Kia Sportage (2022)

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
AdriCa
Posts: 50
Joined: 05 Apr 2022, 11:49
Auto: Sportage 1.6 T-GDI Urban 2022
Location: Brasov

Re: Kia Sportage (2022)

Post by AdriCa »

Eu nu am niciun radar in bara, dar alerte de coliziune iminenta cu vehicule din fata parcate am primit, deci functia exista.

Interesanta mi se pare si functia de limitator de viteza, am tinut apasat mai lung butonul de Cruise Control si s-a activat limitatorul.

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Apache »

Poate nu m-am exprimat bine…. Am acel radar dar si SCC… am luat pachetele
- Pachet siguranta + PK0006 și
- Pachet siguranta parcare PK0007
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Kia Sportage (2022)

Post by razesul »

Cred ca sunt 2 variante, daca vreti sa le studiati mai jos ce am gasit ceva mai multe detalii, par similare:

https://www.autouserguide.com/kia/sport ... ser-guide/

https://www.autouserguide.com/kia/sport ... ser-guide/

Joking
Posts: 18
Joined: 28 Mar 2022, 07:55
Auto: Sportage 2023 1.6 mhev
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Joking »

Inteleg ca functia FCA care acopera evitare auto, pietoni si biciclisti poate fi susținută doar de camera din dreptul oglinzii ( care controleaza si farurile adaptive ) , fara ajutorul radarului . Sper sa nu fie doar un compromis care scade pretul de producie . Multumesc !

mesmer88
Posts: 59
Joined: 19 Feb 2017, 19:38
Auto: Kia

Re: Kia Sportage (2022)

Post by mesmer88 »

Și radarul ce mai face?

Sent from my SM-S908B using Tapatalk


User avatar
ovidiudif
Posts: 14
Joined: 15 Dec 2022, 14:43
Auto: Sportage MY23 7DCT 4x2 HP
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ovidiudif »

Asigura păstrarea distantei fata de masina din fata

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Kia Sportage (2022)

Post by razesul »

Citeam pe un forum ca difera pozitia, sau poate este ascuns, alt tip de radar mai modern, integrat in grila, etc, dar cred ca este prezent, cel putin la versiunile echipate cu FCA, sau GT.

Camera din unghiul si de la distanta respectiva, nu poate "vedea" ce este la 1-2m in fata masinii, decat ceva foarte inalt, dar depinde forma obstacolului, poate are o remoca nu foarte inalta, deci radarul este pentru a detecta obstacole afla in fata masini la 1-2 m poate chiar 3m, care camera cred ca le rateaza.

"I have a question about the radar sensor position on the latest gen 5 Sportage. I’ve noticed from some of the videos I’ve seen that the sensor is in the center of the lower grill, but on others it’s located on the left hand side (as looked at from the front).
Does anyone know why there’s a difference in position, and does the model trim determine it’s position?"

"OK, a quick view of various models on Autotrader and it appears that on GT Line S and 4 models it's on the left hand side but for others it's in the centre."

Utilizator-2000
Posts: 4
Joined: 30 Jan 2023, 13:30
Auto: Kia Sportage 2022
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Utilizator-2000 »

Va salut. Sunt pe punctul de a da comanda la o Kia Sportage MHEV, 7DCT, GTline, 4X4. Am insa o mare problema...lipsa roatei de rezerva pe model MHEV. Acel kit de reparatie nu imi este de folos, am facut si 2 pane intr-o zi si 2 explozii de cauziuc la vechea Kia. Voi cum va impacati cu gandul sau ati gasit o solutie? Ma gandesc sa tin o roata de rezerva de dimensiuni reduse permanent in portbagaj dar este oribil. Varinte de Hybrid sau varianta basic cu cutie manuala nu ma ajuta. Sa ma orientez spre alte medele sau alte marci? Stiu ca vreau benzina, 4x4, automata...nu ma intereseaza mild.hybrid...dar aceasta masina avea de toata in afara de acest aspect...astept sfaturile voastre...

User avatar
ovidiudif
Posts: 14
Joined: 15 Dec 2022, 14:43
Auto: Sportage MY23 7DCT 4x2 HP
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ovidiudif »

Sincer sa fiu la acest aspect nu m-am gandit cand am achizitionat masina. Am doar un kit de care nu am habar cum se foloseste. Locuiesc in oras si nu scot masina pe drumuri laturalnice decat ocazional.

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Kia Sportage (2022)

Post by nicusors »

Eu am mazda cx3 de pste 4 ani, nu am roata de rezerva si am facut drumuri de croatia, elvetia, italia. Nici un fel de probleme, singura pana a fost in tara. Dar trebuie neaparat cauciucuri in stare foarte buna.

User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by AdyAero »

Ai asistenta KIA, asta inseamna ca la o explozie de cauciuc suni si ori iti vine o masina de vulcanizare mobila si iti pun pe loc un cauciuc nou ori ti-o urca pe platforma si te duc pana la prima vulcanizare, de cheltuiala cu un cauciuc nou tot nu scapi.

Ca fapt divers, se poate comanda oare in Romania (sau Europa) varianta lunga?

Joking
Posts: 18
Joined: 28 Mar 2022, 07:55
Auto: Sportage 2023 1.6 mhev
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Joking »

Pentru drumuri lungi prefer sa cumpar o roata slim , dar care va ocupa loc in portbagaj . Se gasesc noi sau sh . O husa impermeabila suficient de mare pentru a incape roata de dimensiuni normale care ar putea avea probleme e de preferat . Bine , nu trebuie uitat de cric , chei , o pereche de manusi .

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sportage (2022)

Post by moguai »

AdyAero wrote:Ai asistenta KIA, asta inseamna ca la o explozie de cauciuc suni si ori iti vine o masina de vulcanizare mobila si iti pun pe loc un cauciuc nou ori ti-o urca pe platforma si te duc pana la prima vulcanizare, de cheltuiala cu un cauciuc nou tot nu scapi.

Ca fapt divers, se poate comanda oare in Romania (sau Europa) varianta lunga?
De la rusi/moldoveni posibil sa poti lua varianta lunga
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

User avatar
ovidiudif
Posts: 14
Joined: 15 Dec 2022, 14:43
Auto: Sportage MY23 7DCT 4x2 HP
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ovidiudif »

moguai wrote: 31 Jan 2023, 14:00
AdyAero wrote:
De la rusi/moldoveni posibil sa poti lua varianta lunga
Despre ce varianta lunga scrieti aici???

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Kia Sportage (2022)

Post by anonkiasp »

Sportage are 2 variante de sasiu, in UE este adusa varianta cu sasiu scurt. Daca te uiti pe youtube poti vedea pe filmuletele (de ex de State) diferenta.

Post Reply

Return to “Generalităţi”