Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Stefan Moshu
Posts: 2
Joined: 18 Jun 2020, 22:22
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by Stefan Moshu »

Va salut. Vreau sa achizitionez o Kia noua....dar nu stiu care. Ce imi recomandati, Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS. As vrea stiu daca au probleme care apar des sau alte hibe. Masina o sa o folosesc mai mult in oras si ocazional o sa merg la munte, mare concediu pe unde ma duce gandu. Va multumesc anticipat. :D

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by ionutp »

Daca ai fix acele optiuni ma gandesc ca Ceed e cea mai buna deoarece va fi folosita mai mult in oras si:
- benzina e mai ok la mers preponderent urban
- nu ai nevoie sa fie SUV/crossover doar pentru iesiri ocazionale
- este GT Line si are mai multe optionale

Sigur, eu sunt fac Sportage care are niste avantaje dar care se vad mai greu in oras.

Nu stiu ce probleme ar putea avea, nimic serios, mai ales ca e vorba de MT. Sigur nu vrei DCT? As zice ca merita, mai ales in oras.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by akeem »

Pai fa si tu un Excel cu diverse criterii si da note, de la 1 la 3 de exemplu: 3 la iesit in balarii pentru Sportage, 1 pentru Ceed, 3 la portbagaj pentru Ceed, 2 pentru Sportage (ca totusi are aproape 500 l), la fel pentru consum, acceleratie, cat te costa cauciucurile de iarna, dimensiuni dpdv al deplasarii preponderent in oras, etc.... Apoi aduni si vezi ce-ti da.

Ca fiabilitate, daca alegi manuala, nu o sa ai probleme, pe aici sunt dezbateri aprinse despre DCT. Motoarele sunt relativ noi, deci n-au cine stie ce istoric in spate, in rest ai… 7 ani garantie.

Personal n-as alege Ceed Sportwagon pentru plimbat prin oras, e prea... lunga (am una in fata blocului, ca si un Golf break, mi se par imense pentru clasa lor). Este incredibil la ce dimensiuni ajunge azi un break compact... > 4.6m si > 600 l portbagaj. Un hatch e mai potrivit, dar nu prea merge cu concediul, daca ai si kinderi, bineinteles. Altfel in 2 e suficient, bagi si pe bancheta o gramada de bagaje.

Sportage e nitel mai compact, portbagaj relativ suficient si e mai inalt, nu numai ca poti sa te abati de la asfalt in concedii, dar scapi si de grija bordurilor. Ar fi penalizat la performante, dar asta e cu dus si intors, in functie de modul tau de condus. S-ar putea sa te avantajeze mai mult cuplul de la diesel decat secundele 0-100 de la benzinar.

Iar la final, ar trebui sa mergi cu ambele, s-ar putea ca feelingul si "impresia artistica" sa atarne mult in balanta.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by ionutp »

Poate o alta ar fi solutia: Sportage benzina cu optionalele de care ai stricta nevoie? Eu as include si cutia automata daca bugetul ar permite, dupa verificarea posturilor legate de DCT.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by Ciprian Bivol »

Salut,

Si eu am avut de ales intre cele 2 si pana la urma mi-am luat Sportage, dar pe benzina(cu DCT si 4x4).
Tata si-a luat Ceed Sportwagon fix cu motorizarea pe care ai mentionat-o, dar nu GT LINE. Imi place si Ceed-ul lui!

Avantaje Ceed Sportwagon:

- portgabaj mai mare si mult mai bine organizat, cu multe depozitari "ascunse";
- interiorul este mai actual;
- consuma mai putin;

Dezavantaje Ceed Sportwagon;

- nu intri asa usor ca intr-un SUV;
- pozitie mai joasa la volan(acum depinde ce-ti place, asta poate sa fie un avantaj);
- garda mica la sol si tot ce implica asta.

Avantaje Sportage:

- pozitie inalta la volan;
- garda la sol;
- are 4x4, unii ar spune ca nu e nevoie, dar aici e mult de discutat;
- portbagul este mic, dar ai acces mai usor la el datorita gardei ridicate.

Dezavantaje;

- consum mai mare;
- poate e mai putin stabil in curbe, dar daca mergi "normal" nu cred ca e o problema; oricum nici una dintre ele nu este o masina sport;
- este mai scumpa;

De ce am ales sportage? Pentru ca merg des la munte si asta implica mers pe drumuri forestiere. Nu am nevoie de o masina offroad capabila, dar nu vreau sa mai stau cu grija. Ma gandeam la un moment dat si la xceed, dar era scump cand cautam eu si nu avea 4x4.

Daca te decizi la sportage, ti-as recomanda minim Clasic si sa probezi cutia automata. Sunt probleme semnalate, dar parca merita.

Stefan Moshu
Posts: 2
Joined: 18 Jun 2020, 22:22
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by Stefan Moshu »

Am facut test drive cu Kia Ceed cu motor de 1,4 T-GDI cutie manuala 6 trepte si Kia Sportage GT LINE motorul mentionat mai sus dar cutie automata.
KIA CEED:
PRO: - Portbagaj mare,
- consum mai mic ca la Sportage dar cred eu cam mare pentru oras....media a fost de 7 litrii mers pe DN1 pana la Otopeni, intors cartier Vatra Noua. (am mentionat la pro pentru ca este consumul mai bun decat la Sportage)
- garda la sol acceptabila.... am mers pe un drum cu pamant si pietre , gropi...a fost super.
- trage bine pentru 140 de cai
- cutia de viteze este lina cu trepte zic eu scurte
- franele te scot prin parbriz...la propriu daca nu ai centura.
- interiorul placut cu finisaje de calitate.
- cuplul maxim se atinge intre 1500 si 3200 rotatii....daca esti la in viteza a 5 - a la 60 km/h...te propulseaza decent...nu te baga in scaun...dar se duce...frumos.

Dezavantaje:
- zgomotul de la cauciucuri se propaga in habitaclu
- jantele pe 17 nu stiu daca sunt o alegere buna in Bucuresti...gropi, gropi, gropi...jante ovalizate sau mai rau
- ca nu are 4x4



Pret pentru modelul GT line..la comanda.... 18809 euro. cu multe dotari
Pret pentru modelul Star din stoc... 17874 euro...cu multe dotari



KIA SPORTAGE:
PRO:
- are 4x4 si garda la sol permite sa mergi si pe cele mai urate denivelari..am mers pe o straduta cu pamant si pietris in spate la Ambasada SUA si initial am vrut sa intorc...dar agentul de vanzari a zis...mergeti...si am mers cu brio si fara probleme. Nu poti sa bagi Ceed-ul pe acolo...exclus. PS> Agentul de vanzari foarte rabdator si amabil.... Stanciu NArcis...il recomand.
- antifonare foarte buna...desi este diesel nu se prea auzea motorul decat la turatii mari
- cauciucurile nu propagau zgomotul in masina ca la Ceed
- interiorul parca putin mai lat decat la Ceed...bordul mai la distanta...nu vine peste tine sa te inghesuie...

Dezavantaje:
- consumul cam mare....instant..mediu....inainte sa il reseteze agentul...am vazut pe bord un 13 litrii....cred ca a mers cu el sa faca curse. Consul mediu in oras este pe la 9-10 litrii...afara..pe la 6-7 litrii, dar modelul testat avea cutie automata....
- portbagaj mai mic decat la Ceed....are 480 de litrii la diesel....nu stiu de ce
- cuplu maxim se atinge intre 2000 si 2250 rotatii...deci o calci si ....astepti...dar nu prea te baga in scaun...deloc.
- franele nu sunt ca la Ceed...apesi si te opresti frumos...dar nu te scot la "plimbare" prin parbriz...:P

Pret Kia Sportage model Classic 4x4 1,6 diesel de 136 cai putere si cutie manuala 22.605 euro


In concluzie amandoua au camere de dat in spate, senzori de parcare, au aspect exterior placut si agresiv, Ceed mai ieftina la intretinere si Sportage are 4x4 si mergi pe unde vrei mai mereu.
As alege Ceed....dar nu as renunta la 4x4....ma gandesc si revin.

User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by Ciprian Bivol »

Poate e mai mic la diesel din cauza rezervorului AdBlue?

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by akeem »

Daaa. (trebuie neapărat 5 caractere ca sa ia postarea, nu ca sunt eu entuziasmat de adblue :) )
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

tzalu
Posts: 104
Joined: 25 Mar 2018, 18:25
Auto: Sportage
Location: Timisoara

Re: Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by tzalu »

Pe ansamblu, trebuie sa te gandesti ca pe termen lung Sportage va fi mai costisitor in exploatare decat Ceed-ul. Daca asta nu-i o problema, si chiar ai nevoie de ceea ce ofera Sportage, ia Sportage! Ceed-ul e foarte OK pentru oras sau pe autostrada, daca nu iesi de pe sosea e suficient!

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by bprodan »

Sigur ca tu decizi, insa eu as alege Sportage.
Ceed e practica, sportwagon are un porbagaj urias si e mult mai ieftina.
Sportage va consuma cu siguranta macar 1% mai mult.
Dar e o diferenta de clasa si prestanta, intre o masina frumoasa de oras (si calatorii clasice) si un SUV (fie el si mai mic). Iti poti intreba sotia, femeile vad repede chestiile astea :)
Vezi sa nu fie si un element care sa te deranjeze si sa conteze foarte mult. Eu de exemplu nu m-am simtit suficient de comod in scaunele de Sportage.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by ingerulol »

Imi permit sa zic si eu :
Pui in balanta Ceed cu Sportage . Nu prea e corect.
Una e de oras , alta e incantare la drum intins nu ca nu ar putea face si cealalta functie fara probleme!

Finul voia Megane sau Duster , dar (la recomandarea mea) si-a luat Tucson 1.6 GDi Style cu 18400 (incalzire in scaune / volan samd)
A primit oferte de Duster Comfort 1.0 TCe cu 15k Eur 4x2 si Megane Life care e o porcarie.
Am mers cu cel mai ieftin Tucson 1.6 132 (15995Eur) plin de plastice , AC manual , si geamuri electrice (4) , dar i s-a parut la alt nivel decat celelalte.

Daca e pentru familie -- EU recomand Sportage 4x2 si DCT (1.6 GDi daca va fi folosita preponderent oras, 1.6 CRDi daca va fi plina de bagaje si drumuri lungi) .

Nu inteleg de ce va axati sau doriti 4x4 daca nu aveti , nu ati avut si nici nu folositi de altfel . Revizii mai scumpe, greutate mai mare, consum la fel, nu cred ca are rost sa mergi nonstop cu inca un pasager/bagaj in plus.
Puneti pret pe comfort , aspect . Luati clima, sistemul audio JBL, pilot adaptiv decat 4x4 , vrei sa fie speciala , ia-i trapa si racire in scaune. Restul e cancan pentru mine.

tpetya
Posts: 6
Joined: 17 Aug 2019, 21:26
Auto: Focus mk2.5, Sportage 1.6 dsl
Location: Brașov

Re: Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by tpetya »

In septembie 2019 am avut si eu o alegere asemanatoare de facut doar ca pentru oras am un focus mk2.5 sedan pe benzina + aragaz.
La mine Ceed a picat pentru ca nu incapeam cu jumatatea mai buna unul in spatele celuilalt (suntem mai inalti). Asta pe langa insonorizare mai proasta la ceed, era un pic mai bine decat focusul de 10 ani care mai are si bare transversale. A castigat Sportage Clasic + optionale 1.6 DSL HP AWD. era si pe stoc. Comparat Ceed SW cu Focusul nou si Octavia, Ceed castiga la pret si garantie. In rest celelate erau peste. Sportage-ul a fost cam la acelas pret cu Focus sau Octavia.
Pentru oras Sportage 4x4 e pre greu (1700+ kG) si fara sa turezi motorul nu prea se misca si mai are si DPF. Daca turezi sare consumul si mesteci la scimbator. Daca la Brasov nu-mi place experienta la Bucuresti nici nu vreau sa ma gandesc. La drum lung in schimb E super ok Sportage 1.6 DSL HP.
Personal pentru oras as alege o masina cat mai usoara cu un motor pe benzina cat de cat decent.

Mak110
Posts: 9
Joined: 18 Feb 2021, 20:28
Auto: inca nu
Location: Romania

Re: Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by Mak110 »

Salutare.Poate cer mult dar unii din voi sunt veterani pe partea marca Kia.Doresc un Kia Ceed SW.1.5T-GDI.Am 4000 euro plus o rabla ca si avans.Banca imi poate da doar 18.000E.Ca si optionale imi doresc trapa,scaune incalzite..Ce alte optionale ar merita luate astfel încât sa ma incadrez in suma de mai sus?
Un Sportage parca n.as lua cu acel 1.6gdi..Era unul expus la reprezentanta cu pachetul black..
Apreciez orice ajutor!De data asta vreau ca noua masina sa o tin pana la pensie..

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by ionutp »

Salut, o parere personala: eu nu vad vreo valoare in acea trapa iar pretul pentru aceasta optiune mi se pare mare. As merge mai multe pe echipamente de siguranta, faruri LED, FCA (franare in caz de urgenta) etc.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitionare Kia CEED SPORTWAGON 1.4 T-GDI 6MT GT Line sau Sportage 1.6 DSL HP 6MT 4x4 PLUS

Post by quelloo »

daca vrei trapa, ia trapa ca sigur regreti dupa, chiar daca nici nu o vei folosi. mai ales ca vrei sa pastrezi masina mult timp.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”