Kia Sportage (2022)

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by AdyAero »

M-am uita pe site-ul din Moldova, au tot varianta scurta.
Poti sa vezi aici specificatia pentru modelul american:
https://www.kia.com/us/en/sportage
Ampatamentul mai lung, al 3-lea geam dupa stalpul C, portbagaj mai mare, design diferit la barele fata/spate probabil ca sa respecte normele americane de siguranta, dotari specifice pe multimedia, schimbator tip mansa la cutia automata, alte motorizari.
Nu stiu de ce nu exista ca optiune pentru Europa, diferenta de pret cat putea sa fie, 2-3000 euro?

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ionutp »

Cred ca s-a plecat de la ideea ca in Europa se vand mai bine masinile mai mici si practice. Americanii au strazi largi si marimea nu e deloc o problema, pe cand la noi pe stradutele din Bucuresti uneori ma chinui si cu Sportage (e.g. a trebuit sa pliez oglinzile sa trec printre niste masini).
In plus sunt diferite si motorizarile la ei, cred ca doar in anumite state sunt stricti in legatura cu normele de poluare, in rest nu ii deranjeaza motoare mari.
Ar fi fost util sa fie ca optiune macar, dar probabil se complicau si nu vindeau multe astfel de masini. Sau poate nu le produc deloc la Zilina.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by AdyAero »

Da, nu se produc in Europa din cate stiu eu.
La latime sunt la fel deci nu te afecteaza treaba asta insa e mai dificil de parcat fiind mai lunga.
Pe de alta parte sa fim realisti, sunt pline strazile din Bucuresti de Q7, Q8 si alte SUV-uri maricele deci piata de vanzare exista insa probabil nu cu motorizarea asta de baza, ar merge minim un hybrid cu putere mai mare.

PS. Am gasit un model 3D pentru un Sportage NQ5 varianta lunga, pentru ca nu am gasit macheta la dealer o sa vorbesc cu un coleg care are imprimanta 3D cu rasina sa ma ajute (contra cost) cu una scara 1:43 si alta 1:87 :lol:

Joking
Posts: 18
Joined: 28 Mar 2022, 07:55
Auto: Sportage 2023 1.6 mhev
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Joking »

De ceva vreme au aparut pe piata filtre de habitaclu care pot împiedica particule pana la 2.5Pm sa intre in climatizare , foarte bune pentru cei care circula in zone cu poluare mare . Am cautat pentru Sportage V asa ceva si am gasit destul de greu , poate informatia urmatoare prinde bine catorva : de la Mann filtru FP 23 024 este cel potrivit pentru actuala generatie , o simpla cautare pe internet va duce la cateva magazine online . Pretul este mai mare decat al unui filtru obisnuit , dar instalarea este simpla, in manualul masinii se gasesc detalii .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

mesmer88
Posts: 59
Joined: 19 Feb 2017, 19:38
Auto: Kia

Re: Kia Sportage (2022)

Post by mesmer88 »

Am eu filtrul asta. E diferența semnificativa față de cel standard. Oprește mirosurile mult mai bine. As zice cam 80% reducere, de exemplu dacă treci pe sosea pe lângă o curte unde se arde ceva. În oraș nu se mai simte nimic.

Pana și dimensiunile sunt mai bune, intra foarte fix. La mine cel vechi din reprezentanța avea cam 2mm liberi de jur împrejur.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk


Utilizator-2000
Posts: 4
Joined: 30 Jan 2023, 13:30
Auto: Kia Sportage 2022
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Utilizator-2000 »

Salut,

Ce ma sfatuiti sa pun ca si cauciucuri din cele 2 variante:
Jante din aliaj 17” (Tip B/Aero) și pneuri 215/65R17 - Standard
Jante din aliaj 18” și pneuri 235/55R18 - se plates suplimentar cu 201 EUR

Le vreau mai inalte sa se vada mai bine pe masina, un design imbunatatit dar nu inteleg exact daca si apar mai inalte sau nu. Eu merg rar pe autostrada si mai mult pe drumuri in weekend de DN si uneori offroad usor. Cum se coporta pe astfel de drumuri si in exploatare cele doua variante?

User avatar
ovidiudif
Posts: 14
Joined: 15 Dec 2022, 14:43
Auto: Sportage MY23 7DCT 4x2 HP
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ovidiudif »

In cazul tau pe 17”. Eu merg preponderent in oras si pe sosele dar tot pe 17 am luat. Sunt mai comode. Nu au performantele celorlalte dar nu particip la raliuri, deci pro comfort

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Faust »

Utilizator-2000
Îți recomand cele pe 17 inch, cu cât este diametrul mai mare scade înălțimea talonui anvelopei, din descrierea făcută de tine, pe unde o să folosești mașina, te avantajează cele pe 17 inch.
Eu am mașina din semnătură, vara am anvelope pe 19 inch, mașina fiind echipare GT-line are și suspensia întărită față de Style sau Classic, este foarte rigidă cu anvelope 19 inch.
Iarna folosesc anvelope 17 inch, este mare diferență, anvelopele având talonul mai înalt amortizează mai bine șocurile.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
ovidiudif
Posts: 14
Joined: 15 Dec 2022, 14:43
Auto: Sportage MY23 7DCT 4x2 HP
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ovidiudif »

Incredibil. Masina de 1.375 km si deja am probleme cu filtrul de particule. Am mers primii 450 km in afara orasului si restul in oras in mod Eco.
Nu cred ca e normal asa ceva. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa mergi in afara localitatii cu ea sau cum sa o conduci. Merg cat se poate de linistit cu ea.
Cred ca pana nu se rezolva aceasta problema masina chiar nu merita banii. E aiurea sa te oblige sa mergi intr-un anumit mod si pe unde sa mergi.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by aqua »

diesel?
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
ovidiudif
Posts: 14
Joined: 15 Dec 2022, 14:43
Auto: Sportage MY23 7DCT 4x2 HP
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ovidiudif »

benzina, masina din poza

zfmflorin
Posts: 11
Joined: 03 Oct 2021, 12:30
Auto: Sportage
Location: Cristian, BV

Re: Kia Sportage (2022)

Post by zfmflorin »

Dap... și pe forumul de Tucson ( facebook) este reclamată această pb.
Benzinara nu ar trebui să ne facă astfel de figuri.
Soluția zisă de mai mulți ar fi să uiți de modul eco și pe cât posibil să mergi în sport ( nu sportiv dacă nu este cazul), acest lucru determinând sch de viteze mai sus ca să nu mai ruleze motorul subturat. Urmează partea cu dilutia ( nivel crescut in baia de ulei din cauza benzinei care nu mai apucă să se evapore când mergi mult timp pe distanțe scurte).
Eu am Tucson din iulie 2022, dar este manuală și sch de viteze eu îl decid. În principal rulez un jurul a 2500 rot/min cu sch in general peste 3k rot.
Am imediat 11k km și până acum am fost scutit de acestă "fericire " cu regenerarea.
Tucson-2022, 1.6T-GDI, 6MT, AWD
i10-2021, 1.2 MPI, 5MT

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by aqua »

benzina am si eu , tgdi simplu din 2020, 47 de mii km, n am vazut asa ceva si sper ca nici de acum
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
ovidiudif
Posts: 14
Joined: 15 Dec 2022, 14:43
Auto: Sportage MY23 7DCT 4x2 HP
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ovidiudif »

Nu ai GPF la ea. Doar modelele noi din 2022 au acest filtru.
Pe forumul de la Hyundai aceeasi motorizare seful de la tehnic a propus modificarea pasilor de regenerare dupa cum urmeaza :
"HOW TO PERFORM A GPF REGENERATION IN YOUR HYUNDAI TUSCON – UPDATED 1/2023
SERVICE INFORMATION ISSUE NUMBER HSE22-13-C020 – EMISSION CONTROL SYSTEM 13 – ISSUE DATE 7/4/22 (MANUAL UPDATE)
Model: Tuscon (NX4e) with Gamma 2 engine
Instructions

Changes:

Modification of instruction in Owner’s manual with more precise information about driving condition for GPF regeneration to prevent customer misunderstanding

New Instruction:

When the GPF warning light illuminate, please perform the following driving pattern to activate the GPF driving regeneration. (Speed >80km/h (50 mph), 3rd or higher gear with engine rpm between 2500-4000 rpm)

Drive over 80km/h (50mph) in 3rd gear Accelerate up to 4000 rpm, release acceleration pedal, wait 5 sec and accelerate again to 4000 rpm.

Continuously repeat this process until the GPF warning lamp will switch off.

In case of DCT (dual-clutch transmission) is necessary you switch to SPORT mode and change gear manually to 3rd or higher gear then follow mentioned procedure.

In case you drive over 30min / or the GPF Warning starts blinking (at this time LCD warning message will be displayed, we recommend you, to let the GPF system be checked by an authorized workshop

Notes from Hypermiler.

As you may know, GPF regeneration is performed on deceleration so the updated process contained in the updated service information is expected. We welcome updated service information releases like this from dealers to help clarify how to perform filter regenerations. If only all manufacturers were so forthcoming."

Text gasit pe forumul Kia UK

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Faust »

Modul ECO este pentru trafic extraurban, mers cu ECO in trafic urban, plus schimbarea vitezelor pe la 1750rpm, adică subturat, este moartea filtrelor de particule.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Generalităţi”