Intrebari care nu merita un topic separat

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Alx03 »

Se pare ca din cand in cand, mai are succes si plangerea pentru anumite probleme. Cand am fost la revizie, le-am zis celor din service de problema din poza, cu scaunul, iar azi am primit raspuns ca imi va fi inlocuit spatarul, pana la urma. Ramane de vazut ce solutie gasesc ca sa previn reaparitia problemei.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Alx03 »

De cateva saptamani, am observat un zgomot ce apare la rece, pentru primele minute, ca un fel de scartait. Vreo idee de la ce poate fi? Se aude destul de clar in filmare, mai ales ca se opreste prin ultimele cateva secunde.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Joking
Posts: 18
Joined: 28 Mar 2022, 07:55
Auto: Sportage 2023 1.6 mhev
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Joking »

Cineva cu inclinatie tehnica a incercat instalarea kitului de lumini pentru zona picioarelor fata/spate ? Codul 66650ADE31W si 66650ADE20W ,versiunea alb dar disponibil si rosu .
Kit apare pe site ul www.mobisparts.eu kia/hyundai dar de acolo nu am reusit sa comand .
Orice informație despre achizitionare si instalare mi-ar fii de ajutor . Poate si altora , optiunea nefiind disponibila nici macar pe gt line in momentul comenzii .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
cyrax_val
Posts: 160
Joined: 16 May 2016, 15:01
Auto: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by cyrax_val »

Salutare!

A folosit cineva pana acum pe Kia Sportage 2023 adaptor wireless pentru Android Auto? Daca da, ce model si sunteti multumiti de el?

Multumesc!

alx23
Posts: 7
Joined: 10 Mar 2023, 11:21
Auto: Sportage 1.6 GT-Line PHEV MY23
Location: Constanta

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by alx23 »

Salutare !

Vin si eu cu o intrebare prosteasca, cum se pun stergatoarele in modul de mentenanta (sa se ridice) pt o Kia Sportage 2023 ?
Tot ce gasesc pe net sunt pt modele de SUA si am tot incercat dar nu merge.
Reusesc sa pun masina in accesory mode dar cam atat.

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by alexcrist »

În manual ai căutat?

alx23
Posts: 7
Joined: 10 Mar 2023, 11:21
Auto: Sportage 1.6 GT-Line PHEV MY23
Location: Constanta

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by alx23 »

alexcrist wrote: 16 Oct 2023, 18:20 În manual ai căutat?
Am gasit intre timp, dar mersi de ajutor :)

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by alexcrist »

Cu plăcere! :)

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Alx03 »

Pentru cei cu modele de 3-4-5 ani de Sportage - cum va arata volanele? Aveti urme de uzura pe ele pana acum? La mine deocamdata sunt doua urma mai evidente, la "ora 11", unte tin cel mai des mana si putin mai jos, chiar unde e imbinarea dintre partea neteda si cea perforata, unde imi dau seama ca tin mana daca rotesc volanul cu o singura mana. Insa pentru o masina cu 42k km, mi se pare foarte devreme. La reprezentanta au zis ca nu e acoperita partea aceasta de garantie.

Han Solo
Posts: 15
Joined: 14 Jun 2023, 20:50
Auto: Sportage HEV 2023 GT-Line
Location: Romania

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Han Solo »

Cum spalati masina, trebuie ceva precautii la jet?
Aici recomanda sa nu folosim jet cu mare presiune ca se pot distruge senzorii (camerele/ultrasonici).
https://www.youtube.com/watch?v=euX0x2QCmB4

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by aqua »

Alx03 wrote: 18 Oct 2023, 12:20 Pentru cei cu modele de 3-4-5 ani de Sportage - cum va arata volanele? Aveti urme de uzura pe ele pana acum? La mine deocamdata sunt doua urma mai evidente, la "ora 11", unte tin cel mai des mana si putin mai jos, chiar unde e imbinarea dintre partea neteda si cea perforata, unde imi dau seama ca tin mana daca rotesc volanul cu o singura mana. Insa pentru o masina cu 42k km, mi se pare foarte devreme. La reprezentanta au zis ca nu e acoperita partea aceasta de garantie.
la mine ar fi ok desi a ramas o urma f mica undeva unde am atins in treacat cu verigheta, nu ar fi trebuit sa ramana nimic si mi am dat seama ca e f subtire stratul de piele
la scaun am avut eu o inlocuire, se face o cuta pe margine cand te asezi in scaun la urcare si efectiv se crapase din interior spre exterior pe breo 2 cm ca o musama simpla ceea ce m-a dezamagit, dar m-au rezolvat pe garantie ceea ce e de apreciat
la fel plasticele, daca nu le atingi sunt ok, cum le ai atins mai rau raman niste urme cumva
concluzie e ca desi arata bine din exterior materialele nu sunt prea rezistente la uzura, am avut un megane 2007 si volanul l am inlocuit dupa vreo 7 ani
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Alx03 »

Spatarul a fost si la mine inlocuit in garantie in baza aceluiasi motiv, doar ca eu banuiam ca centura se aseaza pe muchia aceea si freaca.
Cat despre volan...fata de alte masini la care m-am mai uitat, pe langa faptul ca e subtire stratul de piele, e si un soi foarte ...mat, fata de multe dintre ele care sunt lucioase, probabil mai bine protejate cu tot felul de straturi de uzura. Ieri am vazut si o Kona cu 130k, cam acelasi volan, arata dezastru, efectiv era mancata pielea in aceleasi locuri unde a inceput si la mine sa se vada. Eu initial am crezut ca de la tot gelul de igienizare ce l-a mancat de pe mainile mele prin 2020-2021 i se trage, dar totusi, nu cred.

florin gogu
Posts: 4
Joined: 16 Sep 2013, 01:47
Auto: db 06 ntn

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by florin gogu »

Bună ziua, sunt interesat să achiziționez un sportage nou varianta de echipare urban + opționale și doresc să întreb pe cei care au achiziționat această variantă dacă au luneta cu încălzire pentru ca nu apare nicăieri specificat acest lucru doar pentru variantele cu geamuri fumurii și sunt diferite zvonuri ca această variantă vine fără lunetă încălzită . Vă mulțumesc anticipat.

Post Reply

Return to “Generalităţi”