Achizitie Sportage de pe mobile.de

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
cosmink
Posts: 2
Joined: 30 May 2021, 19:08
Auto: Vreau Sportage
Location: Bucuresti

Achizitie Sportage de pe mobile.de

Post by cosmink »

Salut,

Ma intereseaza sa achizitionez un Sportage din 2017 sau mai nou de pe mobile.de.
Garantia de 7 ani este recunoscuta fara probleme in Romania? Indiferent daca cumpar de acolo de la o persoana fizica sau firma?

Poate sa ma ajute cineva de la un service Kia cu un istoric al reparatiilor in garantie pentru un anumit VIN? Apreciez efortul! :D

Multumesc!

Ct10dre
Posts: 60
Joined: 18 Mar 2018, 12:03
Auto: Sportage 2013
Location: Constanta

Re: Achizitie Sportage de pe mobile.de

Post by Ct10dre »

Garantia este recunoscuta daca intervalele de service sunt facute la timp si trecute in cartea de service , indiferent de la cine cumperi ,persoana fizica sau firma . Nu stiu daca ai nostri pot accesa bazele de date ale germanilor . Daca ai mai facut pasul asta cu alte masini , cauta in De, daca nu , cauta in Ro sau angajeaza pe cineva . Eu nu as mai face aceeasi alegere a 2-a oara , sa ma duc dupa ea personal .

cosmink
Posts: 2
Joined: 30 May 2021, 19:08
Auto: Vreau Sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Sportage de pe mobile.de

Post by cosmink »

Multumesc pentru informatie, Ct10dre!
Ma gandesc sa o cumpar "online", bazandu-ma pe review-urile vanzatorului. Doar o firma din Romania sa se duca sa o ridice. Aveti pareri in legatura cu aceasta abordare?

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Achizitie Sportage de pe mobile.de

Post by ionutp »

Salut, eu iti recomand sa arunci o privire aici: https://www.kia-hotline.com/euro5/login.tiles cauti dupa seria de sasiu si costa cativa dolari, dar poate fi util. Ar trebui sa poti vedea istoricul de km si data la care s-a facut. Desi nu e exact poti vedea cumva "intrarile in service" (daca nu au fost facute la ceva de "cartier") + informatii detaliate despre masina.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

iacobm
Posts: 53
Joined: 19 Aug 2019, 21:18
Auto: Sportage 4 GT
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Sportage de pe mobile.de

Post by iacobm »

Eu am luat masina din DE si garantia este recunoscuta daca reviziile s-au facut la timp.. cum a zia si Ct10dre.
Referitor la VIN, cei de la noi din reprezentanta pot vedea intrarile a masinii doar daca a fost la o reprezentanta din DE (sau Europa).. nu si daca a avut in alte service-uri autorizate..
Spor!

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Achizitie Sportage de pe mobile.de

Post by razesul »

Daca iei o masina cu garantie 7 ani si nu te duci in reprezentanta pentru revizii, cel putin, nu as cumpar-o. Ce motiv ai avea sa nu te duci la KIA?

Post Reply

Return to “Generalităţi”