Over and out

Forum cu de toate despre Kia Sportage
flexib@l
Posts: 59
Joined: 16 Sep 2019, 21:00
Auto: Kia Sportage GT Line 7DCT awd
Location: Constanța

Over and out

Post by flexib@l »

Azi, după 1an jumătate și după 21k km, an în care Sportage ul m-a dezamăgit de multe ori, m -am despărțit de ea. In pierdere, bineînțeles, dar nu mai o suportam. Turbine, actuatoare, software, consumuri după actualizări de soft, antigel care dispărea (nu mă deranja să îi completez, dar nici normal nu era), scaune care după 300 km mă ucideau de spate, plastic care se zgârie ușor, elemente de caroserie nevopsite (pt că sunt la interior), service neprofesionist, servicii after sale mizerabile (Ciprian Galatchi, ăstuia i -am spus în fața că e samsar). Știam de posibile probleme la DCT, dar nu am avut necazuri deloc cu ea. Mi-a plăcut mașina, am ajuns sa o urăsc. Am stat cu ea prin reprezentanta toată luna Octombrie, pina pe 12 noiembrie. Am avut mașini și noi, și vechi. Și manuale și automate. Mercedes Benz clasa A automata, VW Touareg (7L și 7P), dar la nici una nu îmi huruiau frinele la 15 k km. Bine dracului că am scăpat de ea. Pentru mulți din voi o fi o mașină buna, pentru mine s-a dovedit a fi o pocnitoare. Îi mulțumesc lui Robert Adam că a laudat-o pe YT. Rahat... Citi bani și-o fi luat pe reclama? Daca într-adevăr mi-a plăcut ceva la ea cu adevărat, erau farurile și stopurile full LED precum și spațiul pentru copii, in spate.
In orice caz, cumplit de dezamăgit...un mare dealer mi-a rascumparat-o, mi-a virat banii in cont . Sa se spele pe cap cu ea. Nu am dorit să omor pe careva sau să îmi omor familia cu o mașină al cărei motor nu mai are putere să tragă pt că exact atunci soft ul taie turbina. Și tu, KIA, să știi că ai asemenea probleme și să nu faci decit un patch pe soft? Pentru cei care doresc KIA sportage, căscați ochii, căscați urechile și citiți forumul. Ce idee sa îți faci la un drive test de 30-40 minute? Spatele mă rupea după vreo 2 ore de condus, de la Constanta la București mă opream de 3 ori să mă dezmorțesc. Comparativ am făcut drive test cu LR Discovery Sport și drive testul a constatat inclusiv un drum de pămînt și niște hirtoape pe la Cumpăna, nu numai autostradă pina la Medgidia și înapoi. Dar și prețul este diferit. Un Disco Sport m-ar costa cu 10 k peste sportage...sa nu credeți că mă dau banii afara din casa. Și eu muncesc că toți cei de pe aici. Dar cînd vin acasă după 6 7 luni de stat pe mare, nu am timp de umblat la reprezentanta mai mult decit e nevoie. Nu mă voi mai apropia de sediul KIA/Hyundai sub nici o forma.
Și că să închei, rog moderatorii sa îmi închidă contul. Nu mai am ce sa caut pe aici. Va urez drumuri cît mai lungi cu mașinile voastre și fără probleme. Deși nu cred că veți fi scutiți de ele.
Flexib@l over and out.
Nu furați! Statul urăște concurența.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Ofer and out

Post by andrei1271984 »

No comment :) ia-ti un passat, seria 3 , a4 etc :)))
macar de n-ar fi prea multi care sa bage in seama comentariul tau.
Toate cele bune !
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

flexib@l
Posts: 59
Joined: 16 Sep 2019, 21:00
Auto: Kia Sportage GT Line 7DCT awd
Location: Constanța

Re: Ofer and out

Post by flexib@l »

Prietene ești cu capu' eu îți zic de Discovery Sport cu 10 mii E peste prețul KIA și tu îmi zici de petarde. Eu vin de pe Touareg 2012 și de la Mercedes. Tu îmi zici de troaca pe care ai avut-o tu. Cînd o să ai tu banii sa plătești cash o KIA Sportage, atunci o sa ai voie să vorbești. De ce mă jignești? Eu sunt doar dezamăgit de KIA. Eu nu te-am jignit cu nimic. Vezi-ti de ale tale. Cînd vei ști care e diferența între o cutie de transfer și o cutie de viteze atunci poți vorbi.
Și nu the way, vezi prețul unui LR Discovery Sport și prețul unei KIA Sportage, comparativ. Vrei sa îți enumăr cite mașini noi am avut? Trecind pe la Dacia, Ford, VW Touareg, KIA sportage și urmează un Disco Sport. Toate cu factura... Mai gindeste-te că nu toți sunt săraci...că tine. Vezi, și eu te pot jigni fara sa te cunosc. Pace ție. Și DA, sper sa bage și alții de seamă că sunt unii oameni ( că tine) care cred că ei dețin adevărul absolut iar cei care au idei și concepții diferite sunt idioți sau cocalari. Bine că nu m-ai trimis să îmi iau "urs"

PS nu te obosi să îmi răspunzi că nu vrei polemica (cunoști cuvintul,nu?)
Nu furați! Statul urăște concurența.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Ofer and out

Post by ionutp »

Nu imi place sa ma bag in astfel de discutii, dar nu vad unde e jignirea. Nu stiu prea multe despre Disovery, dar de la toate persoanele cu care am discutat am inteles ca Ragnge Rover sunt stricacioase, nu stiu cum sta treaba cu alte modele Land Rover.
Acum nu inteleg de ce te-ai oprit la ceva ieftin, doar cu 10K peste Sportage (nu sunt prea multe optiuni). Si cu cat pretul e mai mare, cu atat ma astept ca masina respectiva sa fie mai fiabila.


Si eu am avut probleme cu turbina, a fost schimbata pe garantie si gata. La orice modele apar probleme (vezi rechemari Mercedes doar de anul acesta). Chiar si la masini premium ca BMW, am prieteni care mi-au spus ca au avut o gramada de probleme.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Costanu
Posts: 23
Joined: 23 Dec 2020, 08:46
Auto: Nu
Location: Pitesti

Re: Ofer and out

Post by Costanu »

La toate marcile gasesti persoane care au avut ghinion cu masina.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Ofer and out

Post by andrei1271984 »

flexib@l wrote: 27 Feb 2021, 18:08 Prietene ești cu capu' eu îți zic de Discovery Sport cu 10 mii E peste prețul KIA și tu îmi zici de petarde. Eu vin de pe Touareg 2012 și de la Mercedes. Tu îmi zici de troaca pe care ai avut-o tu. Cînd o să ai tu banii sa plătești cash o KIA Sportage, atunci o sa ai voie să vorbești. De ce mă jignești? Eu sunt doar dezamăgit de KIA. Eu nu te-am jignit cu nimic. Vezi-ti de ale tale. Cînd vei ști care e diferența între o cutie de transfer și o cutie de viteze atunci poți vorbi.
Și nu the way, vezi prețul unui LR Discovery Sport și prețul unei KIA Sportage, comparativ. Vrei sa îți enumăr cite mașini noi am avut? Trecind pe la Dacia, Ford, VW Touareg, KIA sportage și urmează un Disco Sport. Toate cu factura... Mai gindeste-te că nu toți sunt săraci...că tine. Vezi, și eu te pot jigni fara sa te cunosc. Pace ție. Și DA, sper sa bage și alții de seamă că sunt unii oameni ( că tine) care cred că ei dețin adevărul absolut iar cei care au idei și concepții diferite sunt idioți sau cocalari. Bine că nu m-ai trimis să îmi iau "urs"

PS nu te obosi să îmi răspunzi că nu vrei polemica (cunoști cuvintul,nu?)
Nici n-are rost sa-ti mai raspund :lol:
Stiu ca esti foarte smecher si ai foarte multi bani si eu n-am... =D>
E greu sa ma ridic la nivelul tau...mai ales cu gramatica unde stai impecabil #-o
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Costanu
Posts: 23
Joined: 23 Dec 2020, 08:46
Auto: Nu
Location: Pitesti

Re: Ofer and out

Post by Costanu »

Eu nu inteleg cum de ai trecut de la mercedes si land rover la kia. Pentru durerea de spate iti recomand sa faci zilnic miscare, 3 km de alergare sau 5 km de plimbare, apoi poti sa-ti cumperi si logan si nu o sa mai ai dureri de spate, asta daca nu ai probleme serioase cu spatele.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Ofer and out

Post by surfer »

Flexibal, imi pare rau pentru problemele intampinate. E pacat.
Dar cam aici se termina compasiunea mea.

Desi inteleg prin ce treci si ce simti (am patit si eu, ce-i drept nu cu o masina, dar tot e nasol), nu sunt de acord cu generalizarile.
Nu poate spune nimeni ca propria experienta defineste un produs sau un brand. Daca ar fi asa, eu as exclama ca nu exista ceva mai bun decat Kia. Am 200k km cu Ceed si 112k km cu Sportage. Niciun motiv sa ma plang in aproape 13 ani. A fost totul perfect? Clar nu. Se putea mai bine in anumite situatii. Dar masinile sunt facute pentru altceva, nu pt perfectiune. Tot ce spun e ca recomand Kia pt raportul calitate-pret, garantia de 7 ani pe bune, si calitatea serviciilor (cele folosite de mine) foarte buna.

Felicitari pt decizie (e ceea ce recomand tuturor care se plang), bafta cu urmatoarea achizitie si multa sanatate (am dureri de spate cand merg si 20 de km cu Ceed - e din 2008, iar cu Sportage nici dupa 200 nu ma resimt) - dar orice masina ai lua, pt spate trebuie facut si altceva. Si ma gandesc ca oricati bani ar avea cineva, din pacate sunt lucruri care nu mai pot fi cumparate de la un moment in colo...

Legat de LR, sper sa fii exceptia care confirma regula, si sa nu ai nicio problema cu ea. M-as bucura si as vrea sa ne si comunici. Chiar daca ai cerut stergerea contului, nu se va face (daca nu continui cu jignirile), ramanem o comunitate deschisa si speram sa tinem legatura.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Ofer and out

Post by andrei1271984 »

Surfer, prea finut , ca de obicei :D
Dar totusi nu inteleg cu ce jigniri sa continue ca doar eu am jignit pana acum :)))
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Ofer and out

Post by Fraierica »

O postare pe sufletul meu desi nu sunt convins ca LR e o afacere mai buna :)
Si la 21k colegul inca nu a trebuit sa schimbe kit-ul de ambreiaj dar sunt 100% convins ca daca o mai tinea inca 10k-15k schimba si el pe garantie piesa buclucasa.
De asemenea sunt convins ca pentru multi Kia e o masina excelenta insa cand exista asa probleme cu masinile noi va rog sa ma credeti ca producatorul nu merita fidelitatea voastra.
Multi producatori dau gherle dar parca nu prea aud de producatori de volum care sa aiba probleme asa nasoale la 20k-30k , adica masini noi dpmdv.
Urlu pe forum ca masina consum antigel din prima zi, motoru se incinge ca dracu , se uita 3 reprezentante la ea si nici una nu ii da de cap desi TOTI completeaza la revizie cu antigel ca " asa face toate".
DCT-ul pica daca e plimbat prin oras... domne nu e masina de oras asta automata :)), iti tre facultate de mecanica cu master la zi ca sa nu strici DCT-ul.
Da ... Kia repara pe garantie cand pica ceva dar sa stau cu numarul de la platforma / service langa mine parca nu e ok mai ales la 1-2 ani dupa achizitie.
Si eu voi renunta la masina fara regrete insa deocamdata exista alte prioritati in familie, voi merge pe un pick-up de la Toyota sau de la Ford cu prima ocazie chit ca voi pierde foarte mult la vanzarea Sportage-ului.
Iar cei care citesc aici trebuie sa stie ca revolta mea si a colegului de mai sus vine din faptul ca ne-am asteptat la o masina decenta si am primit o masina cu multe probleme pentru cei 25k-30k euro investiti, este incredibil ca am dat atatia bani pe o masina care pare neterminata.

PS: nici eu nu ca nu voi mai calca prin reprezentante KIA/Hyundai dar nu voi cumpara masina de la un dealer daca respectivul dealer a avut tangenta cu cei din Coreea :)
PS2: Robert Adam ... nu pot sa mai ma uit la review-urile lui, de fiecare data imi aduc aminte ca sunt un prost si pun botu' foarte usor la influenceri. Cand lauda o masina FUGITI de ea. La pick-up ISUZU nici nu am vrut sa primesc pliant, imi aduceam aminte cat o "iubea" Adam pe Youtube si imediat m-am scarbit.

Pace 2 all.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ofer and out

Post by Nesta3 »

Cred ca nu citesti si alte forumuri "de volum".
NU exista marca fara probleme si service-uri fara hibe.Daca vreunul crede asta, ii sugerez sa isi cumpere abonament la Mercedes...Citaro.
Ati avut probleme, Kia si-a indeplinit conditiile de garantie si v-au înlocuit piesele stricate.Exact ceea ce trebuia facut.Ca asta s-a intampla la 20mii,30mii,40mii km etc., e alta poveste si nu ti-a garantat nimeni ca masina va merge brici pana la 149mii km,6ani si 11 luni si se va strica fix inainte sa iasa din garantie.Ati avut ghinion.Toti producatorii scot pe banda rulanta iar controlul calității nu mai poate fi foarte bine stapanit.
Suntem multi pe forumul asta, unii de la inceput,altii mai noi, dar cand majoritatea e la a 2a sau chiar a 3a kia fara probleme majore, iti dai seama ca increderea nu poate fi răsturnată de un consum de antigel sau de unii care intra pe aici doar ca sa mai agite spiritele, care posteaza probleme dar nu mai revin cu rezolvari.
Si nici nu poti veni aici sa spui ca ai avut toate "produsele" nemțești si ca Kia e naspa si iti iei Land Rover Discovery.E tras de par.Rau.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Ofer and out

Post by andrei1271984 »

Cred ca am mai spus asta dar ma voi repeta, poate inteleg si colegii nostri de forum.
Daca rasfoiesti un forum despre asigurari te apuca instant o migrena :) multi emit pareri fara sa aiba vreo legatura cu domeniul.
Si evident ca multi altii citesc si ramane la latitudinea fiecaruia sa inteleaga daca informatia e corecta sau nu.
Asa si aici , vin 2,3,5,7 si scriu cu ce probleme se confrunta si gata , kia e dezastru. Nu-i asa dragilor.
Eu sunt printre putinii de aici care nu imi spun doar propria opinie ci vorbesc din experienta a >1000 de clienti cu Kia din 2008 pana in prezent.
Si chiar daca poate parea ciudat n-am nici macar un feed-back negativ.
Majoritatea sunt la a 2 sau chiar la a 3 kia , altii le au din 2008 si n-au probleme.
Duminica placuta sa avem !
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Ofer and out

Post by razesul »

Cred ca multe conflicte in general pleaca de la setarea asteptarilor.

KIA este un brand de volum, sau mediu, daca nu chiar chiar low-cost, sau pentru popor, in niciun caz nu este premium sau peste mediu, luxury nici nu discutam.

Toyota, Honda si Mazda sunt din alta divizie, ei incearca sa se lupte cu brandurile premium ca o alternativa la Volvo, BMW, Mercedes, Audi, LR, dar nu sunt altceva decat doar o alternativa, nu sunt premium.

In America de asta Toyota are Lexus, Honda - Acura, iar Hyundai - Genesis, Nissan - Infinity, premium/luxury brands, pentru a lupta de la egal la egal cu producatorii din Germania.

Competitori directi ai KIA Sportage sunt, in ordine aleatorie: Nissan QQ, Renault Kadjar, Hyundai Tucson, Skoda Karoq ( atentie nu Kodiac sau Kamiq), Ford, Citroen, Peugeot, Opel (nu mai stiu modelele lor) sau o alternativa la o masina de familie medie - Ford Focus, KIA Ceed, etc.

Deci faptul ca eu am luat o masina care se compara la optiuni si calitatea materialelor cu un brand premium nu o face premium. Daca cineva este dispus sa scoata 10k-15k in plus si sa treaca la un brand premium sau chiar luxury atunci competitorii sunt altii in niciun caz KIA.

Dpmdv KIA sufera cel mai mult la relatia cu clientul, dar tocmai pentru ca este un brand low-cost, si tocmai pentru ca trebuie sa tina alte costuri sub control: nivelul de pregatire al angajatilor din service-uri, calitatea unui ambreiaj, etc.

Incheiere: clar KIA nu este cel mai bun brand din lume, dar daca pui pe hartie pret achizitie, costuri de intretinere, relatia cu service-ul, etc eu cred ca da cu plus.

P.S - o alta asteptare setata incorect - cu masina nu iesi niciodata in castig

User avatar
Energicus
Posts: 60
Joined: 17 Nov 2020, 15:30
Auto: Sportage 2021
Location: Craiova

Re: Ofer and out

Post by Energicus »

Vad ca prețul Sportage e mereu adus în discuție...ca la 30k ai alte așteptări de la o masina. Da, dar poți sa cumperi Sportage și cu 17k nou și atunci când îl compari cu Duster sau Vitara ți se pare o mega afacere. Ca noi am pus tot felul de dotări pe mașină de s-a făcut de 30k a fost alegerea noastră. În mare ea rămâne o mașină de pana în 20k cu multe briz-brizuri. Nu ne-a scos nimeni încă 10k din buzunar cu forța.
Sportage MY2021 GT-Line+, 1.6T-GDI, MT, 4x4, Blue Flame

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Over and out

Post by Fraierica »

Sportage nu este low cost si la 17-18k nu iei 7DCT ci benzina aspirata si manuala. Pentru un turbo , DCT si AWD probabil sari bine de 20-22k. Dar sa spunem ca ma costa 15K masina de noua si avea problemele astea la fel de nervos si frustrat eram...vorbim de masini noi totusi.
Dau un ban si am asteptarea ca masina sa nu imi crape dupa 24 luni chiar daca e low cost si chiar daca producatorul schimba piesele in garantie.
Pentru un ambreiaj stai cam 3-5 saptamani sa vina de zici ca vine cu personalul...cand se stiu cu bube in cap nu fac un stoc la Arad sau in Zilina??
Cand masinile iti evapora antigel ca motoarele se incing nu faci tu nimic ca producator , eventual vezi daca nu e subdimensionat sistemul de racire etc, sau schimbi tipul de antigel recomandat.
Cum va spuneam in US au scos DCT-ul pentru ca imediat le dadeau amerlocii cu discurile de ambreiaj in cap, in UE vand bine merci 7DCT si se fac ca ploua cand vin oamenii cu ele in service.

Ne auzim :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”