Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Forum cu de toate despre Kia Sportage
User avatar
Energicus
Posts: 60
Joined: 17 Nov 2020, 15:30
Auto: Sportage 2021
Location: Craiova

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by Energicus »

Mda...cred ca o sa adaug si scaunele ventilate, mai bine sa fie decat sa regret lipsa lor la un moment dat. vorba aceea: unde a mers mia, merge si suta :lol:

Legat de acest FCA, nu poti sa ai siguranta ca va interveni cand vei avea nevoie cu adevarat (poate ca apasasei acceleratia, poate ca era curba etc). Prefer, si asta e si stilul meu de condus, sa am spatiu suficient fata de cel din fata la drum lung (mai ales de frica pietricelelor aruncate in parbriz), iar in oras oricum e de mai bine sa fii cat mai concentrat la volan decat sa te bazezi (chiar si 10%) pe un sistem electronic.
Sportage MY2021 GT-Line+, 1.6T-GDI, MT, 4x4, Blue Flame

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by ionutp »

Cred ca e mult mai util in oras decat in afara. Mai ales in Bucuresti. Stiu si de la persoane de pe forum si de la prieteni ca au patit de 2-3 ori ca masina sa franeze automat si altfel nu ar fi franat. Nu erau cazuri de "nenorocire", dar erau cazuri de "amiabila", in cel mai bun caz.
Nu e vorba de bazat pe el, e acolo ca sa ajute. Cum nici centura de siguranta, airbag-ul, ESP-ul, avertizor unghi mort sau orice alt sistem nu ofera 100% siguranta, asa si acesta, poate ajuta in anumite situatii.
Bine, eu sunt sofer incepator si poate si de aceea insist cu astfel de lucruri. Pentru mine ar fi utile :D.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by Alx03 »

@ Alx03 la drum lung cum se simte pielea de pe Sportage? Transpiri rau pe ea?
Eu unul nu am intampinat probleme pana acum. Poate nici nu se infierbanta atat de tare datorita culorii deschise a tapiteriei. Si port pantaloni scurti des vara. :)
In schimb, la fel ca si in cazul lui Akeem, nici sa fi avut optiunea asta, nu cred ca as fi profitat prea mult de ea tocmai pentru ca in momentul in care intrii in masina de la 40 de grade si dai drumul la ventilatie in scaune sa compenseze pana se racoreste toate masina, spatele tau, pe termen lung, cam sufera, desi tu simti ca e placut initial. Totodata, nu ma pot pronunta din proprie experienta, ci mai mult din a altora.
Dar sigur, daca oricum configurezi masina, nu strica sa ai optiunea si in functie de experienta cu aceasta, la urmatoarea masina vei stii mai bine daca merita costul sau nu. :)

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by akeem »

Referitor la FCA si celelate chestii automate de siguranta: evident ca nu trebuie sa te bazezi 100% pe ele. Conduita preventiva e obligatorie. Nu intri in curba la limita ca lasa ca am ESP si intervine el in caz de ceva. Poate se nimereste un pic de gheata sau mâzga in zona si te duci in balarii, ca fizica nu o invinge nici mama ESP-ului. La fel nu mergi ca dobitocu' printre blocuri ca e aleea libera si niciun semn de limitare, deci ai voie cu 50 by default. Nu stii de unde sare un copil, sau alt tampit ca tine, dar pedestras (ca in bancu cu meseriasu') sau un caine, etc.... si FCA nu-l recunoaste de obstacol.
In mod normal, daca mergi cat de cat prudent, FCA intervine asa de rar ca uiti ca-l ai, asa ca n-ar trebui sa ai reflexul de a te baza pe el...
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by ionutp »

La testele Euro NCAP, unde Sorento a luat 5 stele, sunt facute si teste AEB = Autonomous Emergency Braking.
Sunt exemple interesante si reale as zice: https://www.youtube.com/watch?v=0UdlQ8O ... =emb_title
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by roger26 »

Buna seara, de ceva timp ma uit pe acest forum si sunt interesat de achizitia unui Sportage. Intrebarea este ce parere, au cei care cunosc Sportage DSL de 1,6 cu mild hybrid, despre aceasta motorizare si viitorul ei, avand in vedere deciziile europene in ceea ce inseamna motorina. Momentan conduc un Megane 3 diesel de 1,5l , 110 cai, motor de care sunt foarte multumit,dar doresc ceva mai inalt, meganul de multe ori atinge pe jos cand este zapada.

User avatar
Energicus
Posts: 60
Joined: 17 Nov 2020, 15:30
Auto: Sportage 2021
Location: Craiova

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by Energicus »

La multi ani colegi!!

In ultimele zile ale 2020 am lansat si eu comanda pentru Kia Sportage MY2021 T-GDI, 4x4, MT GT-Line, Blue Flamme. Pana la urma am selectat urmatoarele dotari optionale:
- Faruri LED
- Scaune electrice
- Geamuri cu impuls fata
- Volan Incalzit
- Piele + Color Pack B
- Frana parcare electronica
- Portbagaj automat
- Incarcator USB
- Sistem audio JBL

Pret final 28.000E. Achizitie de la Happy Cars Craiova, foarte profi colaborarea pana acum, Recomand!

Astept acum cu nerabdare livrarea, sa vina Balena Albastra de Martisor :lol: :lol:

Un An Nou Fericit va urez! =D>
Sportage MY2021 GT-Line+, 1.6T-GDI, MT, 4x4, Blue Flame

Post Reply

Return to “Generalităţi”