Pareri kia sportage 2020

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Man0204
Posts: 44
Joined: 19 Jan 2015, 08:47
Auto: Sportage PHEV GT Line
Location: Bucharest

Pareri kia sportage 2020

Post by Man0204 »

Buna ziua!

Ma intereseaza varianta 1.6 diesel hibryd 7dct 4x4.

Ce pareri aveti despre acest motor?
Probleme de luat in considerare?
O sa fac 25.000-30.000 km pe an cu ea si o sa aiba parte si de drumuri de munte destul de des.

Orice sfat/parere o sa fie de mare ajutor!
Va multumesc!

Man0204
Posts: 44
Joined: 19 Jan 2015, 08:47
Auto: Sportage PHEV GT Line
Location: Bucharest

Re: Pareri kia sportage 2020

Post by Man0204 »

Hybrid* nu am putut edita :)

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Pareri kia sportage 2020

Post by zaboss »

Mild Hybrid este o găselniță de marketing, nu aduce nici un beneficiu utilizatorului, ajută marca să reducă totalul emisiilor. Eu personal nu aș mai lua diesel, fie el și hibridizat.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Man0204
Posts: 44
Joined: 19 Jan 2015, 08:47
Auto: Sportage PHEV GT Line
Location: Bucharest

Re: Pareri kia sportage 2020

Post by Man0204 »

Stiu de asta, dar ma interesa cat de ok este motorul si 7dct-ul, ca este practic acelasi motor doar ca are bateria aceea in portbagaj.

Si in urmatorii 10-15 ani nu moare dieselu de tot, pana atunci sigur o mai schimb :)

Au fost ani in care cu vechea masina de teren am facut si 50.000km si as aprecia un diesel care are consumul mai ok.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Pareri kia sportage 2020

Post by Nesta3 »

Iti ia 9 in oras motorizarea de care zici.Daca e ok, tu stii.
Vrei consum mic, iei hybrid sau plugin hybrid.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Pareri kia sportage 2020

Post by ingerulol »

E o masina foarte buna , un motor mai mult decat decent .

De cand o am > a consumat 7.57 (conform Spritzmonitor)

Nu fac rabat si nici economie -merg cum trebuie si dupa starea de spirit . Daca o alergi consumul va fi mare pentru ca masina e grea, daca mergi normal consumul va fi mai mic decat am afisat eu (cei din provincie pot sa confirme) . In Bucuresti - acesta este (varianta mea e fara mild hybrid) consumul - revizia (am facut doar pe cea de 1 an si a fost sub 750 lei (ceva de genul)) , e comfortabila , frumoasa , foarte spatioasa la interior . Portbagajul e cam micut, dar stiam si am ales in consecinta . Nu am gresit .

Daca nu luam diesel , luam 1.6 GDi care era mai ieftin cu vreo 1000 dar nu aveai DCT7 (10 in Bucuresti) . 1.6 TGDi eu nu as fi ales pentru problemele generale aleatoare ce apar si nimeni nu prea le da de cap, iar motorul ala e bun , e puternic , dar consumul te penalizeaza (13.5 in Bucuresti) cel putin asa era cea cu 4x4 . Le-am avut la test pentru cateva zile dar cand am vazut cat de bine trage 1.6 CRDI 115 am zis ca iau dieselul . (1.6 TGDI Hyundai Tucson , dar e aceeasi masina) .

Man0204
Posts: 44
Joined: 19 Jan 2015, 08:47
Auto: Sportage PHEV GT Line
Location: Bucharest

Re: Pareri kia sportage 2020

Post by Man0204 »

Multumesc pentru raspuns!
Am pus intrebari si pe pe alte forumuri kia din europa si o sa merg pe 1.6 mild diesel. Am auzit lucruri bune pana acuma.
Masina nu o sa vada bucurestiul, o sa fie doar de iesit afara.

Pentru bucuresti o sa ramana batrana mea pro ceed din 2008 care inca o duce bine :)

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Pareri kia sportage 2020

Post by nirox »

Maine se lanseaza noul Tucson, din fotografii totul la interior pare ca va fi digital, bord/afisaj/cotiera chiar. Ma gandesc ca poate Kia o sa apara peste 1 an in format asemanator.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Pareri kia sportage 2020

Post by Faust »

Citește întâi acest topic viewtopic.php?f=93&t=25120

Dacă nu ieși cu ea pe drumuri grele nu are rost AWD.
Am condus pe coclauri 7 DCT, pur și simplu nu mai știe ce viteze să schimbe, am mai vorbit cu cineva care a ieșit de câteva ori pe câmp, urcări, coborâri, șkeauri, cutia nu mai schimba mai mult de treapta a II a îi apăruse ceva în bord, se încinsese.
Dacă nu faci 30000km pe an cu ea.... nu merită diesel.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Re: Pareri kia sportage 2020

Post by Sylver »

eu zic ca merita. Nu mai e vorba de 30 mii de km, asta era pe vremea cand dieselul costa mai mult de nou, cand iti faceai calculele sa vezi in cati km iti amortizezi banii platiti in plus pe diesel.

Acum in momentul asta e invers, pentru ca daca ne uitam in oferte, pe langa promotia de 1500e discount de la importantor, un Sportage 1.6 mild hybrid se incadreaza la Rabla (1350e discount) + 521 de la stat + 208 de la importator (pt partea de hybrid). Un Style 1.6 mild hybrid DCT 4X2 de exemplu este 23.691 euro. In timp ce 1.6 t-gdi similar este 25.167 euro.

Un GT line 1.6 mild hybrid 4x4 e 26.127 euro, iar un GT line 1.6 t-gdi similar este 27.600e. Deci aprox 1500e mai mult pt benzinar. Aici mai pui si diferenta notabila de consum (de aproximativ 4L intr-un oras ca Bucuresti; si de 1-1.5L extraurban) si deja diferenta se mareste si mai mult chiar si intr-o exploatare mai redusa, de 10 mii de km pe an. Iar la o masina noua nu discutam de probleme cu DPF pentru multa vreme (consideram ca la diesel ar putea aparea mai repede decat la benzina).

Si pt ca se mentiona mai sus ca a aparut noul Tucson si ca probabil intr-un an va aparea si noul Sportage: asta dpmdv e irelevant, masina o iei acum pentru ca vrei acum, asa daca stai sa astepti cate 1 an, nu iti mai iei mai nimic. Update-uri mai mici sau mai mari apar oricum. Plus ca si pretul va fi cu totul altul. De exemplu Tucson-ul nou este clar mai scump decat cel vechi (s-au mai schimbat si motorizarile), un Style cu automata incepe de la 27.300 euro, cu mult peste pretul modelului anterior (pt 1.6 mild hybrid cu automata).

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Pareri kia sportage 2020

Post by roger26 »

Buna seara, de ceva timp ma uit pe acest forum si sunt interesat de achizitia unui Sportage. Intrebarea este ce parere, au cei care cunosc Sportage DSL de 1,6 cu mild hybrid, despre aceasta motorizare si viitorul ei, avand in vedere deciziile europene in ceea ce inseamna motorina. Momentan conduc un Megane 3 diesel de 1,5l , 110 cai, motor de care sunt foarte multumit,dar doresc ceva mai inalt, meganul de multe ori atinge pe jos cand este zapada.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Pareri kia sportage 2020

Post by ionutp »

Eu cred ca problema masinilor pe motorina nu e bine inteleasa, de catre politicieni cel putin.
Masinile diesel cu EURO 5 si mai ales EURO 6 au o gramada de tehnologii pentru poluare mai mica: DPF, EGR, AdBlue.
Si din punctul meu de vedere, in standardele EURO 5-6 benzina vs motorina, nu sunt tocmai mari diferente: https://en.wikipedia.org/wiki/European_ ... _standards
Insa grija este totusi intemeiata, stiu ca 2-3 orase europene au luat masuri in aceasta privinta. La noi in tara nu cred ca se va intampla asa ceva prea curand. Iar in planurile pentru Bucuresti, masinile EURO 5 si 6 erau excluse de la plata presupusei taxe. Cred ca urmatorii 5 ani nu o sa fie nicio problema. Iar atunci, se va trece pe electrice sau hidrogen (daca nu se continua ideea).
In cazul tau e cu atat mai bine, insa nu stiu cum schimba mild hybrid problema generala.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Pareri kia sportage 2020

Post by roger26 »

Imi place consumul la motorina, cel putin la meganul meu, dar cred ca toate motorinarele au un consum mai mic . Fac cam 20 k pe an. Gandesc ca un motor 1,6 dsl hybrid este mai bine primit in politica europeana, decat acelasi motor de 1,6 dsl simplu. Poate in Viena cu 1,6 dsl primesc interdictie in 2025 dar 1,6 dsl hybrid este acceptat pana in 2028 (fiind vorba de noxele mai mici). Sunt curios daca se merita achizitia unei masini noi (peste 20000 euro, suma destul de mare pentru multa populatie)pe motorina , in ziua in care multa lume fuge de motorina. Pe langa consumul mult mai redus fata de un 1,6 GDI (la care ma incadrez cu banii) si cuplul motorului ma satisface mai mult.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Pareri kia sportage 2020

Post by ionutp »

Cuplul da, este un avantaj, dar nu stiu ce sa zic in legatura cu consumul. Eu am Sportage 2014 (2L insa), DSL si consumul in oras nu e cum se asteapta multi.
Masina e grea, are 1.7+ tone, cutia automata cu convertizor de cuplu si transmisia integrala "ajuta" de asemenea consumul mai mare. Eu nu prea conduc prin oras, dar in Bucuresti consumul as zice ca e 10-12, iar cand e chiar bara la bara se duce la 13-14. Dar nu am testat efectiv asta. In cazul tau va fi mai putin, motor mai mic si mai nou.

Probabil e o diferenta datorita mild hybrid, dar nu ma astept sa scada prea mult. Daca vrei doar pentru consum, sugestia mea e sa urmaresti jurnalele de bord si dicutiile in legatura cu acest aspect de pe forum. Sau daca consumul e foarte important, poate o masina mai mica, gen Ceed/Proceed ar fi o solutie mai buna.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Pareri kia sportage 2020

Post by Nesta3 »

Mild Hybrid nu ajuta la consum
Il las bold-uit.E doar o chestie pentru a scadea noxele, pentru a reduce din impozit, pentru a avea inca o chestie in plus de intretinut.
Vrei consum mic, iei hybrid/plug in.
Vrei diesel(cuplu) ia orice diesel, dar nu te uita la consum.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”