Kia Sportage (2022)

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Kia Sportage (2022)

Post by alexcrist »

Nesta3 wrote: 27 Jan 2022, 18:13 Are matrix led.
Ce frumos! :D Poate în 3-4 ani, până mi-o veni vremea de schimbat, ajunge dotarea asta și la modele mai de jos. :lol: [-o<

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

Sp4wned wrote:Si-a comandat pana acum cineva?

Ce parere aveti de culoarea PENTA METAL?

Nimeni nu și-a comandat până acum și citește pe aici? Sau care știe pe cineva... Să ne dea mai multe detalii, impresii...

Piano black ăla este frumos dar din ce aud și pretențios. Sunt soluții de aplicat folii speciale pe el să nu se mai vadă amprente?

Văzusem că sunt niște geluri gen slime care curăță print toate locurile inaccesibile mizeria. Mi s-au părut interesante.

Deasemenea păcat de display-urile acele frumoase... Atelierele de detailing au folii pentru dimensiunile acelea?.

Am căutat pe net accesorii pentru ultima versiune MY22 și nu am găsit nimic. Poate că de-abia s-a lansat? Dar totuși în unele piețe sunt de ceva luni disponibile probabil... Sau este doar o chestiune de timp.

KIA are magazin oficial de accesorii?

Sent from my HD1903 using Tapatalk


bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Kia Sportage (2022)

Post by bogdanescu03 »

Daca citeai mai sus, ai fi vazut ca si-a comandat cineva si a zis ca urmeaza sa o primeasca in luna februarie. Cat despre accesorii... masina abia a aparut....La ce te asteptai? Sa apara intai accesoriile? :D

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

Corect, amuzant!

Oricum, poate nu am întrebat corect. Din ce am înțeles, cine comandase, a făcut-o pe o configurație făcută deja de dealer. Eu aș fi vrut să aflu dacă mai sunt și alții care vor să ne informeze de situația în care au avut o comandă cu o culoare și echipare ce nu fusese precomandă deja de dealer.

Mulțumesc

Sent from my HD1903 using Tapatalk


User avatar
Eddi28
Posts: 18
Joined: 07 Dec 2021, 18:56
Auto: KIA Sportage HEV GT-line 4x2
Location: Focsani

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Eddi28 »

Salutare!
Acesta e primul meu post pe acest forum, unde din mai-iunie 🙏 sper că voi activa cu acte în regulă.
Noi am înaintat o comandă pentru Noul Sportage acum o săptămână. Echipare GT-Line, 1.6TGdi 7DCT, bi-color și câteva pack-uri extra.
Ca reprezentanță am ales Autonet București - sunt singurii care au acordat un discount în plus (acceptabil) față de prețurile afișate pe site. Și am avut solicitări la peste 8 reprezentanțe.

Legat de întrebarea ta, într-adevăr, piano black nu e cea mai de dorit opțiune pentru interior, dar din păcate mai toți producătorii îl folosesc într-o proporție mai mică sau mai mare. Echiparea GT-Line are chiar și în exterior... Soluția pe care o iau și eu în calcul ar fi o folie aplicată peste. Atât în interior, cât și exterior.
La acest capitol o să mă consult când va veni vremea cu băieții de la Autofacelift (pe fb: @folieri). Am văzut live o lucrare de-a lor și nota 10.

Pentru display-uri, de orice fel, recomand pe cei de la 24gsm (https://24gsm.ro/protectie-display/foli ... gatie-auto). Fac și custom, la comandă, pe dimensiunile tale. La mașini nu am folosit până acum folii pe display.

Sp4wned wrote: 30 Jan 2022, 21:44 Corect, amuzant!

Oricum, poate nu am întrebat corect. Din ce am înțeles, cine comandase, a făcut-o pe o configurație făcută deja de dealer. Eu aș fi vrut să aflu dacă mai sunt și alții care vor să ne informeze de situația în care au avut o comandă cu o culoare și echipare ce nu fusese precomandă deja de dealer.

Mulțumesc

Sent from my HD1903 using Tapatalk
KIA Sportage GT-Line HEV 4x2

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Kia Sportage (2022)

Post by bogdanescu03 »

@Eddi28 Ti-au dat si un termen de livrare?

Je80
Posts: 18
Joined: 24 Jan 2022, 19:48
Auto: Kia Sportage
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Je80 »

Eu azi am si achitat-o,cu promisiunea ca voi fi prioritizat pt livrare si ca incearca sa o puna pe primul transport,deci s ar putea sa vina mai repede de sf lui februarie,nu am nevoie de mai multe optiuni decat ce am scris mai sus ca are precomandat de dealer,singurul lucru pt care imi fac griji este ambreiajul cu care am vazut ca au mai fost pribleme,bugetul nu mi permitea oricum mai mult de atat,pana acum am avut numai berline mari,nemaifiind multe berline de clasa mare am ales acest Kia care se pare ca la prima vedere imi acopera cat de cat necesarul pt urmatorii 5 ani,fiind de servici masina,dar non stop a mea ,pana acum la 5 ani a fost schimbata, dupa ce o primesc revin cu impresii si pareri.Daca aveti sfaturi de cunoscatori le primesc si multumesc anticipat.

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

Am comandat și eu

KIA Sportage HEV 1.6 T-GDi HEV 6AT 4x4 GT Line

Dată intrare în producție - martie

Nu este specificat când în martie...




Sent from my HD1903 using Tapatalk


nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Kia Sportage (2022)

Post by nirox »

Am fost si eu ieri la revizie si m-am urcat in noul Sportage. Ce m-a surprins neplacut, zgomotul usilor cand le inchizi e de tabla pe tabla. Poate am eu urechea prea sensibila dar asta mi s-a parut.
In rest spatiul interior, pare la fel, portbagajul pare mai mic, cel putin la varianta expusa GT line (38kE), podeaua nu se putea cobora.
O avea tehnologii noi pe ea, plina de ecrane, pt mine cel putin cred ca aventura Sportage se opreste la modelul actual.


La EV6 expus (52kE), pt mine la 1.86, spatiul la cap e insuficient, o fi fost si scaunul ridicat, dar daca ma indreptam dadeam cu capul de plafon. La Sportage nu am problema asta. Manerele super ciudate, ies din usa ca o scandura din gard (alta comparatie nu mi-a venit), ti-e si frica sa tragi mai tare sa nu ramai cu ele in mana.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

-----

AirMAn
Posts: 19
Joined: 31 Jul 2008, 12:09
Auto:

Re: Kia Sportage (2022)

Post by AirMAn »

Salutare,

Nu am mai intrat pe acest forum din 2008 de cand am achizitionat un Kia Ceed. A venit timpul sa fac un upgrade si bineinteles ca am ajuns la Sportage. Stie cineva ceva despre motorizarea de 1.6 DSL MHEV iMT HP 4X2 diesel ? Inclin spre aceast motorizare din cauza faptului ca din cei 190000 km pe care ii am acum pe Ceed, 90% au fost extraurban. Oricat incerc sa-mi justific cei 5000e pentru varianta HEV, nu reusesc. Cat despre cutia automata 7DCT, tot aud informatii contradictorii si chiar nu ma deranjeaza cutia manuala asa ca inlin spre manuala.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by akeem »

Daca faci 90% extraurban nu se justifica hibrid de niciun fel, economia nu e substanțială. Daca n-ai retineri la diesel, mai ales unul economic, cu atat mai mult, s-ar putea chiar sa iesi mai bine, ca hibrizii sunt doar cu 1.6 TGDI care e destul de gurmand (bine, cica Smartstream-ul ar fi mai economic decat Gamma). Referitor la DCT7, problemele raportate au fost mai mult pentru mersul in oras. Nu cred cs s-a plans cineva pentru prestatia in extraurban. Dar daca ai cel mai mic dubiu si vrei sa dormi linistit, poti merge pe manuală, ca nu mesteci in ea la fel de mult ca in oraș. Una peste alta, te mai alegi si cu un pret de achizitie bun.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ionutp »

Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

"Important:
- Nu uitati sa recuperati placutele cu numerele de inmatriculare, intrucat acestea va vor fi necesare pentru radierea autovehicului !
- Nu uitati sa recuperati Nota de Acceptare in original !
- Operatorul economic autorizat (REMAT) achita proprietarului autoturismului uzat, predat spre distrugere, suma platita in mod obisnuit pentru achizitionarea ca deseu a tipului de autoturism respectiv."

sursa: http://programul-rabla.ro/pas2-obtinere ... distrugere

Se primeste si o suma de bani de la operatorul economic autorizat pentru achizitionarea de deseu (epava)?

Cam la ce suma se ridica?

Costanu
Posts: 23
Joined: 23 Dec 2020, 08:46
Auto: Nu
Location: Pitesti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Costanu »

Foarte putin, in 2013 am primit pt un cielo 324 lei

Post Reply

Return to “Generalităţi”