Achizitionare Kia Sportage SH

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Bogdan Valcan
Posts: 5
Joined: 22 Aug 2019, 08:07
Auto: KIA Sportage III 2.0 CRDI AWD
Location: Cluj-Napoca

Achizitionare Kia Sportage SH

Post by Bogdan Valcan »

Bună,
Voi fi un deținător de mașină KIA, ca urmare m-am înregistrat în acest club :)). Peste o săptămână îmi sosește Kia Sportage 2014 III 2.0 CRDI AWD 136 cp, transmisie automată, de la dealer din Germania. Mașina are 140.000 km și încă în garanție (până în 2021 sau 150000 km, după cum știți și voi). După ce vine mașina, mi-am plănuit să îi fac revizia, distribuția și dacă e necesar plăcuțe și discuri de frână. Având în vedere că nu vreau să pierd garanția, ar trebui să fac revizia la reprezentanță, plus ar putea să o pună pe tester și verificare km, etc. În consecință, aș vrea să vă întreb (mai ales pe cei care dețin KIA și locuiesc în Cluj-Napoca), ce service-uri pentru KIA, în afară de reprezentanță îmi puteți recomanda, în Cluj-Napoca?
Ca să nu pierd garanția, sunt obligat ca toate consumabilele să le schimb în reprezentanță? Adică aș putea să schimb kit-ul de distribuție sau plăcuțe/discuri de frână altudenva, în afară de reprezentanță, fără să pierd garanția?
Dacă mai aveți niște sfaturi legat de ce ar mai fi de făcut la mașină KIA SH după ce o cumperi sau păreri despre acest subiect, sunt primite cu drag:))
Vă mulțumesc
PS: Sunt destul de entuziasmat legat de această mașină, e prima mea mașină de acest gen, sper să fie treaba bună. Recunosc că din momentul în care m-am decis să mă uit și la KIA Sportage în vederea cumpărării, am văzut tot mai multe în traficul clujean:)).

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Achizitionare Kia Sportage SH

Post by Flavius18 »

Corect si frumos e ca reprezentanta sa iti accepte si distributia pe original cumparata de tine cu factura, pe care sa le-o prezinti lor insa traim in Romania unde spaga,hotia, si nesimtirea sunt mana in mana. Eu pana in momentul de fata m-am dus doar cu uleiul meu (cu factura + certificat de conformitate al uleiului ca asa au cerut) si am luat filtrele de la ei. INsa este aici pe forum o arie unde am vazut ca un magazin din Arad aduce piese pe original. Poti intreba inainte la service daca aduci tu distributia pe original cu factura daca o monteaza...daca nu, esti obligat sa o faci la ei ca sa mai beneficiezi de garantie.

edit: aici este linkul cu piese.
viewtopic.php?f=43&p=258949#p258949

Bogdan Valcan
Posts: 5
Joined: 22 Aug 2019, 08:07
Auto: KIA Sportage III 2.0 CRDI AWD
Location: Cluj-Napoca

Re: Achizitionare Kia Sportage SH

Post by Bogdan Valcan »

Mai întâi îi fac verificările și după o să iau decizia. De foarte mare ajutor link-ul, mersi frumos.

Post Reply

Return to “Generalităţi”