Achiziție Kia Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
ekisim
Posts: 16
Joined: 28 Dec 2020, 12:01
Auto: Hyundai Tucson
Location: Turda

Achiziție Kia Sportage

Post by ekisim »

Bună ziua,
Sunt nou pe forum, sunt paralel cu maşinile, şi v-aş ruga nişte sfaturi vă rog frumos.
Vreau să achiziționez şi eu o Kia Sportage an fabricație 2017, diesel, şi nu ştiu care motorizare să o aleg, 1,7 sau 2,0 (care e diferența de consum între cele două?)
Să aleg 4×4 sau 4×2 pentru fiabilitate, cutie automată sau manuală, la ce dotări să mă axez?
Mulțumesc

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Achiziție Kia Sportage

Post by ionutp »

Salut, conteaza si bugetul. Nu cred ca e mare diferenta intre 1.7 si 2.0, eu sunt mai de moda veche si consider ca un motor mai mare, pe langa mai multa putere, rezista mai bine in timp, dar nu stiu daca o fi chiar asa.
Legat de 4x4 sau 4x2 alegerea ar fi simpla daca se incadreaza in buget 4x4. E AWD, nu e doar pentru teren accidentat, adica ajuta si pe drum daca de exemplu e umed, putin alunecos sau iei curbele mai in viteza. Ajuta la stabilitate pe drum, mai ales ca are centru de greutate mai sus ca alte masini.
Cat despre cutie, in general e o alegere personala. Eu am automata desi la inceput nu voiam asta mi s-a parut cea mai buna decizie. Ajuta mult si in oras si la drum lung.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

ekisim
Posts: 16
Joined: 28 Dec 2020, 12:01
Auto: Hyundai Tucson
Location: Turda

Re: Achiziție Kia Sportage

Post by ekisim »

Din poze se poate deduce ce nivel de echipare este acest Sportage, după jenți sau după trapă, o fi GT-Line?
Prețul este Ok? Este 4×2

https://m.olx.ro/oferta/kia-sportage-ID ... ml?reason=

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Achiziție Kia Sportage

Post by ionutp »

Pretul pare OK, insa iti recomand sa o verifici pe baza VIN-ului. Kilometrajul ma gandesc ca e in regula, adica la 140.000 din 2017 nu pare dat inapoi, dar e important sa nu fi avut accident grav in trecut. Ma gandesc ca fiind diesel si aduse din afara in general sunt OK, atat pentru cei care le aduc cat si pentru cei care le cumpara. Vezi daca are RAR facut si daca cumva e si inmatriculata (adica sa fie toate actele in regula).
Ce variante mai ai? Daca mai poti pune ceva la buget cred ca poti iesi mai bine, inclusiv cutie automata + AWD, sub 15000, vad ca sunt cateva variate. Ideea e sa aiba tot ce ai nevoie pe ea, ca ulterior sunt mai greu/imposibil de pus.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

ekisim
Posts: 16
Joined: 28 Dec 2020, 12:01
Auto: Hyundai Tucson
Location: Turda

Re: Achiziție Kia Sportage

Post by ekisim »

Am vorbit cu vânzătorul, este adusă din Italia nu e înmatriculată, oare ce nivel de echipare să fie după poze?
Pe sistemul de prindere de pe plafon se poate pune cutie portbagaj cu bări tradiționale?

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: Achiziție Kia Sportage

Post by proc74 »

Nu este GT- Line. Vezi ca nu ai sistemul audio JBL si are navigatia mica (asta daca are vreo importanra pentru tine). Este un style cu ceva optionale: xenon, trapa, keyless.
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

uzunmicky
Posts: 32
Joined: 08 Feb 2018, 23:54
Auto: Kia C'eed SW 1.4 GSL
Location: Timisoara

Re: Achiziție Kia Sportage

Post by uzunmicky »

Salut,
Nu vreau să deschid un alt topic separat, deși informațiile de care am nevoie sunt pentru un model mai vechi. Vreau să-mi fac un moft și să-mi iau un Sportage din 2007-2010. M-am urcat într-unul din 2010 cu 150.000km, Diesel dar nu era 4x4 (nici nu vreau nepărat, însă puține găsesc pe piață fără 4x4). Deși am zis că nu îmi mai iau diesel, cum torcea motorul de 2L, au mamă :)

Ce trebuie să urmăresc la o mașină cu vechimea ei și cu km între 150.000-200.000? Cum stă generația lor la injecție, e gingașă și clachează după 200.000 sau mă duce fără probleme în 300.000? Eu fac undeva la 20.000 pe an.
Distribuția la câți km se schimbă? DPF se poate anula?

Am găsit una faină, dar deși prețul era peste ce m-am așteptat eu, vânzătorul nu a vrut sa lase nici 50 euro, de dragul de a vinde. Și troncăne pe dreapta + simt un scuturat la pedala de ambreiaj la apăsarea ei (în prima parte a cursei, după mijloc nu se mai simte), deci probabil ceva trebuie investit, însă 5500 euro nu merită, pentru o mașină neîmatriculată și nu avea nici cartea de service (s-a bâlbâit, că nu e la magazin cartea, etc.. mașina avea numere de Franța încă și nu m-aș complica, dincolo de preț). Am verificat mașina pe carvertical, e ok din ce pot oferi informații ei, despre ea.

Bun, la 3500 euro găsesc dar cu kilometraj mai mare, spre 200.000, cu 4x4. În afară de încărcare cu vaselină a cardanului, la 10.000km, mai sunt alte cheltuieli de întreținere la un 4x4, suplimentare?

Mulțumesc frumos :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”