnox »

La mine a fost senzorul defect.

Post Reply

Return to “Generalităţi”