Sportage 1.6dsl 7dtc mild hybrid

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
nebunu007
Posts: 1
Joined: 14 Jun 2021, 21:27
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Sportage 1.6dsl 7dtc mild hybrid

Post by nebunu007 »

Salutare stimabililor,

Sunt in curs de a achizitiona un Sportage(1.6dsl 7dtc mild hybrid)
Dupa multele modele vazute m-am oprit aici.
Din pacate acum nu sunt sigur de alegerea pe care o fac din cauza motorului diesel. Schimbarile la nivel mondial ma fac sa ma gandesc daca peste 5 ani masina va mai putea circula prin marile orase(chiar si in Europa).
Daca stie cineva detalii si cat de mult ajuta sistemul mild hybrid un motor diesel in perspectiva supravietuirii masinii pe piata chiar si pentru o revanzare(depreciere, cadere a diesel-ului din cauza modificarilor internationale).Astept cu nerabdare orice sfat si indrumare.
Va multumesc frumos si sper sa fiu pe intelesul vostru!

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 1.6dsl 7dtc mild hybrid

Post by ionutp »

Salut, avem niste discutii pe forum referitoare la subiect dar nimeni nu stie ce o sa fie. Cel mai probabil in urmatorii 5 ani nu vor fi probleme.
Se poate trece la electrice sau cine stie, vine avalansa si trecem pe hidrogen. Sau apare o metoda de a scapa de poluare. Bine, slabe sanse, cel mai probabil trecem incet-incet pe electrice, eu consider ca nu o sa se vada chiar diferit dieselul de benzina. Consider de asemenea ca hybird si plug-in hybrid sunt de "viitor apropiat".

Acel mild hybrid ajuta, scade poluarea, dar nu extrem de mult. Oricum e un mic avantaj fata de un diesel obisnuit. Cat despre circulatia in Europa din cate stiu eu nu exista interdictii pentru EURO5+ si ar fi greu de implementat pe termen scurt (cativa ani), chiar si in afara.

Daca nu te grabesti poti astepta pana la inceputul anului viitor cand ma gandesc ca apare noul Sportage care probabil va fi si hybrid (dar cu benzina) sau chiar plug-in. Insa probabil si pretul va fi pe masura. In prezent e Tucsonul cu aceste variante iar Sportage va avea exact aceleasi motorizari.

Eu daca mi-as lua acum masina m-as gandi la hybrid sau plug-in hybrid (de preferat sa o pot incarca acasa). Dar multi au pareri diferite. Incearca sa te gandesti si unde o sa mergi cu ea, daca e >80% oras poate nu e ideal diesel.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Sportage 1.6dsl 7dtc mild hybrid

Post by Faust »

Mild hybrid nu ajută decât producătorul să se încadreze mai ușor în norma de noxe, la pachet cu start/stop și softul cutiei de viteze care schimbă vitezele la turații mici, când motorul atinge ceva cuplu.
Probabil că ai fost atras de ceva reducere pentru această motorizare diesel cu mild hybrid, acel mild hybrid este să fie, te ajută doar când pleci de pe loc, în 10.. 15m după ce pleci de pe loc.... este inutil dar..... plătești in plus pentru el.
In Romania nu va fi nici o problemă să circuli cu o motorizare diesel...... nici peste 10 ani, în vest există anumite orașe unde nu poți circula în zona centrală, nu te speria! Și vesticii încă sunt iubitori de diesel, uită-te la ofertele producătorilor germani și o să îți dai seama de asta, este mult bla, bla, bla și ipocrizie cu poluarea, dacă intradevăr ar fi cum se bate toba cu ecologia..... nu s-ar mai fabrica autoturisme cu motoare diesel, doar autoutilitare și camioane.
Noul Sportage este clar că va urma calea lui Hyundai Tucson, adică nici o motorizare diesel.
Caută discuțiile despre 7DCT de pe forum.
Înainte de a alege o anumită motorizare gândește-te bine unde rulezi mașina cel mai des, oraș sau extraurban.
Daca ar fi să îmi cumpăr acum o mașină, făcând cam 50/50 oraș, extraurban, as cumpăra o mașină cu motorizare benzinar + electric plug in.

Uite aici oferă https://kia.auto-net.ro/oferte/sportage ... NsQAvD_BwE
Motor GDI 4x2 6MT, 16483 euro tva inclus, mă bate gândul să mai cumpăr una, pentru închiriat, costă cât un WV Golf cu ceva dotări, dar pentru mine este afacere! Pentru câ un SUV are preț mai mare la închiriere decât un turism.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Sportage 1.6dsl 7dtc mild hybrid

Post by razesul »

Depinde ce faci cu masina, business, familie, unde, cat, de pierdut pleaca de la 50% si peste in 5 ani, indiferent de motorizare, asta e povestea cu masinile noi de cand lumea si pamantul, dar nu treci pe la mecanic, nu ai griji cand pleci la drum etc.

Cand o sa devina foarte clar ce si cum cu EV mai discutam, nu poti acuma astepta 5-10 sa vezi daca, cum, unde, ce :) - in BE/Bruxeles :) din 2030 vor sa le interzica dar daca vii de la 40km si parchezi la prima statie de tramvai sau pui bicicleta, inca de anul asta tot in BE/Bruxeles viteza maxima este de 30 in mare partea a orasului deci TOATE "masinili devine" inutile :)

P.S. daca ai buget de peste 35k + aia 10k de la statul romana vezi un electric

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6dsl 7dtc mild hybrid

Post by akeem »

Ce-mi place mie chestia asta cu poluarea si normele vietii. Aplicate in peticul asta de Europa.
America de sus din Groenlanda pana jos in Tara de Foc n-are nicio greata. Asia cu Rusia, China, India (adica tari de top ca suprafata ori populatie) ii se rupe de normele de poluare. Nu mai zic de africani, ca aia au o masina / 100 km patrati. Tot ce zburda pe mare sau ocean, la fel. Si noi ne dam de ceasul mortii cu Euro nspe. Ce sa spun...
SUA de exemplu se preocupa de poluare de prin anii '70 daca nu ma insel. Modelele europene pentru export aveau si motoare modificate pentru poluare redusa si bari de protectie redesenate pentru normele de securitate. Deci au ceva istoric in spate. Asta nu-i impiedica sa monteze motoare de 5 litri pe namilele lor de masini. Ce e la ei motor de drujba, la noi ti-e frica sa detii asa ceva, ca te trezesti cu manifestatie ecologista in fata casei.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

JOHNNY_KIA
Posts: 16
Joined: 03 Feb 2021, 13:33
Auto: Sportage 1.6 DSL mild-hybrid
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6dsl 7dtc mild hybrid

Post by JOHNNY_KIA »

Eu am comandat deja o Sportage diesel mild-hybrid.
Nu pot spune daca in 5 ani (sa zicem) se interzice sau nu dieselul.
Am facut alegerea dupa ce am verificat pe site-ul Hyundai din Germania si am vazut ca noul Tucson se vinde in configuratia diesel mild hybrid. La noi nu sunt decat variante pe benzina, nici un diesel.
Probabil ca in Romania, unde poluarea este mare, se vor oferi la vanzare numai masini noi pe benzina si nu diesel.
Nu cred ca se vor interzice (sau limita accesul) motoarelor diesel de generatie noua (sa zic cele dupa euro5)

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Sportage 1.6dsl 7dtc mild hybrid

Post by razesul »

Daca stai in oras si ai nevoie doar pt uzul personal (oras mare-mediu) si faci 2-3 concedii pe an din care doar 1-2 cu masina, inchirieaza, uite il ai pe Faust.
Iei o masina pentru oras, Fabia etc, poate chiar o clasa C - Golf, Megane, Astra, asta doar DACA ai nevoie, altfel bicicleta + transport urban rezolva peste 75% din nevoie, restul cu taxi/UBER - si bei si tu o bere, nu te intreseaza asigurare, parcare, furt, zgariat, etc

Ai nevoie de tanculetz suna-l pe Faust - nu ii fac reclama - este un calcul care mi l-am facut in 2017, la cumpararea 1.6GDI, nu dadeam mai mult de 2000 euro pe an pe chirie masina, eu am firma de asta imi si convine masina, oricum dau 50% la stat taxe :).

Si te pupa si Greta, iar la toti prietenii eco le dai peste nas, mama lor de ipocriti, sa faca ca tine daca vor aer curat:)

Dragan Ciprian
Posts: 23
Joined: 21 Jan 2018, 08:52
Auto: Sportage 1.6 dsl myld DCT 2021
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6dsl 7dtc mild hybrid

Post by Dragan Ciprian »

Salutare! Eu am ridicat ieri masina de la dealer. Sportage 1.6 dsl DCT myld hybrid, gt line. Inainte de asta am avut tot sportage 2018 1.7 crdi manuala de care am fost f f multumit. In schimb asta parca este alta masina. Chiar e diferenta de la cer la pamant de cea veche. Acum, la prima vedere, sunt foarte multumit de investitie. Ruleaza foarte lin, suspensia este mult inbunatatita, start-stopul nici nu-l simti. Eu o recomand, sa stii!

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Sportage 1.6dsl 7dtc mild hybrid

Post by tomavlad1 »

Și nu te plângi de DCT... Cum îndrăznești? :)

Mulți km fără probleme.!

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk



Post Reply

Return to “Generalităţi”